top of page

Bez Filtre Nedir ve Ne İşe Yarar?


Kahveyi bildiğini zanneden hiç kimse kahvenin ne anlama geldiğini görmezden gelemez .

İsminin verdiği izlenime rağmen bu aksesuar kahve hazırlamanın en kolay yollarından birini sağlıyor .

Bez filtre olarak bilinse de Güney Amerika'nın büyük bir kısmında choreador veya kahve süzgeci denir . Kosta Rika, Venezuela, Meksika , Küba, Kolombiya gibi ülkelerde farklı şekil ve boyutlarda bulacaksınız ; Malezya, Endonezya ve Tayland'da olduğu gibi.

Dünyada evde kahve yapmanın en bilinen ve en yaygın yolu olduğu söylenebilir .

Önemli bir duyusal deneyim olmasının yanı sıra, bir bez filtreye sahip olmak ve nasıl kullanılacağını bilmek , kahve makineniz olmadığında sizi kurtarabilir .


Bez filtre nedir?

Kahveyi demlemek veya süzmek için kullanıldığında çorap şeklini alan metal bir halkaya bağlanmış veya tutulan bir kumaş örtü ile yapılan bir kahve filtresidir .

İlk bakışta çıplak bir aksesuar gibi görünen bir bez filtre , dökme ve demleme gibi filtrasyon işlemlerinde kullanılabilir .Kahve için kumaş filtre , özellikleri ve sürdürülebilir kullanımı göz önüne alındığında, baristalar ve kahve tadımcıları için takdir edilen bir araçtır .


Kumaş filtrenin kökeni aslında çok uzun yıllara dayansa da elle yapılıyor.

Kumaş kahve filtreleri çok ekonomiktir, çevre dostudur, kullanımı çok kolaydır ve en önemlisi kahve demlemenin harika bir yoludur.


Bez filtrenin tarihi;Prensip olarak, kahve popüler olarak sıcak su ile karıştırılarak tencerelerde hazırlanırdı . Kahve telvesi, öğütülmüş tahıl parçacıklarıyla birlikte içmekten kaçınmak için kabın dibinde dinlendikten sonra servis edildi .


Açıkçası, bir noktada biri kahvenin kumaştan süzülebileceğini, lezzetini, nüanslarını koruduğunu ve dokusunu arındırdığını keşfetti. Bu gerçek, uzayda ve zamanda henüz belirlenmemiştir.

Ortalama kahve ile hazırlama , örneğin Kosta Rika ve Tayland gibi farklı ve uzak coğrafi bölgelerde kültürün bir parçasıdır .

Kosta Rika'da korreador olarak adlandırılır ve kahvenin bardağa veya kaba damlamasını kolaylaştıran ahşap bir destek üzerine yerleştirilen metal bir halka tarafından desteklenen bir bez torbadan oluşur.Tico evlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve canlı olarak hazırlanması, otellerde ve ziyaretçilerde turistler tarafından oldukça talep edilmektedir.


Tayland'da Oliang adı verilen soğuk kahveye dayalı geleneksel bir içecek hazırlarlar . Benzer şekilde, kahvenin soya fasulyesi, mısır, susam tohumu ve diğer malzemelerle demlenmesi için tung tom kah fe adı verilen metal bir halkaya bağlı büyük bir kumaş filtre kullanılarak hazırlanır . Yerel pazarlarda çok popüler.

Kahve çorabının spesifik menşe yeri belirlenmemiştir . Bununla birlikte, o zamanlar kahve hazırlamanın , tadını sonuna kadar çıkarmayı hak eden bir zaman ve alanı hak eden bir ritüel olduğunu varsaymak kolaydır.


Bez filtrede kahve nasıl demlenir?

Şimdi en eğlenceli kısma geldik. Bez filtrede kahve nasıl demlenir?


  1. Her 170 ml'lik fincan için bir kaşık çekilmiş kahve (yaklaşık 18 gr) kullanarak hesaplayın .

  2. Suyu kaynatın.

  3. Bez filtreyi standın üzerine yerleştirin ve çekilmiş kahveyi ekleyin .

  4. Fincanı bez filtrenin altına yerleştirin.

  5. Kaynar suyu yavaşça dökün, etkili ekstraksiyon için zaman tanıyın.

  6. Servis yapın ve tadını çıkarın!

Kahvenin damladığını veya süzüldüğünü, onu karakterize eden rengi aldığını ve aynı zamanda aromasını yaydığını görünce, kahvenin büyüsünün ne olduğunu anlayacaksınız.


Bez filtrenin temizliği

Bez filtreyi iyi durumda tutmak ve her ekstraksiyonda lezzetini bozmamak için aşağıdaki şekilde muhafaza etmeniz yeterlidir:

  1. Her kullanımdan sonra filtre bezini çok iyi durulayın. Sabun kullanmayın, sadece su kullanın.

  2. Yıkadıktan sonra iyice sıkın.

  3. Temiz bir yere kuruması için asın.

  4. Ayda bir kez, fazla tortuları ve diğer maddeleri serbest bırakmak için bez filtrenizi 10 dakika boyunca kahvesiz kaynar suda bekletin.


Comments


bottom of page