top of page

Kahveyle İyi Gitmeyen Yiyecekler


Herkesin damak zevki farklıdır ama pek kimse bir fincan kahvenin yanında mercimek çorbası içmeyi sevmez.


Kahve nedeniyle hangi yiyecekler faydalı özelliklerini kaybeder?

Bir dizi bilimsel araştırma , yemek sırasında veya yemekten hemen sonra kahve içmenin vücudun belirli mineralleri ve eser elementleri emme yeteneğini yavaşlattığını göstermektedir. Özellikle:

  • Kalsiyum; Kafein, kalsiyum emilimini engelleyebilir ve kalsiyum atılımını artırabilir. Bu etkiler çoğu insan için nispeten küçüktür, çünkü her fincan kahve sağlıklı bir kişinin sadece 2 ila 3 mg kalsiyum "kaybetmesine" neden olur. Ancak bu alanda sorun yaşayan kişiler için kahveyi kalsiyum içeren öğünlerden (süt, süzme peynir, badem vb.) ayrı içmek daha iyidir.

  • Çinko; Kahve, çinkoyu tamamen emmeyi bırakmamıza neden olabilecek tanenler içerir. Bu, özellikle kalp problemleri olanlar için fark edilir hale gelir. Bu nedenle çinko seviyelerini kontrol edenler için kahve alımını çinko kaynaklarından ayırmak en iyisidir.


  • Protein; Diyetimizde iki şekilde bulunur: hem ve hem olmayan. Hayvansal gıdalardan hemi kolayca emebilsek de, bitkisel gıdalar sadece hem olmayanı içerir ki bu çok daha kötüdür . Bu yüzden veganlar ve vejeteryanlar daha zor zamanlar geçiriyor. Ve kahve ve demir içeren ürünlerin alımını kesinlikle ayırmalılar, çünkü bu durumda tanenler de her şeyi “bozuyor”. Bu nedenle bezelye, fındık, mercimek, nohut ve soya ürünleri en iyi kahveden ayrı olarak yenir.

  • D vitamini; 2017'de yayınlanan bir araştırma , daha fazla kahve içenlerin bu vitaminin daha düşük seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu buldu. Çalışma, kafeinin her zaman D vitaminini azalttığının %100 kanıtı değildir, ancak yağlı balık, yumurta veya sığır karaciğeri masadaysa kahveden kaçınmanın daha iyi olduğunun bir işaretidir.

İlk bölümü tekrar edelim, olur mu? En sevdiğiniz içeceğin tadını çıkarmak istiyor ancak beslenme eksikliklerinden endişe ediyorsanız, yemekten sonra en az bir saat beklemeye değer.


Ürünlerden dolayı kahvenin tadı bozulduğunda

Kahvenin tadını ve etkisini olumsuz etkileyebilecek ürünler olup olmadığını anlamak için alanında uzmanlar dahil birçok uzman ve baristaya başvurduk. Bu araştırma sonucunda kahvenin bir numaralı düşmanının baharatlar olduğu ortaya çıktı . Evet başarılı bir şekilde Türk Kahvesi'ne eklenebileceklerini biliyoruz ama bu tamamen farklı bir konu. Orada içeceğin tadını vurgulayan ve tamamlayan çok sınırlı miktarda bir madde kullanıyoruz. Ancak bir fincan espressodan önce bir porsiyon baharatlı ve baharatlı yiyecek yerseniz, kahvenin tadının bundan sonra bulaşmış, yumuşak görünmesi muhtemeldir. Hiç şüphe yok - biberli yiyecekler, sarımsak veya acı biber, ağzımızdaki tat tomurcuklarını büyük ölçüde duyarsızlaştırabilir.


Uyumsuzluk açısından üçüncü sırada yer alan süt ürünleri . Sütlü ve kremalı birçok kahve tarifine rağmen, bu kahve içme şekli herkes için değildir:

  • İlk olarak, kahve severler, yağ içeren katkı maddelerinin kahvenin lezzet ve aromasının nüanslarını "gizlediğini" kabul ederler. Evet, cappuccino, raf veya latte kadar popüler bir şeydir. Ancak bu, en saf haliyle kahve ile ilgili değil, kahve kokteylleriyle ilgili.

  • İkincisi, "kahve + süt ürünü" kombinasyonu, farklı insanların sindirim sistemi üzerinde öngörülemeyen bir etkiye sahiptir. Bazıları için süt ilavesi, kafeinin mide üzerindeki olumsuz etkilerini (örneğin gastrit ile) azaltmaya yardımcı olurken, diğerleri için aynı tarif bağırsak rahatsızlığına neden olur. Burada tam olarak bireysel özelliklerinizi bilmeniz gerekir.


Kabul etmenin zamanı geldi gibi görünüyor: Kahve, deneyler için geniş bir alan bırakan harika bir üründür. Diğer bileşenlerle uyumluluğu konusunda, esas olarak zevkleriniz ve tercihleriniz tarafından yönlendirilmelisiniz. Ve burada bir fincan espresso ile mercimek çorbası bile neşe getiriyorsa işe yarayabilir. Ana şey, mercimeksiz çorbasının sarımsaksız servis edilmesi ve kahveli düetinin hazımsızlığa neden olmamasıdır!


댓글


bottom of page