top of page

Kahve Terörü: Nedir ve Lezzet Üzerindeki Etkisi Nedir?


İyi bir #kahve uzmanı, kaliteli ve ustalıkla yapılmış bir içeceğin karakteristik aromalarını ve tatlarını nasıl ayırt edeceğini bilir ve bu içeceğin terörünü bilmek , bu farklılaşmayı geliştirmenin ana yollarından biridir. Peki terör nedir ve kahve üzerindeki etkisi nedir?

Kahve terörü denilen şey temelde içeceğin nihai sonucunu etkileyen, özellikle ekim şekli ve bu süreçte ne kullanıldığı gibi doğal olanları etkileyen bir dizi faktördür. Ayrıca tanelerin menşei de bu tekilliği etkileyen noktalardan biridir.

Kahve terörünün ne olduğunu ve bu çok sevilen içeceği nasıl etkilediğini öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre!

Terör nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, terör , toprak, kabartma, sıcaklık ve hatta bu tarımsal süreç üzerindeki ve çekirdeklerle hasattan sonra ne olduğu üzerindeki insan etkisi gibi kahve üretimini etkileyen bir dizi faktörden oluşur.

Terim, şarap severler arasında oldukça popülerdir ve özel kahve endüstrisinde, çekirdek türleri ile belirli özelliklerini ayırt etmek için kullanılmıştır.

Bir kahvenin üretimi, basit bir dış etkinin ötesine geçerek ve çekirdekleri genetik olarak etkileyen yukarıda belirtilen faktörlerden farklı şekillerde etkilenebilir.

Böylece her tahıl türü, üretimleri sırasında etrafını saran bu faktörlerden dolayı kendine has özelliklere sahiptir.

Terörün kahve aroması üzerindeki etkisi nedir?

İçeceğinizin nihai kalitesi, tadı ve aroması, doğrudan topraktan , yani ekim yoluyla, hasat sonrası uygulamalardan ve esas olarak tahılın bölgesel kökeninden etkilenebilir.

Bu sayede kahveniz menşe bölgesinin özelliklerini taşır. Örneğin Espírito Santo bölgesi, daha sıcak iklimi nedeniyle #robusta kahve tarlalarına ev sahipliği yapıyor.

#Arabica çekirdekleri ise daha ılıman iklime sahip ve sıcaklık artışlarının olmadığı yerlerde yetiştirilir ve bu nedenle daha acı ve dolgun olan robusta kahveye göre daha yumuşak ve tatlı bir tada sahiptirler.

Böylece, kahvenin ekildiği toprağın özellikleri, içeceğin tatlı tadı gibi nihai sonucu doğrudan etkiler.


留言


bottom of page