top of page

Kahvede "Çiçeklenme" Nedir?


Kahve satan dükkanlardaki gibi lezzetli kahveyi evinizde yapmakta zorlanıyor musunuz? Her şeyi hallettiğinizi, her kutuyu işaretlediğinizi ve kendinize alabileceğiniz en iyi ekipmanı aldığınızı düşünebilirsiniz, ancak kahve demleme tekniğinize bir göz atmanız gerekmektedir.

Kahve çiçeklenmesi, çoğu evde kahve meraklısı tarafından erken öğrenme aşamalarında gözden kaçırılan çok önemli bir değişkendir.

Ancak bu süreç gözden kaçırılmamalıdır. Kahvede çiçek açmanın faydalarını anladığınızda, bir zamanlar donuk ve ekşi olan demlemenize hayat verecek ve onu neredeyse tüm kahve tutkunlarını etkileyecek mükemmel bir fincana dönüştüreceksiniz.


Kahve Çiçeklendirmek Nedir?

Kahve dükkanlarındaki baristaların tezgahın arkasındaki meslektaşlarıyla konuşurken “çiçeklenme”den bahsettiğini duymuşsunuzdur ve muhtemelen bir an için kafanız karışmıştır.

Ne de olsa kahve demlerken kullanılması garip bir terim ve kahve dükkanından ziyade bir çiçekçide duymayı bekleyeceğiniz bir şey!


Kahve çiçeği nedir? Bu tepkiyi muhtemelen daha önce kahve telveleriniz şişmeye ve köpürmeye başladığında görmüşsünüzdür, ancak bunun arkasında bir isim ve bir neden olduğunu açıklamamışsınızdır.

Kahve patlaması, herhangi bir demleme işleminin doğal bir parçasıdır ve "çiçeklenme", sıcak su zemine çarptığında gazların anında serbest kalmasına neden olacak şekilde başlar.

Kahve telvesine az miktarda su kattığınızda, CO2 kahvenin hücrelerinden dışarı atılır; kahveniz ne kadar tazeyse, çiçeklenme o kadar büyük olur!

Kahvenin kabarması tipik olarak 30 saniye sürer ve kahve telvenizin kabarmaya ve kubbe benzeri bir şekle dönüşmeye başladığını göreceksiniz; Bu aşamada dökme işleminize devam edebilirsiniz.

Basit ifadeyle. Kahve patlaması, sıcak suyun CO2'nin çoğunun yerini almasına izin verir, bu da esas olarak kahve yatağını uygun ekstraksiyon için hazırlar.

Bir kahve çiçeği görmüyorsanız, bu büyük olasılıkla kahvenizin taze olmadığı anlamına gelir. Gazdan arındırmanın çoğu (CO2 salınımı) zaten gerçekleşti ve ne yazık ki, çekirdeklerin içinde kilitli olan lezzet bileşiklerinin çoğu da bozulacak.

Yani çiçek açan kahve yapılacak iyi bir şeydir ve size kahve çekirdeklerinin kalitesi hakkında çok şey söyler.

Zengin ve lezzetli bir demleme ile eşleştirilen müthiş bir kahve deneyiminin anahtarı, taze kavrulmuş kahveyi mümkün olduğunca uzun süre bütün halde tutmaktır.

Bu, ideal olarak kavurma tarihinden itibaren bir hafta içinde, yalnızca bütün kavrulmuş kahve çekirdeklerini satın alın ve ihtiyaç duymadan hemen önce öğütün.

Kahve öğütüldükten sonra daha fazla yüzey alanı olur. Bu, gazın daha hızlı salınmasına neden olacaktır; kahvenin artık gazı içeride tutan koruyucu bir kabuğu yoktur.


Kahvenin çiçek açmasının ardındaki bilim büyüleyici ve karbon dioksitin kahvenizle nasıl etkileştiğini anlamak öğrenmeye değer bir şey.

- Hadi daha yakından bakalım.

Karbondioksit ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle, kahveniz eski bayat kahve nedeniyle çiçek açmadığında veya çiçeklenmenin gazdan arındırılması için yeterli zaman bırakmadığınızda, CO2 kahvenizi demler ve ona ekşi bir tat verir.

Karbondioksit ayrıca suyu da iter, bu da çekilmiş kahvenizi ıslatmaya çalıştığınızda iyi bir şey değildir ve ekstraksiyona neden olur.

Kahveden aromaları çıkaran sudur, bu nedenle karbondioksit dağılma şansına sahip değilse, su kahve ile tam olarak etkileşime girmeyecektir.

Ama unutmayın, karbondioksitin ekşi bir tadı vardır. Yani kahvenizi açmadıysanız, ekşi bir tada ve kötü kahve tadına eşit olan sınırlı bir ekstraksiyona sahip olacaksınız.

Kahvenin Çiçeklenme Şeklini Etkileyen Faktörler

Çiçek açan kahve her zaman verilen bir şey değildir. Daha önce de bahsettiğim gibi, bütün çekirdekli kahvenizin tazeliği çok önemli bir değişkendir, ancak diğer birçok faktör çiçeklenmeyi etkileyebilir.

Aşağıdakilerin, kavurma işlemini tamamlar tamamlamaz kahve çekirdeklerinden gazın kaybolma hızını etkilediği bilinmektedir.

