top of page

Özel Kahve'ye Dair Bir Hatırlatma


Tüm müşterilerimize açık olmak gerekirse, kahve hakkında bilgi verirken "uzmanlık" terminolojisini daha iyi anlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. İster bir uzman, ister tutkulu veya ara sıra bir tüketici olun, ev kullanımı için veya kahve dükkanında içmek için sipariş verirken tam olarak damak zevkinize uygun kahveyi kolaylıkla seçebilmenizi ve kahveden maksimum düzeyde keyif almanızı istiyoruz.

Bugün bir kahveyi "özel" yapan şey kısa bir bilgi daha edinmenizi sağlayacağız.

Özel kahve , Arabica Single Origin kahvenin bir alt kategorisidir.

Origin Arabica kahvesi iki büyük gruba ayrılır: Özel kahve ve birinci sınıf kahve . Bu iki kategoriye girmeyen tüm kahve türleri son derece düşük kaliteye sahiptir ve Menşei Kahve (Single Origin) ile ilgili yazıda bahsettiğimiz tanımlayıcı

( izlenebilirlik ) kaybolmaya başlar ve geriye sadece çok büyük hacimlerde kullanılan bir kahve kalır. . . .

Özel Kahve Nasıl Değerlendirilir?

Özel kahve kalitesi türlerini ayırt edebilmek için Özel Kahve Derneği (SCA) , maksimum 100 SCA puanı olan bir değerlendirme ölçeği geliştirmiştir. Özel kahve, 80 SCA puanının üzerinde bir puana sahip bir Arabica kahvesidir veya sektördeki bazı firmalara göre sadece 84'ün üzerinde SCA puanına sahip olandır.


30'dan fazla kahve bazlı içecek türü vardır.

Başlangıçta "ev kahvesi" ve "özel kahve" gibi terimler, kahvenin Arabica çeşidi olduğu anlamına geliyordu ve artık bu gerçeğin belirtilmesine gerek duyulmamaktadır. Ancak, artık bilenler için ilgi çekici olan tek şey Arabica değil. Her ne kadar kalitesiz bir kahve olarak görülse de son yıllarda Robusta kahve destekçilerini almaya ve Arabica'ya benzer şekilde gelişmeye başladı. Onu değerlendiren ve benzer şekilde puanlayan kuruluşlar var.

Sonuç olarak;

Kaliteli kahvenin ivmesi çok dinamiktir, ancak bazı tanımlar ve kategoriler oldukça hızlı bir şekilde değişebilse de (önemli olmasa da), özü her zaman aynı kalır.

Comments


bottom of page