top of page

Yemeklerle Birlikte Kahve Tüketilir Mi?


Birçoğumuz, yiyecekleri herhangi bir sıvıyla tüketmenin kötü bir fikir olduğu ifadesine defalarca rastladık. Su, çay, kahve veya soda. "Yasaktır!" Beslenme uzmanları ve medya, mide suyunu seyrelterek yasaklarını haklı çıkararak bize kesinlikle sürekli söylüyor.

Yukarıda yazdığımız gibi, bu yaygın ifadenin altında yatan teori, yemekle birlikte sıvı içmenin sindirim suyunun konsantrasyonu için kötü olduğu ve bunun sonucunda yiyeceklerin uygun şekilde parçalanması ve besinlerin emiliminin bozulduğudur.

Bu tür açıklamalar yapmak için vücudumuzun nasıl çalıştığının ilkelerini (sadece teoride değil, pratikte de) çok iyi anlamanız gerekir. Ne yazık ki, çoğu zaman kötü niyetli fikirler, bu mekanizmaların çarpık bir şekilde anlaşılmasına ve bilgi eksikliğine dayanmaktadır.


En çok satan sindirim kitabı The Bloated Belly Whisperer'ı yazan Amerikalı beslenme uzmanı Tamara Duiker Freiman'a göre, aslında ne su, ne çay ne de kahve mide suyunun asitliğini önemli ölçüde azaltamaz. Evet, tükettiğimiz her şey (yiyecek veya içecek) mide ortamını kısa bir süre için biraz daha az asidik hale getirir, ancak birkaç saniye sonra buna tepki olarak mide, yiyeceklerin sindirimi için gerekli olduğu kadar asit üretir, çünkü işi bu. Bu gerçek, 2004 yılında Kanadalı araştırmacılar tarafından bilimsel olarak doğrulandı.

Böylece, popüler efsanenin aksine, modern bilim adamları, yemekle birlikte su, çay veya kahve içmenin sindirimimize zarar vermediğini kanıtladılar.


Ayrıca midedeki sıvı, yiyecek parçacıklarını daha az yoğun hale getirmenize ve dolayısıyla parçalanma sürecine dahil olan enzimler için daha erişilebilir hale getirmenize olanak tanır. Tüm bu gerçeklerin diyetimize dahil ettiğimiz içeceklerin çoğu için eşit derecede işe yaradığını belirtmek önemlidir - su, çay, kahve, meyve suları ve hatta soda . Başka bir şey de, bazılarının fazladan kalori ile "yüklenmesi" ve susuzluklarını her zaman tam olarak giderememeleridir.


Yukarıdakilerin tümü, sindirim ile ilgili mevcut sorunları olmayan kişiler için geçerlidir. Ancak herhangi bir kuralın istisnaları vardır ve burada vücudunuzu iyi tanımak çok önemlidir.

Yemeklerle birlikte sıvı içme konusunda dikkatli olmanız gereken zamanlar vardır.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) tanınız varsa

Midedeki sıvı kendi başına tehlikeli değildir, ancak mide içeriğinin hacmini artırabilir ve bu, sfinkterler üzerinde artan baskıya ve sonuç olarak reflüye neden olabilir. Burada mideyi "aşırı yüklememek" önemlidir.

İştahınızı “öldürmemeniz” sizin için önemliyse;

Mideniz tamamen sağlıklı olsa bile, sıvı içerken hacmindeki artış gerçeği göz ardı edilmemelidir: Bu durumda 15-20 dakika sonra sıvı mide duvarlarına emilir ve daha sonra açlık hissi geri gelebilir. Ancak kilo vermeye çalışıyorsanız, bu yöntem tam size göre: insanlar yemeklerle birlikte 1.5-2 bardak sıvı içtikleri takdirde daha az yemeye eğilimlidirler.

Midede ağırlık hissinden hoşlanmıyorsanız;

Bazı insanlar için bir bardak sıvı içmek karın rahatsızlığına neden olur: aşırı şişkinlik hissi vardır. Çay veya kahve mide duvarlarına emilir emilmez iz bırakmadan geçer, ancak bundan önce birkaç hoş olmayan dakika bekleyebilirsiniz. Burada hatırlamak önemlidir: Öğle yemeğinde bir litre çay içme arzusu olmaması için, vücudu gün boyunca düzenli olarak suyla doyurmak en iyisidir.

Commentaires


bottom of page