top of page

Kahvede Adil Ticaret ve Yeşil Tarım


Sürdürülebilirlik sadece gezegenimize bakmakla ilgili değil, topluluklar için etik ve sorumlu seçimler yapmakla da ilgilidir. Dünyadaki kahve çiftliklerinin çoğu, eğitim, barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçlara erişimin zor olduğu izole ve uzak bölgelerde bulunuyor. Alet satın almanın veya hasatın nakliyesinin getirdiği yüksek maliyetler, istikrarsız kahve fiyatlarının çiftçilerin geçim kaynaklarına zarar verebileceği anlamına geliyor. 'Adil ticaret' markalarıyla ortaklık yapan çiftçiler, mahsulleri için daha yüksek bir fiyat alarak üretim maliyetlerinin karşılanmasını sağlıyor ve piyasa fiyatı düştüğünde onları koruyor. Adil ticaret ayrıca aracıyı da ortadan kaldırır, bu nedenle çiftçiler doğrudan perakendeciler ve kavurucularla ilgilenir. Bu ekstra kazançlar daha sonra işçiler için sağlık ve eğitim programlarına gidebilir, eğitimi iyileştirebilir ve çevre korumasını destekleyebilir. Maalesef, birçok ülke şu anda ulusal bir geçim ücretini desteklememektedir. Ancak, adil ticaret kooperatifleri, tarım işçilerinin daha iyi bir yaşam standardına sahip olabilmeleri için bunun değişmesini sağlamak için çalışıyor. “Adil ticaret”e ek bir karmaşıklık, bazen adil ticaretin adil ödeme anlamına gelmediği zorluktur. Kahvenin nereden geldiğini ve uçtan uca sürdürülebilir olmalarını nasıl sağladıklarını anlamak için kavurma ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz. Gelecek yıl , kendimiz için zorlukları görmek ve anlamak için bazı kahve çiftliklerini ziyaret etmeyi ve buna göre değişiklikler yapmayı umuyoruz.


YEŞİL TARIM VE İNOVASYON Kahve tüketimi her yıl arttıkça üretim talebi de artıyor. Bu, sürdürülebilirlik için büyük bir zorluk teşkil etse de, yeni tarım tekniklerinin geliştirilmesi ve kullanılması, çevresel ve etik uygulamalardan ödün vermeden talebin karşılanabileceği anlamına gelir. Ormansızlaşma ve habitat tahribatı yoluyla çiftlikleri genişletmek yerine, yeni araştırmalar çiftçilik uygulamalarını sürekli olarak iyileştiriyor. Suyun kıt olduğu bölgeler için kuraklığa dayanıklı kahve bitkileri geliştirmek veya kahve kabuklarını ağaçları kesmek yerine ısıtmak için yeniden kullanmak gibi yenilikçi fikirler, uzun vadeli sürdürülebilirlik için çok önemlidir.


Birçok kahve çiftliği, kahvenin yanında başka ürünlerin de yetiştirildiği bir strateji olarak çeşitlendirmeyi de benimsemiştir. Bu sadece çiftçiler için ekstra bir gelir kaynağı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kahve yetiştirilen bölgede biyolojik çeşitliliğin desteklenmesine yardımcı oluyor ve doğal vahşi yaşam topluluklarının gelişmesine izin veriyor.

Kommentare


bottom of page