top of page

Kahve Dili Nasıl Okunur?


Kahve dünyasında yeniyseniz, biraz göz korkutucu görünebilir. Parlak yeni espresso makinenizin tozunu alırken ve demlemeye başlamak için bazı kahve çekirdekleri için pazardayken, nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Kahvenin "üçüncü dalgası", #kahve demleme teknolojisinde bazı harika gelişmelerin yanı sıra teknik terimlerde ve kahveyi çevreleyen kafa karıştırıcı dilde büyük bir artış getirdi.

Bu teknik kahve dilinin kullanımındaki artış, kahve yetiştiricileri ve kavurucular arasındaki giderek daha açık ilişkilerden kaynaklanmaktadır, ancak bunların çoğu kahve yaşam döngüsünün yalnızca bir kısmı ile ilgilidir. Kahvenin deniz seviyesinden kaç metre yükseklikte yetiştirildiğini veya hangi işleme yönteminin kullanıldığını bilmek değerli bilgiler olabilir, ancak bunun sizinle nasıl bir ilişkisi olduğunu ve bunların günlük fincanınız için tam olarak ne anlama geldiğini biliyorsanız.

En yaygın kahve teknik terimlerinden bazılarını topladık ve parçalara ayırdık. Böylece kahve çekirdekleri için alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz ve nelere dikkat etmemeniz gerektiğini bileceksiniz.


Düşündüğünüzün aksine asitlik, kahvede arzu edilen bir duygudur. Zevkli bir şekilde dilde keskinlik veya uyuşma hissi olarak algılanır. Hoş asitlik, yüksek kaliteli kahvenin bir göstergesi olarak kabul edilir, bu nedenle kahve çekirdekleri satın alırken damak tadınıza uyan açıklayıcı kelimeler arayın. Şunlar gibi kelimeler: Parlak, Narenciye ve yoğun. Bu aromadan hoşlanmıyorsanız, “ Düşük , Orta veya Dengeli ” gibi kelimeleri seçin.


#Kavurma Türü

Kahveyi tüketiminize hazır hale getirmenin tartışmasız en önemli adımı bir usta kavurma makinesidir. İyi bir kavurucu, sadece koyu kavurmamayı bilir ve hafif kavurmalarla uğraşır, ancak bir Usta kavurucu, gerçekten harika bir kavurmanın, kahve tarlalarını ve çekirdekleri nasıl işlediklerini anlamakla başladığını bilir. Ayrıca hangi mikro partide büyüdüğünü, çekirdeğin nem içeriğini, kavurma makinesini ne zaman soğutacağını ve çekirdekleri ne zaman çıkaracağını da biliyorlar. Genel olarak konuşursak, orta kızartma, espresso içecekleri için tasarlanmış çoğu fasulyede en iyisini ortaya çıkaracaktır. Bu, şekerleri yakmadan karamelize ederek kremsi, zengin gövdeli ve tam tadında bir kahve yaratır. Hafif kavurma, Chemex ve Aeropress gibi filtre kahveye daha uygun, daha meyveli, daha asidik ve taze tadı olan bir kahve yaratacaktır.


Bu terim genellikle yanlışlıkla "güç" olarak tanımlanır. İnsanlar "Ben güçlü bir kahve çekirdeği istiyorum" dediğinde. Genellikle gerçekten “Tam Gövdeli” anlamına gelirler. Çünkü güçlü bir kahve yapmak için daha fazla kahve ve daha az Süt/su eklemeniz yeterlidir. Bununla birlikte, gövde, kahvenin dile yerleşirken fiziksel özelliklerini, ağızdaki hissini veya ağırlığını ifade eder. Ağır vücut kalın ve zengin, hafif vücut ise taze ve parlak hisseder. "Güçlü aromalı bir kahve" seviyorsanız, tam gövdeli bir kahve gitmeniz gereken yoldur, ancak daha hafif bir şey tercih ederseniz, o zaman hafif gövdeli bir kahve deneyin .


Kahvenin kökeni esasen yetiştirildiği yerdir. Genel olarak konuşursak, kahvenin kökeni tadı üzerinde bir fark yaratacaktır. Bunun nedeni, toprak kalitesi, farklı çeşitler, yetiştirme ve işleme uygulamalarının bölgeden bölgeye biraz farklılık göstermesidir. İşte ana yetiştirme bölgelerinden gelen nitelikler ve tatlar için kaba bir kılavuz.

Orta Amerika - pürüzsüz, kahverengi şeker tatlılığı, çikolata ve tereyağlı aroma notalarına sahip çeşitli meyve benzeri asitler, genel olarak iyi dengelenmiştir.

Güney Amerika – güçlü bir karamel tatlılığı ve cevizli bir alt ton ile yumuşak asitlik. Tatlı ve orta gövdeli.

Brezilya – çikolata ve diğer baharatlı tatlar ile fıstık kalitesi ve ağır gövde.

Ethopia genellikle hem doğal hem de yıkanmış işleme uygular (aşağıdaki “İşleme Yöntemleri”ne bakın). Ülkeden gelen doğal proses kahveler genellikle şuruplu, tatlı meyve aromasına sahiptir. Yıkanmış kahveler genellikle yasemin veya limon otu aromalarına sahiptir ve damakta daha hafiftir.

