top of page

Moka Pot ve Espresso Makinesi Karşılaştırılması


Espressoyu seviyorsanız, bu kahve makinelerinden birini gerçekten demleme cephanenize eklemelisiniz. Hem Moka Pot hem de Espresso Makinesi bir #espresso yapabilir, ancak tanım gereği yalnızca bir kişi gerçek bir espresso çekimi yapabilir, bu hesaplaşmada hangisinin kazandığını öğrenmek için okumaya devam edin!

Gerçek Espressoyu Hangisi Yapar?

Tamam, kafanız karışmadan önce, gerçek bir espresso shot'ı neyin yaptığını anlamak için bir dakikanızı ayıralım.

Gerçek bir espresso, basınçlı akış yöntemi kullanılarak üretilir.

Bütün kahve bir karışım veya tek kökenli olabilir.

Tipik bir espresso shot, her 15-30 ml shot için yaklaşık 7-10 gram ince öğütülmüş kahve gerektirir (ortalama 325 mikrona öğütülmüş).

Kahve, bir filtre sepetinin içinde bir disk haline getirilmelidir.

Mükemmel çekimi oluşturmak için optimum su sıcaklığı 195-205 F civarındadır.

Isıtılmış su, yaklaşık 9 BAR'lık bir basınçta öğütülmüş kahveye nüfüz etmelidir.

Tüm süzülme süresi 20-30 saniyeden fazla sürmemelidir (infüzyon öncesi süre dahil değildir).


Ortaya çıkan espresso çekimi şunları içermelidir:

  • Zengin bir krema.

  • Opak bir sıvı kısım içermelidir.

  • Her porsiyon 15-30 ml olmalıdır.

İyi bir Espresso, yoğun lezzet profilleri oluşturma yeteneğinin yanı sıra kahvelerde bulunan ve genellikle daha uzun demleme yöntemlerinde kaybolan bazı benzersiz lezzetleri vurgulama yeteneğinden dolayı genellikle övülür.

Bir espressonun gerçekte ne olduğunu daha iyi anladığınıza göre şimdi aşağıdaki kahve makinelerinden sadece birinin neden tamamen gerçek bir espresso çekimi yapabildiğini anlayabilmelisiniz.


Moka Pot


İtalyanlar Moka Pot'a genellikle "soba üstü #espresso makinesi" denir, bu, basınçlı bir kap (bir düdüklü tencere gibi) oluşturmak üzere birbirine sıkıca vidalanan başlıca üç ana parçadan oluşan tasarımı basit bir demleme aracıdır.

Alt hazne suyunuzu eklediğiniz yerdir, daha sonra ortasına huni şeklindeki metal bir filtre sepeti yerleştirilir, ince çekilmiş kahveniz daha sonra filtre sepetine eklenir, üst hazneyi tabana vidalayıp ocağa yerleştirirsiniz. Kaynadıkça kahveniz üst haznede görünmeye başlayacaktır.

Demlenen kahve tipik olarak konsantre, kalın ve lezzetlidir; ancak Moka Pot kullanırken eksik veya fazla #ekstraksiyon yapmak çok kolaydır.

Nasıl çalışır

Moka Pot, buharı ve suyu kahve yatağından yukarı itmek için basınca dayanır, ancak bir Moka Pot tarafından üretilen basınç kabaca 1-1,5 BAR'dır, gerçek bir espresso için gereken 9 Bar'dan çok uzaktır.

Moka Pot'ta kullanılan daha düşük basınç nedeniyle, tüm aromaları, yağları tam olarak çıkaramazsınız ve ayrıca bir krema üretmek için mücadele edersiniz, bu nedenle atışınız tam gövdeli olmayacaktır. bir espresso makinesi kullanmaya kıyasla.

Moka Pot'u tam olarak nasıl kullanacağınızı gösteren bu adım adım kılavuzu okuyun .


Espresso Makinesi


Espresso Makinesi, set üstü kahve makinesi kadar basit değildir. Moka Pot, suyu ısıtmak ve ardından basınç üretmek için yalnızca bir set üstü ocak kullanırken, Espresso makinesi bir espressoyu doğru şekilde hazırlamak için ısıtma elemanlarına, motorlara ve elektronik aksamlara güvenir.

En iyi espresso makinelerinden bazıları otomatiktir ve ekstraksiyon süresini, basıncı ve su akışını yönetmek için çok sayıda karmaşık elektronik kullanır. Yarı otomatik, kullanıcıya ekstraksiyon işlemi üzerinde biraz daha fazla kontrol sağlayan daha ucuz espresso makinesi türüdür.

Nasıl çalışır

Tıpkı bir Moka Pot gibi, Espresso Makinesi de üç ana bileşene sahiptir ve suyu ısıtmak ve basınç oluşturmak için yerleşik bir kazan kullanır, ancak benzerliklerin bittiği yer burasıdır.

Espresso makinesi, ısıtılmış suyun akışını kontrol eden ve kahve telvesi boyunca itilen basıncı düzenleyen bir grup başlığı (valf gibi) kullanır. Su, bir espresso kurcalama makinesi kullanılarak bir #portafiltrenin içine sıkıca paketlenmiş kahve telvesi içinden geçmeye zorlanır; kahve daha sonra küçük deliklerden geçirilerek fincanınıza itilir.


Yukarıdaki tanıma göre gerçek bir espresso çekiminin teknik yönü sizi rahatsız etmiyorsa, Moka Pot, harika tadı olan zengin, tam gövdeli bir kahve yapar. Bununla birlikte, bir Moka Pot gerçek espresso yapmayacak, ancak bununla birlikte birçok benzer özellik içerdiğini söylenir. Espresso uzmanı olmayan çoğu insan için mükemmel bir alternatif olan çok güçlü, kısa bir kahvedir.


Ucuz ve hızlı bir şekilde yapılabilir ve bir kez alışınca tadı harikadır.

Alternatif olarak çok pahalı bir espresso makinesine yatırım yapmak anlamına geldiğini düşünürsek, mütevazı set üstü Moka Pot için söylenecek çok şey var. Bütçesi kısıtlı olanlarınız için, manuel kahve makineleri ile genellikle pazarlanan otantik espresso arasında mükemmel bir uzlaşma sağlar.


Moka Pot vs. Espresso Makinesi: Gerçek bir espresso arayanlarınız için bu hesaplaşmanın açık ara kazananı tam teşekküllü espresso makinesi. Elbette, Moka Pot, telaşlı olmayan insanlara espresso yerine geçecek konsantre, tam gövdeli bir kahve hazırlayabilir.

Bununla birlikte, set üstü kahve makinelerinin pazarlamasının arkasındaki insanlar, demlenen kahvenin, aslında kendi başına harika bir tada sahip kahve ürettiği halde, bir espresso makinesi tarafından üretilenin bir kopyası olduğunu düşünerek insanları şaşırtmak istiyor gibi görünüyor.

Moka Pot'ta yapılan 3espressonun çok yönlülüğü, bir espresso makinesinde yapılanla aynıdır ve sadece buğulanmış veya köpürtülmüş süt ekleyerek kahveyi #cappuccino ve #latte için bir baz olarak kullanabilirsiniz.

Comments


bottom of page