top of page

Flat White ve Latte Arasındaki Farklar


Latte ve flat white, dünyanın her yerindeki kafelerde kesinlikle en çok sipariş edilen espresso bazlı içeceklerdir, ancak bunlar gerçekte nedir? Latte ile flat white arasındaki farkı hiç merak ettiniz mi? Bakalım latte ve flat white'ı birbirinden farklı kılan neymiş!

Latte

Latte , 1-2 espresso ve hafif buharda pişirilmiş sütten oluşan #espresso bazlı bir içecektir. Espresso miktarı yıllar içinde gelişmiştir; geleneksel #latte sadece bir espresso ve ~250 ml süt içerir, ancak geçen yıllarda içecek boyutları biraz daha büyüdü, latte'nizi 350 ml'lik bir fincan ve iki espresso ile servis etmek yaygın bir durum haline geldi.

Latte ve #flat #white arasında benzer, ancak kapuçinoda farklı olan şey, köpüktür - latte ve flat white daha az, #cappuccino'nun daha fazla köpüklü olması gerektiğidir. İçeceğin ne tür bir fincan/kupa/bardak servis edildiğine çok bağlıdır

  • kahve latte 1-2 cm köpük

  • flat white 1-2 cm köpük

  • kapuçino 2-4 cm köpük

Adından da anlaşılacağı gibi, latte sütlü kahvedir ve içecek oldukça sütlü ve kahve tadıda hafiftir. #Kahve içmeye başlayan veya daha büyük kahveyi seven ve içeceğinde daha az kahve aroması isteyen biri için mükemmeldir. Latte ayrıca karamelli latte, cafe mocha veya vanilyalı latte gibi bazı aromalı espresso içeceklerin temelidir.


Flat White


Flat white genellikle bir bardaktan servis edilir, ancak küçük bir kupada servis edilmesi de yaygındır. Flat white boyutu yaklaşık 200 ml olmalıdır ve her zaman iki espresso ile servis edilir, bu da kahve aromasını latte ve kapuçinoya kıyasla biraz daha güçlü kılar. Adından da anlaşılacağı gibi, köpük miktarı düz olmalıdır - mümkün olduğunca az (~1cm). Az köpük ve daha fazla espresso, flat white latte sanatı için mükemmel bir içecek yapar ve çifte espresso ve hafif buğulanmış sütten harika bir kontrast yaratılabilir.

Comments


bottom of page