top of page

Çocuklar Kahve İçebilir Mi?


Er ya da geç çocuk sahibi olan kahve severler merak etmeye başlar: Bu canlandırıcı ve kokulu içeceği bir çocuk kullanabilir mi, çocukların vücudunu nasıl etkiler? Elbette yetişkinler kendi sağlıklarından sorumludur ama çocukların böyle bir lüksü yoktur ve onların esenliğinden ebeveynleri veya vasileri sorumludur.

Makalede, çocuklar için kahvenin nasıl düzgün içileceği ve içmenin mümkün olup olmadığı hakkında konuşacağız. Ayrıca içeceğin bebeklerin refahını ve durumunu nasıl etkilediğini öğreneceksiniz.

Kahvenin vücut üzerindeki etkileri

Herhangi bir yiyecek (içecekler dahil) vücutta meydana gelen fizyolojik ve kimyasal süreçleri etkiler. Ve kahve kuralın bir istisnası değildir.

Kahve içeceğinin bileşimi

Ürünün vücut üzerindeki etkisini anlamak için önce bileşimine aşina olmanız gerekir.

 • Elbette dünyanın en popüler içeceğinin ana maddesi kafeindir. Vücuda enerji veren ve canlılık yükü veren bu maddedir.

 • Kahve çekirdeklerinin sakaroz, bitkisel protein, lif gibi bileşenleri içerdiği de bilinmektedir. Kahvedeki bitki liflerinin kafeinden 10 kat daha fazla içermesi dikkat çekicidir. Tahıllar ayrıca organik tanenlerin varlığına sahiptir. Bu arada aromatik tahıllarda kafeinden 3 kat daha fazla tanen var.

Bunlar kahve çekirdeklerinin zengin olduğu ana bileşenlerden sadece birkaçı. Sonuçta, ürünün yüzden fazla bileşenden oluştuğu bilinmektedir. Bugüne kadar, bunların yaklaşık yarısının insan vücudu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu ilginç: Klasik Arabica içeceğindeki kafein içeriği %0.7-2-5 arasında değişiyor. Robusta hakkında konuşursak, içinde kafeinin “dozu” yüzde 1,5 ila 3 arasında değişir.

Kahve çekirdekleri kavrulduğunda kafein içeriğinin %10-20 oranında arttığını okuyuculara hatırlatmanın zararı olmaz. Yani, ısıl işlemin süresi, bitmiş üründeki kafein bileşeninin içeriği üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Kafein vücudu nasıl etkiler?

Bilmeniz gerekir ki bu madde:

 • Uyuşukluk ve rahatlamayı bastırır. Bu nedenle konsantrasyon ve reaksiyon hızı artar.

 • Bir kahve içeceği içerken adrenalin üretimi uyarılır. Bu hormon, bir kişinin uyanık ve enerjik hissetmesini sağlar. Bu etki sayesinde beyin dahil tüm sistem ve organların çalışmaları iyileşir.

 • Kafein, kana glikoz verilmesini sağlar. İkinci maddenin ayrıca bir kişiye bir güç dalgası sağladığı ve ona bir canlılık yükü sağladığı bilinmektedir.

 • Bu arada, birçok insan bir fincan kahveden sonra ruh hallerinin otomatik olarak yükseldiğini not eder. Böyle hoş bir "yan" etki için, #dopamin gibi bir hormonun üretimi (kafeinin etkisi altında) sorumludur.

Bu kadar çok sayıda olumlu izlenim ve etki ile kişi, bir bardak canlandırıcı ve hoş kokulu bir içecek içerek vücudunu sağlayabilir. Çoğunlukla, #kahve içeceği insan sağlığına zararlı değildir. Yüksek tansiyondan muzdarip insanlar için kullanımına dikkat etmesi gerekir.


Kural olarak, en sevdiğiniz içeceğin bir "dozundan" oluşur. Küçük dozlarda kafeinin tehlikeli olmadığını ve hatta tam tersini anlamak önemlidir: kişiye mükemmel bir tonik etki verir, tüm iç organların ve vücut sistemlerinin çalışmasını uyarır. Ancak kafein içeren bir içeceğin aşırı kullanımı ile sonuçlar en iyi olmayabilir.

Aralarında:

 • Uyku sorunları;

 • Değişken ruh hali ve artan sinirlilik (sinir sisteminin dengesizliği nedeniyle);

 • Vücut dehidrasyonu. Bu özellikle çok miktarda kahve ve çay tüketen ve suyun varlığını unutan kişiler için geçerlidir. Kahve içerken günde en az bir buçuk litre arıtılmış su içmek çok önemlidir.

Ayrıca kahve bağımlılıkları eklemeniz gerekir. Sabahları bir fincan kahve olmadan, bir kişi kendisi olmaz, ilgisizliğe dikkat çeker ve kötü bir ruh hali içindedir.

Dikkat: Yetişkinlerin günde 2-3 fincandan fazla kahve içmemeleri tavsiye edilir. Doktorların sağlık için güvenli olduğunu düşündükleri bu “doz”dur. Tüketilen bu miktarda içecekle, bir yetişkinin kahveye bağlılığın ve sevginin olası sonuçları hakkında endişelenmesine gerek yoktur.

Bir çocuğun vücudu için kahve

Yukarıda söylenenlerin tümü, yalnızca yetişkinlerin kahve tüketimi için geçerlidir. Ancak çocuklar için durum farklıdır.

Çocukların kaç yaşında kahve içmesine izin verilir?

Ana çocuk kategorilerini inceleyelim:

 • En küçüğü (5 yaşından küçük çocuklar) kahve içmemelidir. İçme diyetleri, güçlendirilmiş meyve içecekleri, bitki çaylarından oluşmalıdır. Çocuğun alerjisi yoksa, ona vücut için daha sağlıklı ve daha güvenli bir alternatif sunabilirsiniz - sıcak kakao.

 • 7 yaşından büyük çocuklara ara sıra kahve içmeleri için verilebilir. Ancak kendinizi ayda bir kez sınırlamak daha iyidir. Diğer zamanlarda, büyüyen bir çocuk için sağlıklı olan çaylar veya hindiba sunun.

 • 12-13 yaşından itibaren bir gencin tükettiği kahve fincanı sayısı ayda 2-3'e çıkarılabilir. Bu dönemde çocuk üzerindeki yük oldukça fazladır, bu nedenle kafeinin sinir sistemi üzerindeki aşırı etkisi çocuğa hiç fayda sağlamayacaktır. Bir çocuğun bu yaş döneminde nane çayı, şifalı bitki bazlı içecekler kullanması tavsiye edilir. Limonlu ve şekerli zayıf çay da faydalı olacaktır. Ve okul günlerinde ve kış mevsiminde, gencin içme diyetine kuşburnu infüzyonunun eklenmesi tavsiye edilir. C vitamini açısından zengin olduğu için vücudun bağışıklık sistemine büyük faydalar sağlayacaktır.

 • Doktorlar, kahveyi bir çocuğun diyetine sokmak için ideal zamanın 14-15 yaş arası olduğuna inanma eğilimindedir. Şu anda, vücut ergenlikteki değişikliklere biraz adapte oldu, sinir sistemi güçlendi. Çocuğun kalp sorunu yoksa haftada 2-3 kez bir fincan kahve içmesine izin verebilirsiniz.1 2 3 4 5

Comments


bottom of page