top of page

Kahve Taksonomisi ve Morfolojisi: Parçaları ve Özellikleri


Bu sefer kahvenin taksonomisi ve morfolojisi hakkında konuşacağız . Bitkilerden bahsedecek olursak , kahve ağacının ne ilk ne de ikinci akla gelmesi kuvvetle muhtemeldir . Aslında, ilk 10 seçeneğiniz arasında olmayabilir.

Bununla birlikte, kahve bitkisi, çok çeşitli özelliklere ve varyasyonlara sahip , dünyanın en ünlü ve yetiştirilen bitkilerinden biridir .

Bu nedenle, bu yazıda kahve bitkisini oluşturan her şeyi mümkün olduğunca ayrıntılı olarak ele alacağız .

Kahve ağacı veya kahve bitkisi

Kahve ağacı veya kahve bitkisi Rubiaceae familyasından gelir ve Coffea cinsine aittir . Rubiaceae, temel olarak beş ayırt edici özellik ile kolayca tanımlanabilir:

  1. Yaprakları çiftler halinde büyür

  2. Yapraklar bölünmez

  3. Yaprak kenarları pürüzsüz

  4. Çiçekler hermafrodittir

  5. Her meyvenin iki tohumu vardır.

Kahve olarak bildiğimiz bu ünlü infüzyonun kökeni ve tarihi hakkında her şeyi bilmek de ilginizi çekebilir.
Kahve ağacı, yaprak dökmeyen yani yaprak dökmeyen olma özelliği taşıyan küçük bir ağaç veya çalıdır . Bu , yaprakları belirli bir mevsimde, örneğin sonbaharda ölen ağaçların aksine, yapraklarının yıl boyunca canlı kaldığı anlamına gelir.


Kahve bitkisi vahşi halde on metreye ulaşabilir , ancak ekinlerde genellikle üç metreye yakın daha küçük tutulur. Bu bitki sadece üçüncü veya dördüncü yılda çiçek açar .

Kahve bitkisinin meyveleri türlerine göre farklı kapasitelere sahiptir . Arabica meyveleri kendi kendine döllenebilirken , Robusta meyveleri böcek tozlaşmasına ihtiyaç duyar . Bunlar en belirgin ticari kahve bitkisi türleridir : Arabica ve Robusta.

Kahve ağacının meyvesi, bitki çiçeklerinden sonra 15 haftalık bir gelişmeyi içerir . Meyvedeki besin kaynağı olan endosperm, yirmi hafta sonra gelişmeye başlar ve birkaç ay boyunca katı madde biriktirir ve fotosentez tarafından üretilen enerjiyi çeker .

kahve morfolojisiDaha sonra, kahve ağacının veya kahve bitkisinin her bir parçasını ayrıntılı olarak göreceğiz .


1. Kök


Kahve bitkisinin gövdesinin alt kısmında, birkaç santimetre derinliğinde karmaşık kökler bulunur. Bu karmaşık yapı arasında ana kök vardır: gövdenin ucundan kökün sonuna kadar dikey olarak uzanan daha uzun ve daha kalın bir kök.

Diğer daha küçük köklere destek görevi gören bu kök, 5 yaşından büyük bitkilerde 50 santimetreye ulaşabilir .Öte yandan, ikincil kökler veya dallar, topraktan besinleri ve suyu emmekten sorumlu olanlardır .


Kahvenin morfolojisi ve taksonomisinden bahsettiğimiz için, sadece kökün on bir farklı bölüme ayrılabileceğini belirtmekte fayda var : Xylem, Floem, Pericycle, Endodermis, Parenchyma, Epidermis, Protodermis, Meristem, Calyptra.

2. Kök


Tüm bitki parçaları bir dereceye kadar önemli olsa da, hepsi için çok önemli bir unsur var : evet, nasıl bildin? Kök .

Kahve bitkisinin gövdesi hem dalları hem de kökleri desteklemeye yarar . Kökler gibi gövde de birkaç bölüme ayrılabilir: düğümler, dallar, terminal tomurcuk, yardımcı tomurcuk ve internodlar .Sapı, tüm bitki boyunca kökten su ve besinleri taşıyan bir boru olarak hayal edebiliriz .


Bu arada kök düğümler, yeni dallar yetiştirme sürecini başlatma görevine sahiptir . Bu işlem süresince, düğümler dalı yerinde tutmalı ve sert tutmalıdır.

Öte yandan, terminal tomurcuğu, adından da anlaşılacağı gibi, gövdenin sonunu ve yeni büyümenin başlangıcını işaret eden tomurcuktur . Terminal tomurcuğu, bitkinin ömrü boyunca yeni dalların geliştirilmesinden sorumludur.

3. Yapraklar
Kahve bitkisinin yaprakları da meyveleri gibi bulundukları evreye göre renk değiştirir . İlk başta açık yeşildirler, ancak daha sonra bu gölge zamanla koyulaşır.


Kulağa garip gelse de, kahve ağacının yaprakları hayatta kalması için çok önemlidir . Çünkü bitkiyi oluşturan ve ona yapısını veren yapraklardır.

Kahvenin morfolojisini ve taksonomisini mümkün olduğunca tam olarak bilmek için , kahve bitkisinin yaprağını oluşturan 5 parçayı bilmek önemlidir : uzuv, merkezi sinir, yaprak sapı, stipüller ve kenar.

1. Şartlar

Yaprağın başında bulunan küçük yeşil yumrulardır. Stipüller , yaprağın tabanını koruyan ve sırayla tomurcuğun bulunduğu yeri gösterenlerdir.

2. yaprak sapı

Yaprak sapı , yaprakları dallara bağlayan ince bir gövdedir .

3. Orta sinirMerkezi sinir insan damarlarına benzer: besinleri taşımaktan sorumlu bir yapıdır .


4. kenar boşluğu

Tahmin edebileceğiniz gibi , kenar boşluğu sayfanın kenarıdır .

5. Araf

Yaprak bıçağı, yapraktaki her şey yeşildir . Burası fotosentezin gerçekleştiği alandır. Fotosentez, güneş ışığını enerjiye dönüştüren sürecin adıdır.

4. Kahve meyvesi


Kahve meyvesi, kahvenin morfolojisini tam olarak anlamamız için bize kalan unsurdur. Kahve bitkisi için meyve, onun hayatta kalma ve üreme garantisidir .

Bu meyvelerin içinde parşömenle birleştirilmiş iki tohum vardır: ona tatlı bir tat veren doğal bileşime sahip şeffaf bir zar . Her tohum, sırayla, embriyonun taşıyıcısı olan ve bitkinin gelişiminden sorumlu olan bir çekirdeğe sahiptir .Bu meyve, herhangi bir meyvenin etli kısmı olan posa adı verilen koruyucu bir tabakaya sahiptir. Hamuru, tohumun dış etkenlerden korunmasından sorumludur .

Diğer tarafta, tohumun görünen kısmında deri veya epik denilen şey bulunur. Deri veya epik, meyveyi bakterilerden ve diğer biyolojik faktörlerden korumakla ilgilenir .


Meyvenin içinde , çekirdeği kaplayan kalın deriyi de belirtebiliriz . Bu, meyvenin tohumunu, örneğin onu yiyen hayvanların mide sularından korumaktan sorumlu olan epidermistir.

Bunun amacı, sindirilen tohum hayvandan atıldıktan sonra bitkinin genetiğini korumaktır .

Comments


bottom of page