top of page

Kahve Kilo Vermenizi Sağlayabilir mi?


Kafein, yağ dokularınızdaki yağları harekete geçirmeye ve metabolizmayı artırmaya yardımcı olduğu bilinen birkaç maddeden biridir. Temel olarak, #kafein, Adrenalinin kanınızdan doğrudan yağ dokularına gitmesini sağlayarak, yağları parçalayıp kanınıza salmalarını sağlar.

Yağ asitlerini kanınıza salmak, diyetiniz yoluyla tükettiğinizden daha fazla kalori yakmadığınız sürece yağ kaybetmenize yardımcı olmaz. Yani, yıkılmaya hazır olmaları, yıkıldıkları anlamına gelmez . Evet, vücudunuz sürekli olarak enerji için yağ yakma durumundadır ve daha yüksek bir metabolizma, enerji için yüksek oranda yağ yakılması anlamına gelir, bu rakamlar o kadar küçüktür ki, sadece bununla bile belinizin fiziksel bir sonucunu asla göremezsiniz.

Kafeinin dinlenme metabolizma hızınızı %3-11 oranında artırdığını ve daha büyük dozların daha büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteren çalışmalar var! Kısa vadede, bu harika! Bir süre sonra insanlar etkilere tolerans geliştirir ve çalışmayı bırakır. Bir çalışma, kafeinin zayıf insanlarda yağ yakımını %29'a kadar artırdığını, obez kişilerde ise artışın sadece %10 olduğunu gösterdi. Etki aynı zamanda yaşla birlikte azalmakta ve genç bireylerde daha fazladır. Kahve, kafein alımınızı iki katına çıkarıyorsunuz, bu nedenle RMR'nizi (dinlenme metabolizma hızı) iki katına çıkarıyorsunuz. Buna değer mi? Dinlenme metabolizma hızınızda hafif bir artış için robusta kahve ile yüzünü buruşturmaktansa, tadı için yüksek kaliteli bir Arabica ile içmeyi deneyebilirsiniz.


Kahve ve kafeinin uyarıcı olduğunu hepimiz biliyoruz (bu bir sır değil) ve kafeinin gerçekte yaptığı şey, yorgunluktan sorumlu reseptörleri engellemektir. Kafein, adenosin akışını bloke ederek nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin salınımını artırır .


Aslında, egzersiz performansını ortalama %11-12 oranında iyileştirebilir. Harika bir ön antrenman olarak uzun siyah veya sadece bir shot espressonun kullanıldığı birçok örnek vardır. Kafein kulağa şu anda bir mucize yaratıcısı gibi geliyor, bu durumda egzersizi kafeinle birleştiriyorsunuz ve kahvenin kendisi size gidip yağları kendiniz yakmanız için hızlandırma sağlıyor.

Peki ne öğrendik? Kafeinin inanmaya yönlendirildiğimiz mucize işçisi OLMADIĞINI öğrendik . Kafein kilo verme sürecinde çok az şey yapar, ancak vücudunuzu egzersiz yoluyla yağ yakmaya son derece hazırlar .

Ne yazık ki basit bir cevap yok. Her şey her zaman sıkı çalışma ve iyi hazırlık arasındaki ince denge ile ilgilidir ve vücudunuz için çok iyi olan iyi bir fincan kahve, bu yağları yakmaya ve bu hedefleri gerçekleştirmeye yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir.

コメント


bottom of page