top of page

Kahve İçin Doğru Saatler"Kahve sadece sabah içilmelidir!" ya da "Akşam kahve içmek uykusuzluğa neden olur" gibi bir çok cümleyi hepimiz duymuşuzdur. Peki ne zaman kahve içmeli? Bu olağanüstü içeceği içmek için gerçekten daha iyi zamanlar var mı? Kahvenin dünyadaki en popüler içeceklerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz ve enerji şarjına ihtiyacımız olduğunda ilk aklımıza gelen kahvedir. Ama bu neden oluyor? Yorgun olduğumuzda ve bir #kahve içtiğimizde neden hemen daha iyi hissederiz?

Bu sadece bir öneri ve birçok plasebo etkisinden biri mi yoksa bilimsel bir temeli var mı?

Kahvenin yeniden şarj etme etkisi temel olarak , vücuda adrenalin ve noradrenalin üretimindeki artışı uyarma yeteneğine sahip kortizole benzer bir sprint veren uyarıcı ve enerji verici özelliklere sahip bir madde olan kafein içeriğiyle bağlantılıdır.

Amerikalı sinirbilimci Steven Miller , bu soruya kesin yanıtlar bulmak için bir çalışma yürüttü.

Peki ne zaman kahve içmek tercih edilir?

Kahve severler, hiç şüphesiz günün her anının buharı tüten bir fincan espressonun tadını çıkarmanın doğru olduğu yanıtını veriyor ama bilim ne diyor?

Miller'e göre, kahve içme zamanı çok önemlidir, çünkü onu yanlış zamanda almak , bağımlılık olgusunun gelişimini destekleyebilir ve bu da, vücudun uzun vadede, kahve içebilmek için daha fazla kafeine ihtiyaç duymasıdır. bu maddenin faydalı etkilerini görün. Aynı nedenle, #kafein alma zamanını seçmek de bizi bağımlılık geliştirmekten koruyacaktır.

Ayrıca bu araştırmaya göre, özellikle sabah 9'dan önce uyanırsak uyanır uyanmaz kahve içmek istenilen etkiyi göstermeyebilir çünkü sabah 8 ile 9 arasında vücudumuz zaten yüksek düzeyde #kortizol üretir ve iki etki birbirini tutmaz, aksine bizi bağımlılığın gelişimine yatkın hale getirir. Aksine, 9.30-11.30 arasında kortizol seviyeleri fizyolojik olarak düşmeye başlar ve bu noktada kahve içmek bize en iyi faydaları sağlar. Yani sabah kahvesi molası gerçekten her derde deva ve eğer sahip değilsek, onu günlük rutinimize dahil etmeyi öğrenmemiz gereken bir alışkanlık. Görünüşe göre bu zaman aralığında kahve içmek, dikkat seviyelerini 5 saate kadar yüksek tutmayı başaran kafeinin enerji verici etkilerini büyük ölçüde artırıyor.

Kortizolün diğer fizyolojik zirvesi 13.30 / 14 civarında, yani Miller'e göre öğle yemeğinden hemen sonra kahve içmek bile iyi bir alışkanlık değil, öğleden sonrayı enerji dolu geçirmek ve öğleden sonra 3 civarında bir fincan kahve yapma arzusudur. Özellikle büyük bir yemekten sonra bir fincan kahvenin sindirim süreçlerini uyardığı, bu nedenle bizi daha uyanık yapmayabileceği, ancak daha iyi sindirmemize kesinlikle yardımcı olacağı bilinmelidir.

Kafein uyarıcı bir etkiye sahip olduğundan, bu maddenin uyumadan önce tamamen atılması için günün son kahvesini 16.30 / 17'ye kadar almak en doğrusu olacaktır. Aslında, gün içinde alınan kafein hala dolaşımdayken akşam tüketmek kaliteli uykuyu etkileyebilir . Ancak, akşam yemeğinden sonra gerçekten kahveden vazgeçemiyorsak, uyku bozukluğu riskine girmemek için kafeinsiz kahveyi tercih etmek daha iyidir.

Comentários


bottom of page