top of page

Kahvenin Kökenleri


Kahvenin kökenini duyduğumuzda, Etiyopya'dan Yemen'e uzun yolculuklarda keçi çobanlarının kahve kirazının enerji artırıcı özelliklerini tesadüfen keşfettiklerini sıklıkla duyarız. Bu doğru olsa da, kahvenin Etiyopya'dan dünya çapındaki ticari üretime yolculuğu, birden fazla imparatorluğa, sömürgeciliğe ve Trans-Atlantik köle ticaretine yayılan karmaşık bir yolculuktur.

Dış etkilere rağmen Etiyopya, #kahve içmekle uzun süredir devam eden aşk ilişkisine sadık kaldı. 10. yüzyıla kadar, Oromo savaşçılarının hayvansal yağda olgun meyve topları yuvarladıklarına ve bunları erzak olarak yolculuklara taşıdıklarına inanılıyordu. Bu toplumsal güven ve önem tarih boyunca hiçbir zaman sarsılmamıştır. Afrika'ya giden Avrupalı ​​kaşifler genellikle kahvenin önemini ve takdirini belgelediler. İki İskoç kaşif olan David Livingstone ve John Kirk, #Afrika krallarının ve #Avrupa seferlerine kahve hediye ederek yardım eden şeflerin hikayelerini ünlü olarak anlattılar. Ruhları beslemek ve enerji vermek, yorgun ve genellikle hasta bedenleri beslemek, tehlikeli su yollarını geçmek ve zorlu rotaları aşmak için teşvik sağlamak için tasarlandı. Yüzyıllar boyunca kahve Etiyopya'nın sosyal dokusuna dokunmuştur. Hikaye, MÖ 150'de kurulan ve merkezi Kuzey #Etiyopya'da bulunan Antik Askum Krallığı'nda başlar. İmparatorluğun Yukarı Nil ve Kızıldeniz'e doğrudan erişimi vardı ve onu Afrika'daki en büyük pazar yeri ve Ticaret İmparatorluğu haline getirdi. Etiyopya ile Yemen arasında 'Gözyaşı Kapıları' olarak bilinen Bab-el Mandeb boğazı boyunca önemli ticaret gerçekleşecekti. İslam İmparatorluğu'nun genişleyen Halifeliği, Kızıldeniz'in kontrolünü ve ardından kahve ticaretini ele geçirdi. 14 sırasında inci yüzyıl onlar Etiyopya ile ticaret yorgun büyüdü ve kendilerini yetiştirmek için Yemen'e bitkiler kaçak.


16 By thYüzyılda kahve, büyümesi ve ticareti için sürekli artan bir ekonomik fayda ile İmparatorlukta yaşamın önemli bir parçası haline geldi, kahve talep edildi ve oldukça kazançlı hale geldi. Artık Osmanlı İmparatorluğu kontrolü ele almış ve şiddetle korudukları güçlü bir araç haline gelen bir kahve tekeli kurmuş, hatta hırsızlığı ve başka yerlerde ekimi önlemek için onları kısırlaştırmak için kahve meyvelerini kaynatmışlardı. Koruma, çoğunlukla Batı'da yükselmeye başlayan ve sonunda Hollanda'nın 1600'lerin sonlarında Yemen'den kahve çekirdeklerini çaldığında Osmanlı İmparatorluğu'nun kahve tekelinin çöküşüne yol açan Sömürgecilik tehdidine karşıydı. Yemen'den Endonezya'ya götürüldüler, ticari plantasyonların kurulduğu ve Etiyopya kahvesinin geleneksel manzarasının gittiği ve ideal fethedilen toprakları ve köle işgücünü kullanan Batılı güçlerin Amerika ve Asya'daki Dünya kahve ticaretine hükmetmeye devam ettiği yer. Portekiz tarafından sömürgeleştirilen Brezilya, 1830'larda önde gelen kahve üreticisiydi. Dünya kahvesinin %30'unu yetiştirmek için siyahi ve yerli köle emeğine dayanıyordu ve hala bu güne kadar dünya ticaretine hükmediyor ve daha sonraki bir tarihte satılmak üzere rezerve edilebilecek her yıl hasat edilen büyük miktarlardaki hacimle piyasa fiyatını büyük ölçüde etkiliyor ve Brezilya'nın neredeyse tamamen otomatikleştirilmiş bir 2020'ye hızlıca ilerleyin, Etiyopya'da kahve üretimi hem bir aşk emeği hem de önemli bir gelir kaynağıdır. Mahsul, ulusun kültürü ve ekonomisinin derinliklerine gömülüdür. Etiyopya'nın 100 milyonluk nüfusunun %20'sine ve Etiyopya'nın yaklaşık 400.000 hektarlık alanına doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlayan endüstri, kahve bitkilerinin büyük çoğunluğunun yabani çeşitler ve bitkiler tarafından bilindiği kahve ekimi altındadır. 2020'de Etiyopya beşinci en büyük kahve üreticisiydi ve yaklaşık %50'si yurt içinde tüketilen yaklaşık 400.000 ton yeşil kahve üretti.

Bu kadar çok kahvenin ülke içinde tutulmasının ve dünyaya kâr amaçlı ihraç edilmemesinin bir nedeni var. Biri, tadı ve aroması eşsiz ve enfes, diğeri ise Etiyopyalıların kahveyi sosyal olarak kavurma, hazırlama ve içme tutkusu ve bağlılığı. Batı kültüründe kahvenizi bir düğmeye basarak veya bir pistona basarak hazırlayabilirsiniz ya da gerçekten demlemeye meraklıysanız yerçekiminin sihrini işlemesi için sabırla 3 dakika bekleyebilirsiniz. Ancak Etiyopya'da arkadaşlarınızla ve ailenizle geleneksel olarak kahve keyfi yapmak için 45 dakikaya ihtiyacınız olabilir. Etiyopya'da gerçekleştirilen kahve ritüeli, aceleye getirilemeyecek, köklü bir gelenektir. Yeşil çekirdek, sıcak kömürlerin üzerinde bir tavada kavrulur, havanla dövülür ve ardından dar ağızlı geleneksel bir tencerede demlenir.

Comments


bottom of page