top of page

Aromatizasyon: Kahveye Neden ve Nasıl Yeni Aromalar Eklenir?


Kavrulmuş kahvenin aromatizasyonu;


Kahveye kavrulduktan sonra yapay aromalar eklenir. Soğutulmuş kahve çekirdekleri miksere yerleştirilir ve sıvı aromalar atomizerden yavaş yavaş verilir. Standart oran %2-3'tür ve tüm süreç 5 ila 30 dakika sürer. Sıvı aromaların ana bileşenlerinden biri, #kahve çekirdeklerinin aromaları daha iyi emmesine yardımcı olan propilen glikoldür. Gıda ve İlaç Dairesi (ABD), propilen glikolün güvenli bir besin takviyesi olduğunu kabul eder.


Yeşil kahvenin aromatizasyonu;


Yeşil tane kokuları kolayca emer, bu da bu özelliğin aroma vermek için kullanılabileceği anlamına gelir.

Bugün, fıçılarda kahvenin #aromatizasyonu, izole deneylerin ötesine geçti. Bu, kahve sonrası işlemede zaten moda bir yöndür.


Fermantasyon sırasında tatlar ekleme;


Fermantasyon kahve işlemenin bir parçasıdır. İşlem, tahılın etrafındaki pektin tabakasında gerçekleşir. Mikroorganizmalar şekeri parçalayarak yeni maddeler oluşturur ve tahıl onları sünger gibi emer. Fermantasyonu kontrol ederek kahveye istediğiniz aromayı ekleyebilir veya sert bir şekilde değiştirebilirsiniz.


Son birkaç yılda, özel üreticiler yeni, olağandışı fermantasyon yöntemlerini çok deniyorlar. Örneğin, bunlar karbonik maserasyon , ek bakteri kültürlerinin eklenmesiyle fermantasyon, meyve veya şekerle fermantasyon.


Meyve fermantasyonu;


Kahve meyveleri - bütün veya soyulmuş - belirli bir oranda meyve veya meyve suyunun eklendiği kapalı bir tanka yerleştirilir. Fermantasyon süresi ve tankın içindeki sıcaklık sıkı bir şekilde kontrol edilir. Narenciye, cascara , şeker kamışı suyu meyve takviyesi olarak kullanılmaktadır .Kahve meyvesinin pektin tabakasını parçalayan bakteri ve maya, ona dış ortamdan - su, toprak, hava - girer. Farklı kahve bölgeleri ve farklı çiftlikler farklı mikro iklimlere ve ortamlara sahip olduğundan, mikroorganizma türleri de farklı olacaktır ve dolayısıyla kahvenin tadı da farklılık gösterecektir. Buna göre, fermentasyon sırasında uygun maya veya bakteri suları eklenirse, tahılın yeni bir lezzet profili elde edilebilir.


Kontrollü koşullar altında (sıcaklık, fermantasyon süresi, pH seviyesi) hem doğal hem de yapay olarak eklenen farklı mikroorganizma türleri, kahveye ilginç, olağandışı tat özellikleri verir. Örneğin, tropikal meyveler veya güçlü alkol notaları. En ünlü örneklerden biri laktobasil ile fermantasyondur .


Tarçınlı kahve;


Doğal mı yapay mı? Temel lezzet tanımlayıcılarından biri tarçın olan kahve hakkında belki de en sık sorulan soru. Tabii ki bu, kavrulduktan sonra tarçınla tatlandırılan kahve ile ilgili değil, işlenmesi sırasında elde edilen bir tanımlayıcı olarak tarçın içeren kahve ile ilgilidir.


Kahve üreticileri, kahveyi tarçın da dahil olmak üzere çeşitli katkı maddeleriyle fermente edebilirler. Bu, yeni, benzersiz bir ürün olarak konumlandırmak ve daha yüksek bir fiyata satmak için ucuz tahılın tadını iyileştirmek için yapılır .


Ancak, iki husus dikkate alınmalıdır. İlk olarak, yeşil kahve zaten kavrulur. Kimyasal bileşim değişecek, bazı "katkı maddeleri" parçalanacak. İkincisi, kahveye "bir şey" eklemenin birçok yolu vardır. Yapay aroma eklemek, fermantasyon işlemi sırasında maya suları eklemekle aynı şey değildir. Bu nedenle, her tartışmalı durum - saf kahve mi yoksa zaten kahve artı "bir şey" mi - ayrı ayrı düşünmek daha iyidir.

留言


bottom of page