top of page

Single Origin-Blend Arasındaki Fark Nedir?


Eğer bir kahve tiryakisiyseniz, muhtemelen tek kökenli veya karışım terimlerini görmüşsünüzdür. Bu etiketlerin gerçekten ne anlama geldiğini ve hangi kahvenin en iyisi olduğunu merak ettiyseniz, o zaman doğru yere geldiniz! Kahve seçimlerinizi tamamen bilinçli hale getirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilerle kendinizi donatmak için okumaya devam edin.

Tek kökenli kahve nedir?

Tek kökenli kahve oldukça basit bir şekilde şu anlama gelir: bir ülkeden gelen kahve. Yeşil (önceden kavrulmuş) kahve ithal edildiğinde her zaman tek menşeli olarak gelir. Bununla birlikte, tek menşe etiketi tek başına kalite veya uzmanlık durumunun bir göstergesi değildir. Ancak teorik olarak, o bölgeye özgü özellikleri tattığınız anlamına gelmelidir.


Kahve karışımı nedir?

Tek kökenli kahvenin bir terim olarak var olmasının nedeni, dünyadaki kahvelerin büyük çoğunluğunun bir karışım olmasıdır. Çoğu kavurucu kahveyi farklı kökenlerden satın alır ve daha sonra bunları harmanlayıp birlikte kavurur, bu da daha tutarlı bir tat ve aroma profili üretmeye yardımcı olur. Bunun amacı esas olarak üretim maliyetini azaltmak ve kontrol etmektir.

Çoğu kahve karışımıyla ilgili sorun

Çoğu süpermarketin ve kavurucunun önceliği genellikle maliyetleri kontrol etmek ve paradan tasarruf etmek olduğundan, ne yazık ki çoğu harmanlanmış kahvenin en yüksek kalitede olmadığı sonucu çıkar. Harmanlanmış kahveler çok fazla kusura sahip olma ve kötü kaliteye sahip olma eğilimindedir, daha sonra her şeyin tadı yanacak şekilde çekirdeklerin aşırı kavrulmasıyla kapatılır. Fasulyeleri bir parça tost gibi aşırı kavurmayı düşünün. Bir parça ekmeği hafifçe kızartırsanız, örneğin bir ekşi maya ile ortalama bir süpermarket somunu arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Ancak o tostu çıtır çıtır yakarsanız, her iki ekmek türü de kaçınılmaz olarak aynı tadı verecektir. Ne yazık ki, bu kahve endüstrisinde standart bir uygulama haline geldi ve birçok insanın koyu, aşırı kavrulmuş kahveden hoşlandığını varsaydığı bir noktaya geldi çünkü bu standart teklif.

Bu yöntem, daha yoğun özellikleri düzleştirir ve aynı zamanda kökenini de gizler - bu nedenle bu kahvelerde esasen izlenebilirlik yoktur.

Sizin için en iyisi hangisi?

Genel bir kural olarak, demlenmiş kahve için tek kökenli kahve en iyisidir ve espresso için karışımlar daha iyidir - nedenini açıklayalım!


Neden demlenmiş kahve için tek kökenli en iyisidir?

V60, AeroPress veya Cafetiere gibi demleme amaçlı kahve üretimi söz konusu olduğunda, müşterilerimize şeffaflık sunmak ve geldiği kaynağın doğal özelliklerini temsil eden bir kahve sunmak istiyoruz.

Bunu sağlayabilmek ve aynı kıvamı devam ettirebilmek için 4 lezzet kategorisi oluşturduk. Bu, meyveli, çikolatalı, meyveli çiçekli veya çikolatalı meyveli olsun, her zaman seveceğiniz bir kahve bulmanızı kolaylaştırmak içindir.

Müzik türleri gibi herkesin favori kategorisi olacaktır. Bu nedenle, belirli bir kahveyi gerçekten seviyorsanız, hangi kategoriden olduğunu kontrol edin ve her zaman zevk alacağınız benzer bir tek kökenli kahve bulmalısınız!

Tek kökenli kahveler espresso için iyi mi?

Öte yandan, espresso kahvelerde bir karışım seçmenizi tavsiye ederiz - çünkü tek bir orijinli kahve ile harika bir tada sahip espresso yaratmak çok zor.

Bunun nedeni ise espresso demleme yönteminin oldukça sert olmasıdır. Çoğu kahve dengelidir, ancak onu espresso olarak demlediğinizde, aslında onu bir amplifikatöre koymak gibidir. Çürük bir gövde, çok az asitlik veya tek notalı bir tat profili ile yüksek kaliteli kahveler bile çılgınca dengesiz hale gelebilir.

Harmanlanmış bir espresso, ücretsiz lezzet özellikleri bulmamızı sağlar. Doğru bir şekilde değerlendirildiğinde, kahveler, parçalarının toplamından daha iyi hale gelir - çok yönlü ve içimi lezzetlidir.Comments


bottom of page