top of page

Profesyonel Kahve Ekipmanları; Motta Kahve DüzleştiriciÇalışma saatleri içerisinde bir barista yüzlerce #espresso çekecektir. İyi bir espresso yapmak için bir barista tarafından ihtiyaç duyulan temel becerilerden biri, taze çekilmiş kahveyi #portafiltrenin içinde eşit olarak dağıtmak ve sıkıştırmaktır.


Bu basit, sıradan bir görev gibi görünse de, aynı zamanda herhangi bir barista için gerçekten ustalaşması en zor olanlardan biridir.

Kahveyi sürekli olarak manuel olarak sıkıştırmak, her seferinde kusursuz bir şekilde yürütmek oldukça zordur. Herhangi bir #barista, kahveyi geleneksel bir kurcalamaya göre biraz daha iyi dağıtabilecek bir şeye ihtiyaç olduğunu söyleyecektir .

Daha çok, barista'nın beceri düzeyine veya tipik olarak kurcalama becerilerinin ve tutarlılığın sallanmaya başladığını görmeye başladığınız yoğun bir dönemin stresine verdiği tepkiden bağımsız olarak aynı sonuçları üretebilen bir dağıtım aracına duyulan ihtiyaçtır.


Düzleştirme, kahvenin küçük bir miktarının çok fazla su ile temas etmesine neden olurken, kahvenin geri kalanı az çekilmiş halde kalır. Elde edilen çekilmiş espresso ekşi, acı ve ağızda hoş olmayan ince bir his bırakacaktır.


Espresso düzleştiricinin, kahveyi portafiltrenize eşit şekilde dağıtırken bazı tutarsızlıkları ve insan hatalarını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu yer burasıdır.

Espresso düzleştiricinin görevi, kanallaşmaya yol açabilecek yüksek sıkıştırma ve düşük sıkıştırma alanlarını azaltmaya yardımcı olmak için sıkıştırmadan önce kahvenizi düzlemektir.

Muhtemelen yüklü portafiltrenizi masanın yan tarafına vurursunuz ve sıkıştırmadan önce nispeten eşit görünümlü bir yüzeye sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Farkına varmayacaksınız, ancak sıkıştırırken kahve paketinin neredeyse her zaman daha fazla sıkıştırılacak belirli bir kısmı ve kahvenin sıkıştırmadan önce nasıl dağıtıldığına bağlı olarak çok daha az sıkıştırılacak diğer kısımları vardır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu, basınçlı suyun daha az dirençli (daha az kahve) olan kısımdan en kolay yolu bulmasına neden olacak, bu da fazla çekilmiş acı ve lezzetsiz bir kahveye yol açacaktır.

Kahve dağıtım aracının konsepti, üç palete ve ayarlanabilir bir düzleştiriciye sahip olmanızdır, bu nedenle dağıtım aracını portafiltrenizin üstüne koyup döndürdüğünüzde, düzleşecek ve tüm kahveyi filtre sepetinin içinde eşit olarak dağıtmaya yardımcı olacaktır.

Espresso düzleştirici kullanmak, insan hatası olasılığını azaltıyor ve kahvenizin minimum çabayla filtre sepetinin içinde eşit olarak dağılmasını sağlamaya yardımcı oluyorsunuz.

Kahve öğütüldükten sonra sepette düzensiz bir tümseğe düşerse, maksimum basınçla bile tek başına bir sıkıştırma ile yeterince düzleyemezsiniz.

Elbette kahve diskinin yüzeyi pürüzsüz ve düzgün görünecek, ancak yüzeyin altında farklı kusurlar olacaktır. Ayrıca yüzeyde topaklar olmayabilir, ancak bunlar kahve diskinin yüzeyinin altında kalacaktır.

Paketlenmiş kahvenizle ilgili tüm bu görünmeyen sorunlar, homojen bir akışın imkansız olacağı daha yüksek veya daha düşük yoğunluklu bölümlerin oluşumuna katkıda bulunacaktır.

Kurcalama, kahveyi filtre sepetinin içinde sıkıştırır ancak topaklanma ve pürüzlerden kurtarmaz.

Espresso Motta Kahve Düzleştiricileri veya Tamper? Hangisini Kullanmalısınız?

Şimdiye kadar hem espresso düzleştiricinin (dağıtım aracı) hem de kurcalamanın artılarını ve eksilerini daha iyi anlamış olmalısınız . Peki, hangisini kullanmalısınız?

Görüşlerin farklılaştığı yer burasıdır. Pek çok "eski tarz" barista, denenmiş ve gerçek espresso tamponuna sadık kalmayı tercih ederken, yeni baristalar, tampon yerine düzleştirici ile hızlı bir dönüş yapmayı seviyor gibi görünüyor.

İdeal olarak, ikisini de kullanırsanız en iyisi olur. Barista, yeterli su basıncı direnci elde etmek için ek sıkıştırma ekleyecek olan temperleme aşamasından önce sepette espresso kahve düzleştirici ile tek tip bir yüzey oluşturmalıdır.

Dengeleyici, kurcalama tutarsızlığı faktörünü ortadan kaldırır ve her atışı bir sonraki kadar tutarlı hale getirir. Motta kahve düzleştiricileri barista beceri seviyelerinin farklı olabileceği yoğun kafeler için mükemmel bir seçim haline getirir.


Bu espresso düzleştirici stiliyle derinliği ayarlayabilirsiniz, böylece alet aşağı doğru döndürülerek sepet kenarına değdiğinde sağlam bir "sıkıştırma" elde edersiniz. Bonus olarak, tamponunuz her seferinde mükemmel seviyede olacak!bottom of page