top of page

Kahve Nasıl Saklanır?


Kahveyi etkileyen birçok dış faktör bulunmaktadır. Bu nedenle evde #kahve saklamanın belli başlı kuralları bulunmaktadır. Peki evde kahve saklarken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Hava Geçirmez Bir Kap kullanın;

Kahveyi güzel bir cam kavanozda saklamak cazip gelse de, opak, sızdırmaz bir kahve kabı kullanırsanız çekirdekleriniz çok daha uzun süre dayanır.

  • Kahveyi Işıktan Uzak Tutun;

Nem, ısı ve ışık kahvenin bayatlamasına neden olabileceğinden çekirdekleri serin ve karanlık bir yerde saklamalısınız. Bu bir dolap veya kiler olabilir. Depolama alanınızın fırın gibi potansiyel ısı kaynaklarından uzak olmasına da dikkat etmelisiniz.

  • Kahveyi Buzdolabında Tutmayın

Kahvenizin, etrafındaki tüm kokuları ve tatları emen kabartma tozu gibi davranmaya başlaması için buzdolabında sadece birkaç dakika kalması yeterlidir. Sadece bu değil, nemli ortam, peynir, kahve çekirdeklerinin bayatlamasına neden olur. Kulağa hoş gelmiyorsa, kahvenizi buzdolabından uzak tutun!

  • Kavurma Tarihini Kontrol Edin;

Son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri almayacağınız gibi, bir poşet kahve çekirdeği satın almadan önce her zaman kavrulma tarihini kontrol etmelisiniz . Ayrıca, süper taze kahvenin birkaç gün boyunca karbondioksit saldığını unutmayın, bu nedenle belirli hazırlama yöntemleri için hemen ideal olmayabilir.


Comments


bottom of page