top of page

Kahve Yapmak İçin Neden Uzun Ağızlı Bir Su Isıtıcısı Gereklidir?


Belki de uzun ağızlı çaydanlık, özel kahve ekipmanlarının en gözde ürünlerinden biridir. Göze çarpan uzun boyunlu bir kuğu gibi, şık ve işlevsel, herhangi bir baristanın yanı sıra bir ev kahvesi aşığının vazgeçilmez bir özelliğidir.

Ancak, birçok insan şu soruyla eziyet çekiyor: Gerçekten gerekli mi? Yoksa hala üçüncü dalga hareketinin ve üslubunun bir unsuru mu?

Kesinlikle hayır.

Sadece uzun bir musluğun olmaması, en sevdiğiniz içeceği alternatif yöntemlerle demlemenize engel olmasın. Bu yazıda sadece hangi yöntemlerle atlamadığını analiz edeceğiz.


Evde #kahve hazırlamaya başlayan birçok kahve sever, uzun ağızlı bir su ısıtıcısı satın alırken biraz endişeli ve güvensizdir, varlığının sadece sakallı ve modaya uygun bir önlüklü profesyonel bir barista için gerekli olduğuna atıfta bulunur. Ancak bu yargı doğru değildir.


Deveboynu su ısıtıcısı tek bir amaç düşünülerek icat edildi: kahve içenlerin su dökerek demleme işlemi üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlamak ve böylece daha eşit bir #ekstraksiyon sağlamak. Bu su ısıtıcılarının birçok tanınmış marka-üreticisi, ana işlevlerine, su sıcaklığını kontrol etme yeteneğine stil öğeleri ekledi ve su ısıtıcıların ağzını uzatmaya başladı.

İyi kahvenin hazırlanmasında en önemli nokta, homojen bir ekstraksiyon elde etmektir, bu yüzden çekirdeğin öğütülme derecesinin öneminden, kademeli olarak ilave edilmesi gereken suyun sıcaklığının belirli bir hızda alınmasından bahsediyoruz. Bu nedenle bu tip su ısıtıcısı satın almak vazgeçilmez sayılacaktır, kavisli çıkış ucu sayesinde suyu tam olarak merkeze dökmenizi sağlayacaktır, kademeli ve doğru bir şekilde yapabilir, seçtiğiniz hızda ekleyebilir ve emin oluruz böylece kahve demleme işlemi doğru gidecektir. Baristaların geleneksel bir su ısıtıcısı kullanarak su akışını kontrol etmeye çalıştığı birkaç deney vardı ve standart su ısıtıcısının tutacağı ve musluğu size izin vermediğinden oldukça zor ve uygun olmadığı ortaya çıktı. kahvenin düzensiz olduğu bir sonucu olarak suyun nokta akışını ayarlayın.

Bu su ısıtıcısı tüm demleme yöntemleri için gerekli mi? Tabii ki değil.

Bununla birlikte, demleme sırasında lezzetli kahve ve içeceğin maksimum tatlılığını elde edebilirsiniz:

Uzun ağızlı bir su ısıtıcınız yoksa, önemli değil. Sadece taze kavrulmuş kahve çekirdekleri satın almak için kendinizi eğitin, bir öğütücü alın ve kahve çekirdeklerini demlemeden önce öğütmeye başlayın. Dökme huninizi denemeye başlayın. Doğru öğütmeyi seçin ve uzun ağızlı bir çaydanlık alın. Kahvenin tadı değiştikçe su dökmeye başlayın ve küçük notlar alın. O zaman senin için doğru olanı bulabilirsiniz.


Comments


bottom of page