top of page

Latin Amerika Kahvelerine Özgü Tat Notaları


Gerçek tat türlerini tartışmadan önce, birçok kahve uzmanının yalnızca belirli bir bölgede üretilen kahveyi tek bir kaynaktan içeceğini belirtmek önemlidir. Çoğu zaman, bölgeyle ilişkili özel bir tat özelliği vardır. Rakım, toprak tipi, iklim ve hasat yöntemleri kahve çekirdeklerine kendine has aromasını veren faktörlerin başında gelir. Nihai ürünün üretimi, kahvenin genel tadı için kesinlikle önemli olsa da, kahvenin geldiği bölge de önemli bir bileşendir. Genel olarak, iyi bir kahve yetiştirme bölgesi, ılımlı güneş ve yağmur, 70 derece civarında sabit sıcaklık ve zengin, gözenekli toprak sunar.

Latin Amerika Kahvesi

Dünya çapında tüketilen kahvelerin çoğu Latin Amerika'da üretilmektedir. Latin Amerika ülkeleri, ılımlı güneş ve yağmur, 70-80 derece sıcaklık ve zengin ve gözenekli toprak ile kahve yetiştirmek için ideal bir ortama sahiptir. Latin Amerika'da üç büyük kahve üretim bölgesi vardır: Karayipler, Brezilya (on dokuzuncu yüzyılın ortalarından beri en büyük üretici) ve Cordillera (Meksika'dan Peru, Orta Amerika ve Kolombiya'ya kadar uzanan kahve bölgeleri).

Kahve yetiştiriciliği, Latin Amerika'nın geçim kaynaklarının ve manzaralarının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Başından beri kahve, büyük mülklerden ve daha küçük aile çiftliklerinden kârlı bir şekilde hasat edildi. Latinler diğer insanların çoğundan daha fazla kahve içme eğilimindedir. Latin Amerika ülkeleri arasında en fazla kahve içen ülke Brezilya olarak biliniyor. Sadece bu değil, aynı zamanda dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biridir.

Lezzetleri konuşulmasa bile bakalım Latin Amerika kahvesinin lezzetleri neler:

Brezilya kahvesi daha düşük büyüme rakımları nedeniyle fındık gibi tadabilir, tatlı, düşük asitli, tatlı veya acı notalar ve çikolata ile olabilir.

Kolombiya , Brezilya'dan farklı olarak yüksek kahve özellikleriyle bilinir. Bu özellikler, karamele benzer zengin tatlı bir tada sahip orta asitli bir kahve üretir.

Venezuela, düşük asitli, özellikle hassas ve hafif aromalı eşsiz kahve üretmeye devam ediyor. Venezüella kahvesinin yumuşak doğası nedeniyle espresso olarak içmek çok uygundur.

Kosta Rika kahvesi genellikle çok çeşitli aromatik özelliklere sahiptir ve genellikle belirli özellikler veya çiftliklerle ilişkilendirilir. Kosta Rika kahvesi meyveli, tatlı, çikolata aromalı olarak tanımlanabilir.

Peru kahvesinin hafif asiditeye ve çok hafif bir gövdeye sahip olduğu söylenir. Genellikle Peru kahvesi, çok eşsiz bir tada sahip olan vanilya ve fındık aromasını getiren bir tatlılığa sahiptir.

Bu Özel Tatlar Ve Tat Notaları Nereden Geliyor?

Kahve aromalarını etkileyen birçok faktör vardır, bu yüzden çoğu insan bu aromaların nereden geldiğine dair sadece belirsiz bir fikre sahiptir. Bu ana faktörler coğrafya, çeşitler, işleme, kimyasal bileşikler, kızartma ve imalattır.

Coğrafya söz konusu olduğunda, ilgili birkaç konu vardır, yani: Rakım - rakımın kahvenizin tadını değiştireceğini hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ama evet. Daha soğuk bir dağ iklimi, tahılların olgunlaşmasının daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Bu, yoğun bitki örtüsü, çilek ve narenciye aromaları üreten daha karmaşık şekerler geliştirdikleri zamandır! Diğer bir yönü ise: Toprak - toprak kimyası (mineraller ve besinler) kahvedeki tatlılığı, karmaşıklığı, sitrik asit ve protein seviyelerini etkileyecektir. Bu nedenle, volkanik toprakta yetişen kahve genellikle üstün kabul edilir. Yağmur, güneş ve gölge de aromayı tanımlamada önemli rol oynayan diğer unsurlardır. Doğru miktarda yağmur, kahve bitkilerinizi sağlıklı ve mutlu tutmak için güneş ve gölge önemlidir. Sağlıklı bitkiler çok daha iyi aromalar üretecektir.

Kaliteli kahve içtiğinizde, çeşide bağlı olarak birçok farklılığı tespit edebileceksiniz. Bazıları tatlıdır. Bazıları çiçeklidir. Bazıları çay gibidir. Bazılarında limon otu vardır. Kahvenin aromasında fark yaratan farklı asit türleri de vardır: klorojenik asit (tadı pek iyi değil), sitrik asit (limon, portakal ve greyfurt notaları ile), malik asit (elma veya saç), asetik asit.

Kahve Nasıl İşlenir?

Kahveyi işlemenin üç ana yolu vardır: yıkanmış, doğal olarak kurutulmuş veya yarı yıkanmış. Hasattan sonra kahve meyvesi çıkarılır ve ardından tohumlar fermantasyon adı verilen işlenmiş bir yıkamadan geçer. Bu kahvelerin aromaları, tohumların büyüme döngüsü sırasında emmeyi başardıkları şeylerden gelir. Yıkanmış kahveler daha dengeli ve daha ince olma eğilimindedir.

Doğal kurutma işleminde, kahve meyvesi kuruması için güneşe bırakılır. Pek çok insan, meyvenin tatlılığını ve yoğun aromasını emdiği için doğal bir süreçten gelen kahvenin güçlü tatlarını sever. Güçlü, açıkça tanımlanmış bir meyve aroması için doğal işleme yöntemi harikadır.

Tatlandırma işleminde, meyvenin viskozitesinin bir kısmı tohumlarda bırakılır ve daha sonra gölgede, kısmi gölgede veya tam güneşte kurutulur. Bu işlem kahveye tatlılık ve hoş bir meyve tonu verir.

Ayrıca kahveyi kavurmanın kendisi asitliği, acılığı ve tatlılığı etkiler. Kavurma, açık renkten çok koyu renge kadar değişir ve güzel, hafif bir içecekten karmaşık aromalara sahip köpüklü bir kahveye ve doyurucu bir fincana kadar her şeyi üretebilir.

Bu yüzden bir kahve seçerken birçok kişi kavurma profillerine ve aroma notlarına odaklanır. Seçim süreci için gerekli olmasına rağmen, birçok kişi kahve bölgesinin çekirdeğin genel yapısı için ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Şarap gibi, kahve de "terör" kavramını paylaşır. Terör, belirli kültürlerin coğrafi alanının tanımıdır. Kahve aromasını vermeyi amaçlayan tüm unsurları ve kendine has karakterini anlatır. Kahveye kendine özgü profilini veren başlıca faktörler rakım, iklim, toprak tipi ve hasat yöntemidir. Bu nedenle Latin Amerika'da hasat edilen kahve, Afrika'da yetiştirilen kahveden tamamen farklı özelliklere sahip olabilir!

Comments


bottom of page