top of page

Seyahat ederken Kahve Yapmanın En İyi 5 Yolu


Seyahat etmek, hayat size sunuyorsa kaçırmamanız gereken harika hayat yolculuklarından biridir.

Seyahat ederken harika kahve bulmak gerçek bir baş ağrısı olabilir. Yeni bir bölgedesiniz, hangi kafelerin en iyi olduğunu bilmiyorsunuz. İlk etapta bir kahve dükkanı bile bulamayabilirsiniz.

Her gün harika bir fincan kahvenin tadını çıkarmanın en iyi ve en güvenilir yolunun kahveyi kendi başınıza yapmak olduğu gerçeğini kabullenmeniz gerekmektedir.

Kahve yapmak her zaman bu kadar basit değildir. Ekipman gerektirir ve o ekipmanı yanınıza almanız gerekir.

Neyse ki sizin için yollar ve araçlar var. Bazı kahve aletleri, özellikle kompakt, taşınabilir ve kullanımı basit olmaktan seyahat etmek için uygundur; Bu, tüm eşyalarınızı sırtınızda taşırken mutlak bir zorunluluktur.


Suyunu Kaynat

Moka Pot gibi hepsi bir arada bir kahve makinesi kullanıyorsanız, hareket halindeyken doğaçlama yapmanız gereken tek şey ısıdır. Nasıl ısıtacağınız tamamen nasıl seyahat ettiğinize bağlı olacaktır.

Örneğin otellerde kalıyorsanız, odanızda kullanışlı küçük bir elektrikli su ısıtıcısı olabilir ve sıcak su sorunu çözülmüş olabilir. Öte yandan, kamp yapıyorsanız, devam etmek için yalnızca açık ateşiniz olabilir; Her ne kadar çoğu kampçı biraz gaz sobası getirse de.

Bir karavanda veya dönüştürülmüş bir minibüste seyahat ediyorsanız, elbette kahve makinesi için daha fazla seçeneğiniz var.

Unutmayın, kahve demlemek için mükemmel sıcaklık 195 °F ile 205 °F arasındadır.

Seyahat ederken Harika Kahve Yapmanın En İyi 5 Yolu

1. AeroPress

AeroPress, kahve demleme dünyasına yeni bir alettir. Birçoğu bunu garip bir şekilde dev bir şırınga olarak tanımlar, ancak nedenini kesinlikle görebilirsiniz.

#AeroPress, bir ucunu bloke eden bir piston ve diğer ucunda kağıt kahve filtresi bulunan plastik bir silindirden yapılmıştır.

Seyahat ederken taşıyacağınız küçük bir sandviç kutusundan daha büyük değil. Sırt çantanıza atıp yola çıkmak için kolay bir seçenek.

AeroPress kahve, French Press ile kahvenin üzerine dökün (veya damlatın) arasında benzersiz bir orta noktaya sahiptir. Kahve telvesi French Press'te olduğu gibi dört dakika boyunca daldırılmış halde demlenir, ancak damlama ve dökme yöntemleri gibi bir kağıt filtre kullanır.

Böylece elde ettiğiniz demleme, dökmenin pürüzsüz dokusu ile bir French Press'in derin zenginliğine sahiptir.

Bu küçük kahve pistonuyla biraz kahve yapmak için; Pistonu sonuna kadar çekerek, filtre ucunu çevirerek başlayın ve uzatılmış piston üzerinde düz bir yüzeye oturtun.

Öğütülmüş kahve ile doldurun ve kaynamış suya dökün; #French #Press ile yaptığınıza benzer. Yaklaşık dört dakika demlenmesine izin verin, ardından filtreyi sıkıca üstüne vidalayın. Piston ucu yukarı ve filtre aşağı gelecek şekilde ters çevirin ve tercih ettiğiniz kahve kadehinin üzerine oturtun. Şimdi o pistonu yavaşça aşağı bastırmaktan başka yapacak bir şey kalmadı.

AeroPress kahve dünyasına yeni bir ekleme olabilir, ancak hızla bir fırtına başlattı. Niye ya? Çünkü tabii ki mükemmel kahve yapar.

2. V60 veya Filtre Konisi

Şimdi, bir V60 bir tür filtre konisidir, ancak tüm filtre konileri V60 değildir. İster gerçek bir V60, ister genel bir filtre konisi kullanıyor olun, ikisi de tamamen aynı şekilde çalışır. Onlar dökülen demleme aletleri.

Kahve üzerine dökün, mükemmeliyetçi için mükemmeldir; tüm demlemenin kontrolünü elinize alır. Ne kadar kahve ve su, ne kadar sıcak ve suyun zeminden ne kadar hızlı (veya yavaş) damlayacağını siz kontrol edersiniz.

