top of page

Kahve Hakkında Sık Sorulan Sorular


Kahve, dünyanın en beğenilen içeceklerinden biridir. Kahve, her sabah bize keyif veren ve enerji veren içecektir. Bu popüler içecek beraberinde akıllara bir çok soru getirir.

En iyi kahve nedir?

Genel olarak, en iyi kahve , %100 Arabica, kavrulmuş ortam ve mümkün olduğunca yakın bir bileşime sahiptir. Ancak kahvenin tadı, her kişinin tercihlerine ve gereksinimlerine bağlı olarak özneldir.

Teoride en iyi kahve özel kahvedir. Bu, hem yetiştirmede hem de işlemede titiz değerlendirmelere tabidir. Burada özel kahve hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Paketlere neden valf konulur?

Kahve kavrulduktan sonra karbonmonoksit yayar. Gazın çıkmasına izin veren ancak havanın torbaya girmesine izin vermeyen bir valf ile sağlanırlar.

3. Kahve nasıl saklanmalıdır?

Çekirdek veya öğütülmüş kahve serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Kahve çekirdeklerini taze tutmak ve orijinal lezzetini korumak için her zaman hava geçirmez, nem, ışık ve ısıdan arınmış bir kapta saklamalıyız.

4. Arabica kahvesi ile Robusta kahvesi arasındaki fark nedir?

Arabica kahvesi kalite olarak Robusta'ya göre daha üstün olarak kabul edilir. İkisi aşağıdaki yönlerden ayırt edilir:

Tat: Robusta daha güçlü, daha keskin, daha acı bir tada sahiptir. Arabica daha aromatik, biraz daha narin ve meyveli ve çiçeksi notalara sahip. Oranlar: Dünya çapında satılan kahve üretiminin %75'inden fazlası Arabica menşeli, yaklaşık %25'i ise Robusta kahvesidir. Kafein içeriği: Robusta, Arabica'nın iki katı kadar kafein içerir. Fiyat: Arabica, Robusta'dan iki kat daha pahalıdır. Kullanım Şekli: Kural olarak Horeca'da ve evde Arabica, otomatlarda ise Robusta kullanılmaktadır.

5. Orjinal kahve ile özel kahve arasındaki fark nedir?

Origin kahve , tek bir coğrafi kökenden gelen kahvenin (genellikle Arabica) bir karışımıdır. Özel kahve, tek bir plantasyondan veya bir ülkenin bölgesinden, titiz bir değerlendirmeye tabi, az sayıda görünüm veya tat kusuru olan kahve içerir.

6. Hangisi tercih edilir: çekilmiş kahve mi çekirdek mi?

Kahve çekirdeklerinden taze çekilmiş kahve, öğütülmüş kahveden daha iyidir ve vakumlu paketlerde veya metal kutularda saklanır. Öğütüldükten sonra kahve ilk aromasını daha da hızlı kaybeder. Bir fincan kahveyi lezzetli ve aromatik yapan yağlar, öğütüldükten sonra zaman geçtikçe bozulmaya başlar.

7. Kahve tüketiminin faydaları nelerdir?

Zaman geçtikçe kahve dünya çapında bilinir hale geldi ve kahve ritüeli birçok sağlık yararı kazandı. İşte en önemli faydaları:

  • Enerji verir ve nabzı artırır

  • Kısa süreli belleği geliştirir

  • Bazı hastalıklara karşı korur

  • Daha uzun yaşamanızı sağlayabilirbottom of page