top of page

Mixoloji Nedir ve Kahveye Nasıl Uygulanır?


Mixology, bu terimi duydunuz mu? Cevabınız hayır ise endişelenmeyin, bu normaldir. Bu kelime nispeten yenidir ve etimolojik bileşenlerinin söylediği gibi, karıştırma bilgisini ima eder.

Bu yazıda, #mixoloji hakkında daha iyi bir fikriniz olması ve bu uygulamanın son zamanlarda bir kahve hazırlarken #baristalar ve uzmanlar tarafından nasıl benimsendiği hakkında daha iyi bir fikir sahibi olmanız için anlamını ve uygulamalarını tam olarak araştırmak istiyoruz.

Mixology, kokteyler evreninde ve alkollü içeceklerin hazırlanmasında ortaya çıkan bir terim olan içecekleri karıştırmanın hassas sanatından oluşur. Mutlaka bildiğiniz gibi, ne kadar kültür ve lezzet varsa o kadar kokteyl vardır. Bu sanatta yapılabilecek kombinasyonların sonsuzluğu berbattır ve bu bile onun erdemlerinden ve ustalaşmayı öğrenmedeki zorluklarından biridir.

Bunun kahveyle ne ilgisi olduğunu merak ediyorsunuz değil mi? Sakin ol, oraya gidiyoruz.

Son yıllarda kahvenin kokteyl ve alkol bazlı içeceklerin hazırlanmasında emsalsiz bir değere sahip olduğu görülmüştür. Acı tadı, tatlılığı, asiditesi, yoğun aroması ve tabii ki enerji içeriği açık ve önemli değişkenler olmuştur ki kokteyl dünyasına dalmış olanlar bu özellikleri #kahvede birer erdem olarak görmüşlerdir. Bu nedenle kahve, barlarda, gece kulüplerinde ve tabii ki kahve konusunda uzmanlaşmış işletmelerde hazırlanan birçok tarifin arkadaşı, katkı maddesi hatta baş kahramanı haline geldi.

Bu uygulama tüketicilerde kahve içmek için yenilikçi formatlar için yeni bir tat yarattı ve bu nedenle baristaların ürünlerini ve sunum biçimlerini yeniden icat ederek uyum sağlamak zorunda kaldıkları yeni ihtiyaçlar yarattı; bu şekilde, teklifini birçok kişinin talep ettiği taleple uyumlu hale getirmek için: kahve bazlı içecekler.

. Hiç de bile! Mixoloji, neredeyse bir müstahzarın bileşenleri arasında uyum arayan bir bilimdir. Bir mixologun iyi mi yoksa kötü mü olduğunu belirleyen şey onları uyumlu hale getirme, diyaloga sokma yeteneğidir. Bir ve başka bir malzemeyi birleştirirken tatları, dokuları ve sonuçları bilmelisiniz. Ve hepsinden önemlisi, meraklı ve son derece yaratıcı olmalısınız, böylece her gün yenilik yapabileceğiniz ve tariflerinizi deneyenleri etkileyebileceğiniz yeni icatlar ortaya çıkar.

Yorumlar


bottom of page