#V60'lar ve filtre konileri biraz komik bir şekle sahip, ancak genel olarak özellikle büyük değil; yani mükemmel şekilde taşınabilirler. Daha kolay saklama ve taşınabilirlik için düz katlanan, açılır kaplara benzer açılır modeller bile vardır.

Kullanımı süper basittir.kahveyi başkaları için de hazırlayabilirsiniz.

Filtre konisini bir kupanın veya birden fazla demleme yapıyorsanız daha büyük bir sürahinin üzerine yerleştirin. Koniye bir kağıt filtre yerleştirin ve filtreyi öğütülmüş kahve ile doldurun. Taze kaynamış suyu zemine dökün ve işte , harika taze demlenmiş kahve.

3. Moka Pot veya Percolator Pot

#Moka kapları ve süzme kapları birbirine çok benzer, ancak aynı zamanda onları çok farklı hale getirecek kadar farklıdır. Her iki durumda da, ikisi de set üstü kahve makinesidir.

Çeşitli boyutlarda gelirler. En küçüğü sırt çantanıza kolayca sığar, bu nedenle ihtiyacınız olan tek şey, herhangi bir şey olabilen bir ısı kaynağı. Paslanmaz çelik bir versiyonu seçtiyseniz, gerçekten açık ateş, gaz sobası veya hatta bir indüksiyon ocağı.

Hem Moka kapları hem de süzücü kapları çok benzer şekilde çalışır. Altını suyla dolduruyorsun ve öğütülmüş kahveyi koni şeklindeki küçük metal sepete koyuyorsun. Su kaynadığında basınç oluşur ve su kahveye doğru itilir.

İkisi de güzel, güçlü, espresso benzeri bir kahve yaparlar.

Moka ve percolator arasındaki fark; moka pot, demlenmiş kahveyi üst hazneye püskürtür ve işlem tamamdır. Öte yandan, percolator pot, demlenen kahvenin su haznesine geri düşmesini sağlar; Böylece kahve, siz tencereyi ocaktan indirene kadar kahve telvesi içinde yuvarlanmaya devam eder.

Moka pot daha az ince ayar yapabilir, ancak zahmetsizce ve tutarlı bir şekilde harika kahve yapar. Bir süzücü tencerenin biraz daha fazla sanatı vardır çünkü onu ısıdan çıkardığınızdan ve aşırı demlemediğinizden emin olmanız gerekir.

4. Seyahat French Press

Bir seyahat French Press, demlemenizi doğrudan seyahat kupanıza koyar. Kelimenin tam anlamıyla.

Travel French Press'ler, hem French Press'in hem de seyahat kupasının akıllı birleşimidir.kahvenizi herhangi bir sıradan French Press'te yaptığınız gibi demleyin, pistonu her zamanki gibi aşağı bastırın. Ama bekleyin, kapağın bir içme musluğu var; kahvenizi direk bu aletten içiyorsunuz.

Travel French Press, hareket halindeyken taze demlenmiş kahve için mükemmeldir. Özellikle de zaten yanınızda bir seyahat kupası alacaksanız. Hatta bazen piston kapağını değiştirmek ve onu sadece bir seyahat kupasına dönüştürmek için normal bir seyahat kapağı bile içerirler.

Bundan daha basit olamazdı.

Taze demlenmiş kahve, sadece su ekleyin (ve tabii ki çekilmiş kahve).

5. Cezve

Cezve, çekirdek Avrupa'ya gelmeden çok önce #kahve demliyor. Bu eski demleme tekniği, alabileceğiniz en güçlü ama benzersiz kahvelerden bazılarını yapar.

Türk çömleğinin kendisi birkaç farklı isimle anılır, ancak genellikle cezve olarak adlandırılır. Ama bunun için küçük komik bir tencere al demiyorum, karşına çıkan her küçük tencereyi kesinlikle kullanabilirsin!

Genellikle, kahve mümkün olduğu kadar ince öğütülür, ancak normal bir ön öğütülmüş torbanız varsa, bununla devam edin. Çok işe yarayacak.

Tavanıza sadece su getirerek başlayın. Kaynayınca ocaktan alın ve çekilmiş kahvenizi, şekeri, bir tutam tuzu (gerçekten) ve dilediğiniz baharatları ekleyin. İçine tarçın çok yakışıyor.

Şimdi, bu sonraki adımı iki kez tekrarlayacaksınız. Tencerenizi tekrar ateşe oturtun ve kaynatın, ocaktan alın ve baloncukları kaşıkla alın. Tekrar kaynatın ve kabarcıkları kaşıkla alın.

Son olarak ocaktan alın ve zeminin dibe çökmesi için yaklaşık 3-4 dakika bekletin. Kahvenizi fincanlara yavaşça dökün ve servis yapın.

Bu, kahve demlemenin dünyadaki en eski yollarından biridir ve gerçekten güçlü, cesur bir demleme yapar. Sabah sizi kesinlikle uyandıracaktır.

Comments


bottom of page