top of page

Kahveye Aromasını Ne Verir?


Kolombiya kahvesi, uzmanlar tarafından dünyanın en iyi yumuşak kahvelerinden biri olarak kabul edilmektedir. #Kolombiya kahvesinin tadı, diğerlerinin yanı sıra bitkinin türü ve çeşitliliği, yetiştirildiği ortam ve tahılın işlenme şekli gibi birçok faktörün sonucudur. Peki kahvedeki aromanın karakteristik özelliklerini tam olarak uyandıran süreç nedir? Ve kahvede prosesine göre elde edilen farklı lezzetler nasıldır? Bu kısa notun en sevdiğimiz içeceğin arkasında ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Kahvenin tadını deşifre etmek

Kahvenin tadındaki yumuşaklıktan bahsederken, diğer faktörlerin yanı sıra asitlik düzeyine atıfta bulunuruz; Kahve içerken dilin kenarlarında hissettiğiniz ve limon ya da portakal gibi meyveleri tükettiğimizde hissettiğimiz duyguyla ilişkilendirdiğiniz histen ne eksik ne fazla.

Kahvenin tadına gelince, “notalardan” da bahsediyoruz. Bunlar, koku alma ve damak hafızamızda depoladığımız diğer tatlarla ilgili olarak beynimizin yaptığı çağrışımlardır. Yani çikolata, vanilya veya karamel notaları içeren kahve hakkında konuştuğumuzda, beynimizin kahvede bu tatlarla belirli benzerlikler bulduğu anlamına gelir.

Kolombiya kahvesi mükemmel derecede yumuşaktır, ancak tabi tutulduğu işleme bağlı olarak farklı yoğunlukta aromalar elde edilebilir. Örneğin, kavurma ile ilgili olarak, hafif bir lezzetin hakim olduğu açık bir kavurma vardır; dengeli bir lezzet üreten orta boy bir kavurma da vardır; ve acılığın hakim olduğu bir lezzet elde etmek için #kahve koyu kavrulmaya tabi tutulur.

Kahvenin tadı düşünüldüğünde, kokusundan ve aromasından bahsetmek de önemlidir. Kokuyu, demlenmemiş kahvenin kokusunu algılama şeklimiz olarak anlıyoruz , aroma ise kahve zaten demlendiğinde ortaya çıkan kokudur. Kahve koku alma duyuları açısından o kadar zengindir ki, içinde 800'den fazla aromatik bileşik tanımlanmıştır!

Kahve işleminin her aşaması, mümkün olan en iyi lezzeti elde etmek için hayati önem taşır. Bir endüstri olarak sorumluluğumuz, tohum ve toprağın bakımından, yetiştirme sürecinden ve meyvelerin toplanmasından ve seçiminden her küçük adımda mükemmelliği korumaktır.

Hazırlanışı ve muhafazası konusunda da yeterli kahve/su oranı kullanılması, kahvenin asla aşırı ısınmaması ve ambalajının hava almayacak şekilde ve kuru bir ortamda sıkıca kapalı tutulması gibi önerilerde bulunabiliriz.


Comentários


bottom of page