top of page

Karamel Şurubunu İlk Kim Buldu ve Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?


Görünüşe göre her zaman var olan, tatlı ama rahatsız edici değil, süt ve sıcaklık ipuçlarıyla karmaşık karakteristik bir tada sahip evet karamel şurubundan bahsediyoruz. Çocuklar ve yetişkinler karamel şurubuna bayılır ve kendine saygısı olan her barista kahve makinesinin yanında daima bir şişe karamel şurubu bulundurur.

Karamelin tarihi;

Atalarımıza sunulan ilk tatlı baldı. Ancak insanoğlunun mutfak gelişiminde bir dönüm noktası sayılabilecek insan yapımı karamel, hayatı daha eğlenceli ve keyifli hale getiren ilk tatlı mucizedir. Eski Hindistan'daki Dalitlerin bile kızarmış şeker kamışı yemeyi sevdiği biliniyor.

Aslında, kelimenin kendisi Fransız karamelinden (Latince cannamella'da) gelir - çeviride bu “şeker kamışı” dır. Şeker her zaman oldukça pahalı bir ürün olarak kabul edildi, bu nedenle yalnızca zengin insanlar onu satın alabilirdi.

Lolipoplar ilk başta lüks bir ürün ve soyluların bir inceliğiydi, ancak yavaş yavaş sıradan insanlar için eğlenceli hale geldi - panayırlarda ve pazarlarda satıldılar.

Karamelli şekerden viskoz şuruba

1650'ye gelindiğinde, Amerikalılar büyük köpüklü bakır kazanlarda karamelli şekerler üretiyorlardı. Ve birkaç yüzyıl sonra, tarih için dalgın ve isimsiz bir mutfak uzmanı, kaynayan altın kütleye yanlışlıkla veya kasıtlı olarak süt ve su ekledi ve karamel şurubu prototipini aynı zamanda şekerleme tatlılarını aldı.

Daha sonra, Fransız isyancı çikolatacı Henri Le Roux, İsviçre'de bir karamel okulu kurdu ve ardından onu mükemmel tuzlu tereyağı ile ünlü olan Brittany'ye taşıdı. Orada karamel şurubunu mükemmelleştirdi ve tuzlu bir versiyonunu buldu.


Karamel şurubu ve kahve: rastgele olmayan, ancak en çok yönlü kombinasyon

Uzman Andrey Skidan karamel şurubunun neden bu kadar popüler hale geldiğini açıklıyor:

"Karamel şurubu gerçekten kahve ile harika bir şekilde eşleşiyor. Nedeni çok basit: Kahvenin kendisi de başlangıçta karamel aromasına sahiptir. Kavrulmuş şeker (ki aslında bizim karamelimizdir) kendi içinde oldukça nötr olan normal şekerden tat ve aroma bakımından çok farklıdır.

Andrei'ye göre, benzer süreçlerle uğraşıyoruz: şeker, karamelizasyon sırasında zengin bir tat kazanırken, kahve çekirdeklerini kavurmak tamamen aynı şeyi verir. İki karamel aroması birbirini tamamlar ve zenginleştirir. Kahvenin diğer lezzet notları - çikolata ve fındık - karamel ile de iyi bir uyum sağlar.

Kahve ve kokteyller için şurup denildiğinde "Karamel" en ünlülerinden biridir, onunla latte, kapuçino ve farklı buzlu kahve türleri hazırlarlar. Bu şurup, kek veya waffle sosu için dolgu olarak kullanılan, kek katmanlarına batırılmış soğuk ve sıcak kakao veya milkshake'lere eklenebilir.


Comments


bottom of page