Kenya – bu bölgeden gelen kahveler eşsiz, tuzlu tatlı bir özelliğe sahiptir. Domates benzeri bir asitlik veya siyah frenk üzümü ekşiliği olabilir.


Bu, mevcut kahve ikliminde oldukça fazla atılan bir terimdir. Mikrolot kahvesi , özel niteliklere sahip olduğu düşünülen bir çiftlikteki küçük bir ağaç parçasından elde edilir . Bu çekirdekler çiftliğin geri kalanından ayrı olarak hasat edilir ve benzersizliğini artırmak için daha dikkatli işlenir. Genel olarak konuşursak, bir mikrolot kahvesi benzersiz ve son derece özel bir kahve olacaktır ve bazı demleme türlerinde diğerlerine göre en iyi sonucu verir. Bu nedenle, siyah yerine beyaz içmeyi veya filtre yerine espresso içmeyi tercih ediyorsanız dikkat edin, bu kahvelerde verilen tavsiyelere bir göz atın ve dikkate alın!


#MASL: Deniz seviyesinden metre

Kahvenin yetiştirildiği yükselti, kahvenin kalitesini etkileyecektir. Rakım ne kadar yüksek olursa, fasulye o kadar yoğun olur. Sert, yoğun çekirdekler, daha fazla arzu edilen ve nüanslı tatlar üreten daha yüksek bir şeker konsantrasyonuna sahiptir. Dolayısıyla, MASL ne kadar yüksek olursa, çekirdek genellikle o kadar kaliteli olur. 1.200 metre veya daha yüksek olan her şey kaliteli kahve olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tam MASL aynı zamanda bir kahvedeki lezzet notlarını belirlemeye yardımcı olabilir, bu nedenle 1.200 metrede narenciye, vanilya, çikolata ve fındık tadımı notaları olabilir. 1.500 metrenin üzerinde baharatlı, çiçeksi veya meyveli notalar olabilir.


#işleme yöntemleri

Kahve hasat edildiğinde, yeşil fasulye, kahve “kiraz” adı verilen meyvenin içinde bulunur. İçindeki iyiliğe ulaşmak için kahve çekirdekleri ile vişnenin ayrılması gerekir. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır ve her bir işleme yöntemi, çekirdeğin lezzetleri üzerinde bir etkiye sahip olacaktır.

  • Kuru İşlem – “Yıkanmamış” veya “doğal” işlem olarak da adlandırılır. Bu, kahve kirazlarının aşırı nem buharlaşana kadar güneşte kurumaya bırakıldığı yerdir. Bu işlem genellikle ağır gövdeli ve pürüzsüz bir demleme ile sonuçlanır .

  • Yarı Kuru İşlem – “Islak kabuklu” veya “yarı yıkanmış” işlem olarak da adlandırılır. Bu işlem, vişneleri çekirdekten ayırmak için vişnelerin ıslak ve bir hamurlama makinesi tarafından mekanik olarak öğütüldüğü yerdir. "Müsilaj", fasulyeleri kaplayan şeker benzeri bir deri tabakasıdır ve bu ya yıkanır ya da bir gün kurumaya bırakılır ve sonra çıkarılır. Bu işlem genellikle ağır gövdeli, topraksı ve hafif asidik bir demleme ile sonuçlanır .

  • Islak İşlem - Bu işlem, çekirdekleri ortaya çıkarmak için temel olarak kirazın hamurunu yıkar. Fermente ve yıkama ve makine destekli olmak üzere iki yöntemi vardır. Kendilerini hemen hemen tanımlarlar, ilkinde kirazlar posayı gevşetmek için fermente edilir, sonra yıkanır ve ikincisinde bir makine, çekirdek ortaya çıkana kadar ıslak kirazları fırçalar. Bu işlem genellikle düşük asitli, canlı ve meyveli bir demleme ile sonuçlanır.


#Tadım notları

Muhtemelen limon ve çikolata notaları veya karamel ve şeftali içeren kahveler hakkında bir şeyler okumuşsunuzdur. Bu "notlar", kavurucunun belirli bir kahvenin lezzet profilini iletmesinin bir yoludur. Deneyimli içiciler için kahveler arasındaki farkları belirlemenin bir yolu. Bu yüzden kahvenizin tadı bir çeşit meyve salatası ya da çikolatalı karamelli kek gibi olmasını beklemeyin, yine de kahve gibi olacak! Bunları sadece bir referans noktası olarak kullanın, eğer kayısı notaları olan belirli bir kahveyi seviyorsanız, muhtemelen kayısı notaları olan başka bir kahveyi seveceksiniz.


#Çeşit / Çeşit

Bu, kahvenizin tadında gerçekten fark yaratan başka bir terimdir. İşte en yaygın çeşitlerin ve bunların ayrımlarının hızlı bir listesi.

  • Bourbon – tatlı, karmaşık ve hassas tatlar

  • Caturra - parlak ve asidik, bir Bourbon'dan daha az tatlı

  • Geyşa – en narin, çiçeksi ve eşsiz, bilenler arasında değerli

  • Typica – fincanda tatlı, dolgun ve temiz

Comments


bottom of page