top of page

Afrika Kahvelerine Özgü Tat Notaları


Kahve içenler düzenli olarak kahvenin meyvemsi, tatlı notaları veya diğer tatları hakkında konuşurlar. Bunlar kimyasal olarak aşılanmış tatlar değildir. Bunlar tahılların doğal özellikleridir. Kahvenin büyüdüğü ortamdan ve işlenme biçiminden gelirler. Örneğin Afrika'daki kahve, Latin Amerika'daki kahveden farklıdır. Brezilya ve Kolombiya gibi ülkelerdeki kahveler, insanlara klasik bir kahveyi hatırlatan özelliklere sahip olma eğilimindedir.

Afrika kahveleri genellikle geldikleri ülkeler kadar egzotiktir. Afrika'daki birçok kahve, çekirdeklere meyve aromaları ve müsilajlar katan doğal kurutma ile işlenir. Bu kahveler genellikle güçlü bir tatlılıkla zenginleştirilmiş büyük bir gövdeye sahiptir. Etiyopya, Ruanda, Kenya ve Burundi'deki kafelerin aromaları genellikle meyvemsi veya çiçeksidir. Asitlikleri, kahvaltıda iyi bir merlot veya tannik bir İngiliz çayı arasında herhangi bir yere düşebilir.

Afrika açıkçası büyük bir kıta, 30 milyon kilometreyi aşan; Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan'ın toplamından daha büyüktür. O halde "Afrika'da kahve" dediğimizde pek çok farklı bölgeden bahsettiğimizi hatırlayalım. Bu da bölgeye göre farklı kahve çeşitleri olduğuna inanmamıza neden oluyor. Ancak genel olarak Afrika kahvelerinin meyvemsi, tatlı ve çiçeksi olduğu bilinmektedir. Bu, bir Afrika kahvesinden yaban mersinlerinden narenciyeye kadar her türlü nota alabileceğiniz anlamına gelir.

Etiyopya'da kahvenin lezzetleri nelerdir?

Kahvenin doğum yeri olan Etiyopya'nın hem kahve üretimi hem de tüketimi konusunda güçlü bir kültüre sahip olması şaşırtıcı değildir. Her zaman olduğu gibi, işlem tadı değiştirir ve Etiyopya kahveyi hem doğal olarak (kurutma) hem de yıkama yoluyla işlediğinden, lezzet profilleri farklı olabilir. Yıkanmış kahveler biraz daha hafiftir ve yasemin gibi daha çiçeksi notalar içerirken, doğal (veya kurutulmuş) kahveler biraz daha ağır, daha meyveli ve şuruplu, yaban mersini benzeri tatlara sahip olma eğilimindedir.

Çoğu kahve üretiminde yalnızca bir asırlık bir geçmişe sahip olan Afrika'nın geri kalanının aksine, Etiyopya bir bin yılı aşkın süredir kahve üretiyor ve ihraç ediyor. Çoğu Afrika ülkesi ıslak (yıkanmış) işlemeye güvenirken, Etiyopya da "doğal" kahveler olarak bilinen önemli miktarda kurutulmuş işlenmiş kahve üretmektedir. Kuru işleme çok fazla çalışma gerektirir, ancak narenciye benzeri asitliğin eşlik ettiği ağır, meyveli aromalar verebilir. Yaban mersini yaygın bir tanımlayıcıdır.

Kenya kahvelerinin tat notaları nelerdir?

Kenya, eşsiz ve rafine tadıyla dünya çapında tanınan yüksek kaliteli Arabica kahvesi üretmektedir. Kenya'nın dağlık bölgelerindeki elverişli iklim koşulları, ülkenin dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerinden bazılarını üretmesini kolaylaştırıyor. Kenya kahvesi karmaşıklığıyla bilinir ve genellikle keskin, meyvemsi bir asidite ile tam gövdeli bir çekirdek içerir: oldukça tropikal tadı olan kaliteli bir kahve düşünün. Bu bölgedeki kahveler çoğunlukla orta ve yüksek rakımlarda yetiştirilir ve ülke kahve kooperatifleri sistemi ile tanınır. Birçoğu Kenya Dağı çevresinde yüksek rakımlarda yetiştirilmektedir.

Tanzanya'da kahvenin tat notaları nelerdir?

Kenya kahvesine biraz benzeyen Tanzanya kahvesi incelemeleri de bazen keskin ve derin, zengin ve güçlü bir tada sahip olan canlı bir asitliğe sahiptir. Tanzanya kahvesinin aroması rustik bir notaya ve bazen de esmer ekmeğe özgü bir tatlılığa sahip olabilir.

Tanzanya kahvesinin asitlik seviyeleri Kenya kahvesine kıyasla biraz daha düşüktür ve ayrıca daha yumuşak bir gövde ile daha az tutarlıdır. Tanzanya'dan öğütülmüş ve kurutulmuş kahve, elma meyvesi ipuçlarıyla hafif çiçeksi, tatlı bir pekmez kokusuna sahip olabilir.

Ruanda kahvelerinin tat notaları nelerdir?

Ruanda kahve çeşitleri arasında pek çok farklı yön, tat ve ince farklar vardır. Bununla birlikte, kahvenin nereden geldiği önemli değil, ortaya çıkma eğiliminde olan bazı unsurlar vardır.

Ruanda kahvesinin aroması portakal çiçeği ve limon notaları içerir, meyve, kırmızı kuş üzümü ve çilek aromasıyla karıştırılmış çiçeksi bir tat ve geride kalan tat zengin karamel ve beyaz çikolatadır.

Burundi kahvelerinin tat notaları nelerdir?

Kuzey komşusu Ruanda gibi, Burundi de Bourbon çeşidini dağlık arazide yetiştiriyor. Çiftçiler genellikle tohumları hem fermantasyon sırasında hem de sonrasında ıslatarak iyice yıkarlar. Uygulama temiz bir tadı teşvik eder, çünkü koruyucu müsilaj iyi giderilir. Burundi kahveleri, tatlı incir ve meyve aromaları ve sulu asitliği ile bilinir.

Güney Amerika, Orta Amerika, Afrika veya Asya fark etmeksizin dünyanın her bölgesi eşsiz kalitede kahve üretir. Bir kahve seçerken nereden geldiğini ve kendine has özelliklerinin neler olduğunu göz önünde bulundurmalıyız.

Bu nedenle Afrika, dünya çapında eşsiz ve farklı tatlara sahip kahvenin üretildiği en farklı bölgelerden biri olarak tanınmaktadır. Afrika'da kahve yetiştirme ve hasat koşulları idealdir. Volkanik mineraller açısından zengin topraklar, dağlık bölgeler, yüksek rakımlar ve Ekvatora yakınlık orijinal tadından sorumludur. Afrika kahveleri, meyve notaları ile canlı, meyveli çiçek notalarına sahiptir. Şarabın tipik parlak asitliği ve lezzet profili ile karakterize edilir. En verimli kahvelerin bulunduğu bir bölgedir. Narenciye, bergamot, çilek veya yasemin yaygın tatlardır.

Comments


bottom of page