top of page

Burukluk, İşleme ve Burbon


Kahve dünyasına özel sözlüğümüzle devam ediyoruz .

Burukluk;

Dilde algılanan ve esas olarak #robusta türünün kahveleri tarafından üretilen belirli bir pürüzlülüğün dokunma hissi . Dilde yumuşaklık hissi yaratan tükürükte bulunan bir protein olan müsin çökelmesini üreten tanenli maddelerden kaynaklanır. Kahvede her zaman olumsuzdur, ağızda ağızda kalan bir tat olarak kendini gösterebilen kuruluk hissidir .


İşleme:


Meyvenin temizlenmesi ve hazırlanması işlemine "işleme" denir. #Kahve işlemek için üç sistem vardır: biri ıslak veya "yıkanmış" olarak adlandırılır , diğeri "kuru" veya "doğal" ve en son yöntem: "yarı yıkanmış".


Burbon:


Linné Arabica kahve türlerinin botanik çeşididir . Doğrudan Etiyopya'da keşfedilen ve daha sonra Yemen'de yetiştirilen bir çeşit olarak kabul edilir . S. 17. yüzyılda Yemen Sultanı, Fransa Kralı XIV. Louis'e Madagaskar'ın kuzeyindeki Bourbon Adası'nda (bugünkü Reunion Adası ) yetiştirilen bazı kahve bitkilerini hediye etti . Daha sonra bu adadan bitkiler Amerika'daki Fransız kolonilerine götürüldü. Brezilya'da sözde Bourbon Vermello Reunion Adası'ndan ithal edildi. 1864'te ve ülkenin çoğunda yetiştirildi. Bourbon Amarelo , 1945'ten beri yetiştirilen Bourbon Vermelho ve Amarelho de Botucatu'nun çaprazlanması sonucu Pederneiras'ta ( Sao Paulo , Brezilya) ortaya çıktı. Bu Arabica kahve çeşitleri Arjantin'de de yetiştirilmektedir . Onların özelliği , kahveye tatlı notalar eklemeleridir .

Comments


bottom of page