Kahve Çekirdeği Menşei

Kahve çekirdeğinin kökeni kahvenin çiçeklenme süresini etkileyebilir. Bazı bölgeler, diğer bölgelerde yetiştirilen diğer kahvelerden daha hızlı gazdan arındırılacak kahve üretir.

Kahve kavurma seviyesi

Farklı kahve kavurmaları farklı çiçeklere sahip olacaktır. Örneğin, daha koyu İtalyan kavurmaları, daha hafif kavrulmuş kahveye kıyasla tipik olarak daha az gaz içerir.

Sıcaklık ve Depolama

Kahvenin uygun şekilde saklanması, yalnızca etkileyici bir çiçeklenme için değil, aynı zamanda kahvenizin genel tazeliği için de hayati önem taşır.

Kahveyi sıcak bir ortamda saklamak gazın daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır. Fasulyelerinizi serin bir kiler veya dolabın arkasındaki opak bir kapta saklamanızı öneririz.

Nem

Nem ve doğru saklama el ele gider.

İyi bir kahve kutusuna yatırım yaparsanız ve kahvenizi, su ısıtıcısı veya ocak gibi mutfağınızda ısı üreten herhangi bir şeyden uzak tutarsanız, endişelenmenize gerek yok.

öğütme boyutu

Ve son olarak, çekilmiş kahvenizin boyutu .

Kahvenizi ne kadar ince öğüttüğünüz kadar basit bir şey bile, ne kadar hızlı karbondioksit salacağını etkiler.

İnce öğütmeler, karbon dioksit moleküllerinin yoğunlaşması ve stabilize olması için daha fazla yüzey alanı olduğundan, yüzey alanından gazı kaba öğütülmüş kahveden çok daha hızlı salacaktır.

Çiçeklenmek mi Çiçeklenmemek mi?

Buraya kadar geldiyseniz eminim kahvenizi çiçek açmanın faydalarını zaten biliyorsunuzdur.

Demleme yöntemi oldukça basittir ve taze çekilmiş kahvenizi nemlendirmeye yetecek kadar su eklemeyi içerir (temel kural: 2 gram suya 1 gram kahve – kahve oranları hakkında daha fazla bilgi edinin ) .

Kahve makinenize bağlı olarak, kahve açma işlemi biraz farklı olacaktır.

Bu yüzden okumaya devam edin, kısaca bir French Press'te kahvenin nasıl çiçekleneceğini, Chemex ve Otomatik Damlama Kahve Makineleri gibi üzerine dökmeyi anlatacağız.

Kahve Nasıl Çiçeklenir

Çiçeklenme işlemi, kullandığınız kahve demleme yönteminin türüne bağlı olarak biraz farklılık gösterir.

Tanıdık üç kahve makinesine bir göz atalım.

Fazla Dökün

Hario V60 veya Chemex gibi kahve makinelerinde dökülen kahve için, sıcak suyu dış kenardan başlayarak dairesel bir hareketle, kağıt filtreye çarpmamaya dikkat ederek ve yavaşça merkeze doğru ilerleyerek yavaşça dökün.

İşin püf noktası, kahve telvesinin doygun ve eşit şekilde ıslanmasına yetecek kadar su kullanmaktır, ancak çok ıslanmazlar, böylece kahve filtreden damlamaya başlar.

Kahvenin yaklaşık 60 saniye çiçek açmasına izin verin. Çiçeklenme bittiğinde, kaz boyunlu su ısıtıcınızı ve normal "üzerine dökün" tekniğini kullanarak dökülen suyu yavaşlatmaya devam edin.

French Press

French Press için çiçeklenme süreci çok benzer.

İri çekilmiş kahvenizi French Press'e ekledikten sonra az miktarda sıcak suyu yavaşça telvelerin üzerine dökün.

Kahveyi nemlendirmeye yetecek kadar su eklemeniz gerekiyor - ıslak kum kıvamını veya yaklaşık 2 ölçü su ile 1 ölçü kahveyi hedefleyin.

Kahveniz tazeyse, kahve telvesinin çiçek açtığını hemen görmeye başlayacaksınız.

İşlemin yaklaşık 20 saniye sürmesine izin verin ve hepsinin suyla temas ettiğinden emin olmak için zemini hafifçe yumuşatın ve karıştırın.

Memnun kaldığınızda, normal French Press demleme rejiminizi tamamlayın .

Otomatik Damla Kahve Makineleri

Evet, düğmeli otomatik damlama kahve makinesi kullanarak kahveyi çiçeklendirmek de mümkündür.

Kağıt filtrenizi damlama sepetine yerleştirin (bunun gibi bir Altın Filtre kullanarak daha iyi sonuçlar alın) ve çekilmiş kahvenizi ekleyin.

Toprağı ıslatmaya yetecek kadar suyu yavaşça dökün, ancak tamamen nüfuz edip filtreden sürahiye damlayacak kadar asla fazla değil.


Kahvenin yaklaşık 60 saniye çiçek açmasına izin verin ve makinenizde normal demleme döngünüze devam edin.

Kahveyi otomatik damlayan bir demleme makinesinde açmaya bıraktığınızda, açmamaya kıyasla farkı kesinlikle tadabilirsiniz.

Suyun ön demlenmesi, makine tarafından oluşturulan birkaç damlama çukuru yerine kahve telvesi üzerinde eşit bir havuz oluşturacaktır.

Bu eşit su havuzu, daha eşit bir ekstraksiyona ve nihayetinde daha lezzetli bir bardağa izin verecektir.

댓글


bottom of page