top of page

Buzlu Kahveyi Daha Lezzetli Hale Getirmenin Yolları


Yaz, buzlu kahve veya soğuk kahve kokteylleri gibi harika bir şeyi hatırlamanın zamanıdır. Hızlı ve kolay hazırlanırlar, özel malzemeler gerektirmezler ve artı olarak hoş bir şekilde canlandırıcıdırlar.

Kahveye dayalı soğuk içecek hazırlama fikri dünya kadar eskidir.


Soğuk kahvedeki kafein miktarını ne belirler?

Öğütülmüş çekirdeklerden soğuk kahve hazırlamanın iki yolu vardır:


  1. Geleneksel şekilde kaynatın ve buz veya diğer soğuk malzemelerle soğutun.

  2. Soğuk suda demleyin (soğuk demleme yöntemi).


İlk yöntem kullanılırsa, bitmiş içeceğin hacmine bağlı olarak 1-2 standart espresso çekimi olacaktır. Tıpkı normal sıcak kahve gibi, kapuçino, americano veya latte olsun. Bir fincan espressodaki kafein miktarının 70 ila 170 mg arasında değişebileceğini hatırlayın (çekirdek türüne, kahve ve su oranlarına bağlı olarak).

Soğuk demlemeyi seçerseniz, ilk başta size bu tür kahvelerin daha az güçlü olduğu görünebilir. Ama öyle mi?


Kafeinin çözünürlüğü gerçekten de suyun sıcaklığı ile ilgilidir: Su ne kadar sıcaksa, içine o kadar fazla kafein salınır ve standart oranlar kullanıldığında, soğuk bir içecekte sıcak bir içecekten kesinlikle daha az kafein olacaktır. Ancak işin püf noktası, soğuk demleme için iki ila üç kat daha fazla kahve içmenin geleneksel olmasıdır. Böylece, sonunda eşit derecede kafeinli bir içecek elde ederiz.


Soğuk demleme yöntemini kullanarak kahve hazırlamak için 100 mililitre soğuk su ile 10-15 gram kahveyi döküp karıştırmanız ve buzdolabında en az 12 saat bekletmeniz gerekir. Kafeini azaltmak veya daha hafif bir etki istiyorsanız, 100 ml su başına 1 çay kaşığı (veya 3-4 gram) standart su-kahve oranı en iyi çözümdür.

Klasik (güçlü) soğuk demleme daha sonra çeşitli kokteyller oluşturmak için kullanılabilir.


İki klasik soğuk kahve bazlı kokteyl

Yunan (ve İtalyan) frappe

Soğuk demleme ile uğraşmak ya da bir kahve makinesinden alınan normal kahveyi soğutmak istemiyorsanız, anında bir seçenek kurtarmaya gelir "ünlü frappe". Yaklaşık 65 yıl önce Yunanistan'da icat edilen bir içecek. Soğuk demleme veya soğutulmuş espresso (yani öğütülmüş çekirdek ile) yapabilirsiniz, ancak orijinal yöntemin hazır kahve kullanmayı içerdiğini unutmayın. Ve evet, inanın çok lezzetli.

Bugün bu videoyla frappe yapmayı deneyin:


"Yunan benzeri" bir görünüm için, birkaç kaşık istediğiniz herhangi bir kahve tozu alın, soğuk süt, şeker ve kırılmış buz ekleyin ve ardından bir çalkalayıcıda iyice çalkalayın. Buradaki ana odak, güzel bir köpüğün ortaya çıkması nedeniyle yoğun çalkalamadır.

Bu arada, frappe farklı ülkelerde farklı şekilde pişirilir. Örneğin, Asya'da normal sütü yoğunlaştırılmış sütle değiştirmeyi severler ve İtalya'da kokteyl sadece doğal öğütülmüş kahveye dayanacaktır.

Sıradan bir frappe'nin tadını çeşitlendirmek için, ona en sevdiğiniz şuruplardan veya doğal meyve pürelerinden herhangi birini ekleyebilirsiniz.


Kore dalgona kahvesi

Çalkalayıcınız yoksa ama mikseriniz varsa mutlaka Dalgona kahvesi yapmayı deneyin. Bu "karantina" içeceği Kore'de icat edildi ve adını, tadı çok benzer olan popüler şekerlemelerin onuruna aldı.


Kitlesel izolasyon çağında, dalgona kahve tarifi tüm dünyaya yayıldı ve gerçek bir kült haline geldi. Daha önce yemek yapmayı hiç sevmemiş olanlar bile, kahve, şeker ve sudan köpürtüp soğuk sütün üzerine koyup yaz sıcağında serinlemenin cazibesine karşı koyamadılar

Kommentare


bottom of page