top of page

Sıklıkla Yapılan Dört French Press Hatası


Sevin ya da sevmeyin, muhtemelen hayatınızın bir noktasında French press ile kahve yapmanız gerekecek. Ve filtre kahveyi tercih ettiğimizi kabul etsek de, French press doğru kullanıldığında lezzetli bir fincan kahve yapabilir. French press'inizden en iyi şekilde yararlanmak için bu dört yaygın demleme hatasından kaçının.

1. Çok Kaba Taşlama

Evet, Fransız presinin metal filtresi, ağdan fincanınıza çok fazla partikül geçmesini önlemek için daha kaba bir öğütme ayarı gerektirir, ancak bu, mümkün olan en kaba öğütme ayarını kullanmanız gerektiği anlamına gelmez.

Dört dakikalık dik bir süre ile tam bir ekstraksiyon elde edecek kadar ince bir öğütme istiyorsunuz. Her öğütücü farklıdır, ancak French press için ideal öğütme, muhtemelen orta ve en kaba ayarın yaklaşık yarısıdır.

Ve unutmayın: Bir refraktometre ile bir TDS okuması yapıyorsanız, önce numuneyi filtrelemeniz gerekir!

2. Karıştırmayı Unutmak

Döküntü karıştırmak isteğe bağlıdır. Bir Fransız presini karıştırmak esastır. Sıcak suyu döktükten sonra, daha büyük kahve parçacıklarının #Fransız #presinin üstüne çıkarak bir kabuk oluşturduğunu fark edeceksiniz. Bunu istemiyorsun. Her kahve parçacığının tamamen doymuş olmasını istersiniz, böylece o lezzetli #kahve aromasından daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Anahtar, demleme işleminde çok erken veya çok geç karıştırmamaktır. 1:00-2:00 arasını ideal buluyoruz. Cam bir Fransız presi kullanıyorsanız, metal bir alet kullanmaktan kaçının, aksi halde çatlamanıza neden olmaz.

3. Her küçük kahveyi dökmek.

Katılıyoruz: Kahveyi boşa harcamamalısınız. Aslında, israfı önlemek için farklı kahve poşetlerinden son birkaç gramı harmanladığımız biliniyor.


4. Filtreyi Temizlememek/Değiştirmemek

Evet, bu ağ/metal filtre çıkarılabilir. Hayır, topaklanmış yağlar French pressinizi “baharatlandırmaz”. Filtrede kalmış olabilecek kahve telvelerine dikkat edin. Filtre bükülürse veya hasar görürse değiştirmeyi düşünün.


コメント


bottom of page