top of page

Kahve Tüketiminde Aşırı Doz Belirtileri


Açıkçası, kahve içmek için belirlenmiş bir norm yoktur. Bazıları için bu içeceğin sadece iki fincanı çok kötü olabilir ve bazıları için bir bardaktan çok daha fazlası gerekecektir. Kafein gibi bir uyarıcının etkisi kişiye özeldir. Bununla birlikte, aşırı dozda kahvenin belirtileri çabucak fark edilir . Çoğu zaman, bu belirtiler örtüktür, basitçe söylemek gerekirse, zayıftırlar. Ve aşırı dozda kahvenin en erken aşamasında ortaya çıkarlar.


Aşırı dozda kahve - belirtiler:


Ciltte kızarıklık oluşur. Yeterince kahve içtiğinizin ilk göze çarpan işareti ciltte kızarıklıktır . Kan kaslara çok güçlü bir şekilde akar, bu nedenle cilt normalden daha kırmızıdır.


Aşırı parlayan gözler. Adrenalin, mevcut tüm bezlerin uyarıcısıdır, bu nedenle gözyaşı bezlerini etkiler, böylece gözler daha nemli olur, ışığı çok daha güçlü yansıtır. Vücutta kaslara giden kan akışından ve aşırı adrenalinden kaynaklanabilecek


Vücut ısısı artar. . Aynı kafein tarafından serbest bırakıldığı yerden karaciğerden kana glikoz salınımından da kaynaklanabilir. Bu semptom güçlü, keskin olabilir ve hızla geçebilir, ancak yavaş yavaş artabilir.


Titreme ekstremitelerde veya tüm vücutta hissedilir. Erken kafein doz aşımı seviyeleri, vücudun belirli bölgelerindeki sinir kas kasılmaları ile karakterizedir. Örneğin, parmaklar veya baldırlar titreyebilir veya dizler zayıf hissedebilir. Çoğu zaman, titreme ile değiştirilen bazı iç gerilimler vardır. Solar pleksus alanında algılanmaya başlar ve yavaş yavaş tüm vücuda yayılır.


Kalp atışı artar . Bu semptom, aynı kafeinin etkisi altında kana salınan aşırı adrenalin nedeniyle de ortaya çıkar.


Baş dönmesi , aşırı dozda kahvenin başka bir yaygın belirtisidir. Gözlerdeki hafif bir perdenin görünümünden, dünyanın ayaklarınızın altından kaydığı ve etrafınızdaki dünyanın "dönmeye" başladığı tam hissine kadar çeşitli şekillerde kendini gösterebilir.


Bu semptomların tümü, aşırı kahve tüketildikten on beş ila yirmi dakika sonra ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, çok az yerin olduğu, ancak çok fazla insanın ve elbette güçlü kahvenin olduğu barlarda veya kafelerde çeşitli toplantılarda aşırı dozda tüketmenin sonucu meydana gelir. Hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için daha fazla su içmelisiniz.

bottom of page