top of page

Cold Brew Kahve Oranı: Neden Önemlidir Ve Nasıl Doğru Yapılır?


Soğuk demlenmiş kahve, buzlu kahve ile aynı şey değildir. Buzlu kahve, buz üzerinde demlenen veya buz eklediğiniz sıcak demlenmiş kahvedir.

Buna karşılık, soğuk demlenmiş kahve uzun demleme süresi gerektirir, daha karmaşıktır ve size daha fazla tat tatmini sağlar.

Soğuk demleme yapmak için öğütülmüş çekirdekleri 12-24 saat soğuk suda bekletin. Bu uzun demleme süresi, lezzetleri ve asitliği benzersiz bir şekilde çıkarır. Sonuç olarak, gelişmiş bir vücuda sahip olacaksınız. Ve daha sıcak suyla ekstrakte edilmiş öğütmelerin acı tadını alamayacaksınız.

Soğuk demleme konsantresinin nasıl yapılacağına dair tüm adımlara girmeyeceğiz. Adım adım soğuk demleme kahve tariflerine ihtiyacınız varsa, soğuk demleme kahvenin nasıl yapılacağına ilişkin bu ayrıntılı talimatlara göz atın .

Tüm kahve yapımında olduğu gibi, oran kraldır. Teknikler ve demleme yöntemleri basitleştirildiğinden, bu özellikle soğuk demlenmiş kahve için geçerlidir.

Tadı harika olan bir soğuk demleme kahvesini başarılı bir şekilde yapmanın anahtarı, oran veya ne kadar soğuk suya ne kadar kahve eklediğinizdir.

Cold Brew Konsantre Oranı

Bir dizi tariflere hızlıca göz atarsanız, bir şeyi çabucak anlayacaksınız: oran düşündüğünüzden daha karmaşık.

1:2, 1:8 ve hatta 1:15 kahve/su oranları bulacaksınız .

Neden fark?

Temel olarak, fark onu nasıl içeceğinizle ilgilidir.

Hazırlandıktan sonra direk içer misiniz? Hafif, ferahlatıcı bir içecek ister misiniz? Yoksa sıcak bir yaz gününün ortasında yoğun, kafein dolu bir atıştırmalık mı istiyorsunuz?

İçeceğinize başka bir şey ekler misiniz? Bir bardak köpüklü su ile sever misiniz? Buz eklemeyi düşünüyor musunuz? Tatlandırıcı ve süt ürünleri ekler misiniz?

Ne kadar çok malzeme eklerseniz, o kadar yoğun hale getirmeniz gerekir. Sonra diğer sıvıları eklediğinizde kahve gibi tadı kalır.

Gördüğünüz gibi kahvenizi tercihlerinize göre daha hafif veya daha sert yapmanız gerekiyor. Ve bu yüzden aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla oran var.

Bu yüzden size tek bir oran vermeyeceğim. Bunun yerine, size aralarından seçim yapabileceğiniz senaryolar vereceğim. O zaman durumunuz ve zevkleriniz için hangi oranın en iyi olduğunu bileceksiniz.

Cold Brew Senaryoları

Size en uygun senaryoyu seçmek için kahvenizi hazır olduğunda nasıl kullanacağınızı düşünün. Bu konsantre ile gidebileceğiniz üç temel yol vardır:

Serinletici soğuk demleme. Bu, buzlu çaya benzer hafif, ferahlatıcı bir içecek için idealdir. 1:8'lik bir kahve/su oranını hedefleyin, yoksa 1:15 kadar hafif olabilirsiniz.


Yoğun soğuk demleme. Yoğun bir içecek veya süt ürünleri veya süt ürünü olmayan ürünlerle karıştırmak için idealdir. Bunun için 1:5 oranını hedefleyin.

Soğuk demleme konsantresi . İstediğiniz içeceği yapmak için kullanabileceğiniz çok yönlü bir konsantreye mi ihtiyacınız var? 1:4 oranı kullanın. Hatta 1:2 kahve/su oranına kadar gidebilirsiniz. Ve çok yönlü dediğimizde, bunu kastediyoruz - konsantre, krema ile karıştırmaktan daha fazlası için iyi olabilir. Kokteyller, yemek pişirme veya frappe için kullanabilirsiniz. Bunun oldukça kafeinli bir vuruş olduğunu unutmayın, bu yüzden aşırıya kaçmayın.

Oran Ne Anlama Geliyor?

Tüm bu rakamlara bakıp biraz ürküyorsanız endişelenmeyin. Göründüğü kadar karmaşık değil.

Kahve / su oranı, ne kadar su ile ilişkili olarak ne kadar kahve kullanacağınız anlamına gelir.

Bunu ağırlık (gram) veya hacim (bardak) ile hesaplayabilirsiniz. Bir mutfak teraziniz veya kahve teraziniz varsa, kahvenizi ve suyunuzu tartın. Bu size daha kesin ölçümler verecektir. Teraziniz yoksa bardaktan ölçebilirsiniz.

Önemli olan oran miktarlarına saygı duymaktır. Oranlar, yapacağınız kahve miktarına göre ayarlayabileceğiniz miktarları ifade etmeyi kolaylaştırır.

Dolayısıyla, belirli bir su kapasitesine sahip bir French Press veya bira makinesi kullanıyorsanız, ne kadar kahve kullanmanız gerektiğini hesaplamak kolaydır.

  • 1:4 oranı, bir kısım öğütülmüş kahveye 4 kısım sudur.

  • 1:8 oranı, bir kısım çekilmiş kahveye 8 kısım sudur.

  • 1:10 oranı, bir kısım kahveye 10 kısım sudur.

Sizin İçin En İyi Soğuk Demleme Oranı

Sizin için en iyi soğuk demleme oranı dört faktöre bağlı olacaktır:

  • ne kadar yapmak istiyorsun

  • Konteynerinizin su kapasitesi veya #French #Press yöntemi

  • İstenilen demleme gücü

  • öğütme boyutu

Sizin için en iyi kahveyi neyin elde edeceğini keşfetmek için tarifleri deneyebilirsiniz.

Evde bir öğütücünüz varsa veya kahve çekirdeklerinizi kavurma makinenizden belirli bir öğütme ile sipariş ediyorsanız, öğütme boyutunu ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Tadı acı olmayan iyi sonuçlar elde etmek için iri çekilmiş kahve çekirdekleri kullanın.

İçeceğinizi hazırlarken not almayı unutmayın. Not alırsanız, kahvenin su miktarlarına, öğütme boyutuna, demleme süresine ve demleme sıcaklığına doğru bastığınızda işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Değilse, kendinizi kafanızı kaşırken ve “Bu neden bu kadar harika?” Diyerek bulabilirsiniz.

Cold Brew Için 12 Saat Yeterli Mi?

Çoğu soğuk demleme tarifi, minimum demleme süresi olarak 12 saati, maksimum olarak 24 saati listeler. Soğuk demlemenizi evde yapıyorsanız, aromaları çıkarmak için 12 saatlik bir demleme süresi yeterli mi?

Evet, cold brew için 12 saatlik demleme süresi yeterli olabilir.

İyi sonuçlar elde etmek için, daha kısa demleme süresini telafi etmek için daha ince kahve telvesi kullanın.

Daha fazla kahve telvesi eklemek için oranı artırmayı düşünün.

Ayrıca, demleme süresi boyunca demlemeyi buzdolabından uzak tutmayı düşünün - daha yüksek oda sıcaklığı, daha hızlı demlenmesine yardımcı olur.


Comments


bottom of page