top of page

Kahve Bir İçecekten Fazlasıdır. Neden Mi?


Kahvaltıda bir yudum kokulu sıcak içecek. Öğle yemeğinde yakındaki bir kafeden bir karton bardak. Arkadaşlarla bir toplantıda vanilya şurubu ile kapuçino. Bunlar kahveyi kullanmanın en basit ve en anlaşılır yollarıdır. Ama sadece bu kadar değil! Kahvenin ne kadar faydalı olabileceğini hatırlatmak isteriz... İşte kahvenin yer aldığı başka alanlar;


ilaç

Daha doğrusu, kahvenin kendisi değil, ana aktif maddesi - alkaloid kafein. Kafein sayesinde bir fincan kahveden sonra çabucak neşelenir ve daha iyi konsantre oluruz. Kafein 19. yüzyılın başlarında Ferdinand Runge tarafından keşfedildi ve ilk olarak 1897'de yapay olarak sentezlendi. Bundan hemen sonra tıpta kullanılmaya başlandı: hem “saf” formda hem de diğer ilaçların bir parçası olarak.

Kafein-sodyum benzoat (“tabletlerde kafein”) zihinsel ve fiziksel performansta azalmaya yardımcı olur, uyuşukluğu giderir, opioid analjeziklerle zehirlenme ve CNS depresyonu için kullanılır. SARS ve grip hastasıyken alırsanız, ateş ve titremenin yanı sıra vücudunuzun her yerinde ağrı ve baş ağrısı çekmeme şansınız var. Yardımcı bir madde olarak kafein, ağrı kesici ve ateş düşürücü, migren ilaçlarının bir parçasıdır.


Ama tek başına kafein değil! 2018'de Krembil'deki Beyin Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamları, kahvenin Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının gelişimi üzerindeki etkisine ilişkin bir çalışmanın sonuçlarını içeren bir makale yayınladılar. Kahve kavurma sırasında sentezlenen fenilindan maddelerinin beta-amiloid ve tau proteininin ("yaşlılık" beyin hastalıklarının gelişimini tetikleyenler) ortaya çıkmasını önlediği ortaya çıktı. Koyu kavrulmuş kahve severler için iyi haber, bu kahvelerin en etkili olduğudur.

Önemli: Tüm ilaçların belirli kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır! Lütfen kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Makyaj malzemeleri

Kahve telvesinin mükemmel bir yüz ve vücut peelingi yaptığını hepimiz biliyor. Orta Çağ'daki Arap kadınları tarafından biliniyordu. Ancak modern kozmetoloji ve dermatolojide kahvenin kullanımı, "eski" cildi soymakla sınırlı değildir. Yeşil tanelerden elde edilen ekstrakt, şampuan, saç kremi, kozmetik ve parfüm yapımında kullanılır.


Çoğu zaman, kafein kremlerin ve yüz maskelerinin bileşiminde bulunur. Mesele şu ki, kafein kan damarlarının genişlemesine neden oluyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve kolajen ve elastin sentezini iyileştiriyor. Ancak hepsi bu kadar değil: kahve, selülit önleyici kozmetiklerde kullanılır ve "fazla" deri altı yağlarıyla etkili bir şekilde savaşır.

Önemli : Yeşil çekirdeğin özüne karşı alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir.


Kek, Kurabiye ve Marine

Şekerciler en çok kahveyi sever. Kahve eklenmesi gereken birçok tatvar: bisküviler, kremalar ve kurabiyeler. Klasik tariflerden bahsedecek olursak tabii ki işe tiramisu ile başlamak gerekiyor. İtalyan ev kadınları savoiardi kurabiyelerini espressoya batırırlar.


İngilizler, Amerikalılar ve onlardan sonra Japonlar kahve jölesinin büyük hayranlarıdır. Ve eğer Batı'da bu tatlı yerel bir incelikse ve yalnızca New England'da yaygınsa, o zaman Japonya'da aşk her yerde bulunur. Ayrı bir yemek olarak krem ​​şanti ile servis edilir. Küpler halinde kesilir, dondurmalara, tatlılara, milkshake'lere ve alkolsüz içeceklere jöle eklenir. (Türk kahvesi jöle yapıyorsanız süzmeyi unutmayın.)

Et sevenler için kahvenin bariz olmayan kullanımı: Marine. Evet, barbekü için. Kahve demliyoruz (cezve, moka potta) ve tavuk veya sığır etini buzdolabında 10-12 saat marine ediyoruz. Orijinal tarif, kahve infüzyonunun eklenmesiyle "Chili con carne" nin hazırlandığı Meksika'dan Avrupa'ya geldi.

Gübre

Kahve makinelerinden kahve telvesini atmak için acele etmeyin. Bir bahçeniz varsa, kahve telvesi standart gübrelere harika bir katkı olabilir. Magnezyum, potasyum, azot, kalsiyum ve fosfor içerir.

Ek olarak, topraktaki kahve zararlıları uzaklaştırır, ancak toprağı oksijenle doyuran solucanları çeker. Sulama sırasında kompost veya suya eklenmelidir.

Önemli: Kahve toprağı güçlü bir şekilde oksitler, bu nedenle birçok sebzeyi gübrelemek için uygun değildir. Ancak meyve ağaçları, gül çalıları, yaprak dökmeyen çalılar ve eğrelti otları aktif büyümeye girecek.


Dekorasyon

İğne işi sevenler ağırlıklı olarak kahve çekirdeklerini kullanır. Stres önleyici oyuncaklarla doldurulabilir, el yapımı mumların üzerine yapıştırılabilir, resimler ve aplikelerle süslenebilirler. Alternatif bir seçenek var: bitmiş içeceğin renklendirme etkisini kullanın. Böylece sanatçı Karen Eland, boya yerine kahve kullanarak resim şaheserlerini kopyalıyor ve Rus tasarımcı Nikolai Mirumyan, kahve telvesi ile küçük çizimler yaratıyor.

Comments


bottom of page