top of page

Espresso Çekirdekleri ve Kahve Çekirdekleri Arasında Fark Var Mı?


Espresso çekirdekleri ve kahve çekirdekleri aynı mıdır? Bu, özellikle kahve sevgisini yeni keşfeden insanlardan çokça duyduğumuz bir soru.

Dört temel kahve çekirdeği türü vardır: #Arabica, #Robusta, #Liberica ve #Excelsa. Ticari tüketim için, Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri, kahve dükkanı raflarında bulacağınız iki yaygın kahve çekirdeği türüdür.

Ancak gerçekte, #espresso veya normal kahve için hangi tür kahve çekirdeğini kullandığınızın bir önemi yoktur. Anahtar farklılaştırıcı, kahvenin nasıl kavrulduğudur.

İşte burada lezzet farkı ortaya çıkacak ve kavurma türü de kahve çekirdekleriniz için en iyi demleme yöntemini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Örneğin , daha hafif kızartmalar, dökme veya normal filtre kahve gibi daha yavaş bir ekstraksiyon yöntemi kullanıldığında daha iyi sonuç verme eğilimindedir. Buna karşılık, daha koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri espressoya daha uygundur.

Kahve çekirdekleri aynı olabilir - en iyi lezzet için nasıl demlenmeleri gerektiğini belirlemenize yardımcı olan ve size yol gösteren kavurma profilidir. Espresso kızartma, tipik olarak daha uzun süre kavrulmuş, daha ince öğütülmüş ve bir espresso makinesi kullanılarak demlenmiş bir kahve çekirdeğidir.

İşte hem espressoya hem de sıradan kahve çekirdeğine daha yakından bir bakış.


Espresso Kahve Çekirdekleri

Artık, espresso veya normal bir fincan kahve gibi demlemek için kullanılan kahve çekirdekleri arasında gerçek bir fark olmadığını anlıyoruz.

Kavurmaya daha yakından bakalım.

Kısaca bahsettiğim gibi, espresso kahve çekirdekleri genellikle daha koyu kavurma kategorisinde bulunur. Kavurma işleminin bu aşamasında kahve çekirdekleri en düşük asitliğe sahip olma eğilimindedir ve daha dolgun bir gövde sunar.

Kahvelerin çekirdeğin derinliklerinde kilitli olan doğal yağlarının daha fazlasını açacağınız daha koyu kavurmalardır; Bir paket koyu kavrulmuş kahve açtığınızda, kahve çekirdeklerinin yüzeyindeki yağlı parlaklığı görebilirsiniz.

Bu aromalı yağların emülsifikasyonu, kahve çekirdeklerindeki diğer elementlerle birleşerek klasik espresso shot'ının üstünü süsleyen espresso kremasını oluşturmaya yardımcı olur; çoğu barista espresso çekerken uğraştığı tek şeydir.

Ancak bu, espressonuz için normal kahve çekirdekleri kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Unutma, kahve aynı; sadece değişen kavurma profili.

Ancak, sıradan kahve çekirdekleri kullanırsanız, diyelim ki hafif kavrulmuş, aynı gövdeyi, lezzeti alamayacaksınız ve o zengin, kabarık kremayı unutabilirsiniz.

Her şeyde olduğu gibi, kahve tadı da özneldir. Bir kahve tiryakisi belirli bir kavurma profilini veya kahvenin nasıl demlendiğini beğendiğinde, diğer kişi burnunu yukarı kaldıracaktır.

Öyleyse devam edin ve deney yapın. #Espresso makinenizde daha hafif bir kavurma kullanmayı seviyorsanız, kimsenin size yapamayacağınızı söylemesine izin vermeyin.

Normal Kahve Çekirdekleri

“Normal kahve çekirdekleri” hakkında konuştuğumuzda, açık veya koyu da olsa kavrulmuş herhangi bir çekirdekten bahsediyoruz.

Eşsiz tat profilleri ve özellikleri nedeniyle daha koyu kavurmaların espresso için en uygun olduğunu zaten belirledik ve diğer her şey için diğer kavurma profillerini bıraktık.


Hafif kavurma, kahve çekirdeğinizin farklı lezzetini vurgulayacaktır, bu arada, kahve çekirdeğinin kökenine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, hafif kavrulmuş kahvede fazla yağlı bir parlaklık bulamazsınız.

Daha hafif kavurmalar en iyi, normal damlama kahve makinesi gibi basınçlı olmayan kahve demleme makinelerinde, #Hario #V60 gibi kapların üzerine dökülerek veya hatta soğuk demlenmiş kahvede hazırlanır - tatlar, soğuk demlenmiş kahvede gerçekten parlar!

Tipik olarak orta kavrulmuş kahve, tüm kahve dükkanlarının stokladığı orta yoldur - bu, kalabalığı memnun eden, güvenli bir bahis ve herkesin alıştığı tattır.

Orta kavrulmuş kahve neredeyse tüm demleme tarzlarında kullanılabilir – ve evet, orta derecede çekilmiş kahveyi espresso makinenizde de kullanabilirsiniz.

Karışımlar

Kahve kavurucuları , benzersiz tatma karışımları üretmek için dünyanın çeşitli yerlerinden farklı kahve kökenlerini karıştırmayı sever.

Bir harman, Robusta, Arabica veya diğer herhangi bir kahve çekirdeği türünün bir kombinasyonu olabilir. Bunlar, belirli kahve kavurma işleminin aradığı lezzet profiline bağlı olarak hafif, orta ve koyu kavurma karışımları olabilir.

Hem espresso çekirdekleri hem de normal kahve çekirdekleri, satıcı tarafından belirli bir şekilde harmanlanacaktır.

Harmanlanmış kahve, normal kahve çekirdeklerini alır ve farklı demleme

Yani espresso çekirdekleri ve kahve çekirdekleri aynı şeydir. Nasıl kavruldukları dışında hiçbir farkları yoktur.

Bir paket #kahve alıp “espresso karışımı” veya “damla karışımı” okuduğunuzda, içindeki kahve çekirdekleri aynıdır. Kavurma, o belirli kavurma profilini vurgulayacağına inandıkları demleme yöntemini basitçe belirttir.Comments


bottom of page