top of page

Kahve Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiler?


Belki de her birimiz kahvenin en sağlıklı içecek olmadığını duyduk. Örneğin mideyi olumsuz etkileyebilir ve hatta gastrite neden olabilir. Bu doğrudur, ancak yalnızca çok ve sık kahve içerseniz. Sonuçta, her şey büyük miktarlarda tüketildiğinde vücuda da zarar verebilir. Ve bazıları için küçük dozlarda bile kontrendikedir.

Aslında, dünyanın her yerinden bilim adamları hala kahvenin hem yararları hem de tehlikeleri hakkında tartışıyorlar. Bazıları onu vitamin ve minerallerin yok edilmesinden suçluyor. Özellikle Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi'nden Amerikalı bilim adamları, kahvenin virüslere ve bakterilere karşı ana koruyucu olan C vitaminini “öldürdüğüne” inanıyorlar. Ancak, yine, içeceğin aşırı tüketiminden bahsediyoruz.

Aynı zamanda kahvenin faydalı özellikleri vardır . Örneğin, ek bir antioksidan kaynağı olarak işlev görür, bu da yalnızca virüslerle savaşmaya yardımcı olmakla kalmaz, hatta kanser veya diyabet gibi tehlikeli hastalık riskini azaltır.


Bilinçli ve makul tüketim

Gördüğünüz gibi kahvenin insan vücudu üzerinde ikili bir etkisi olabilir. Tüm yan etkileri en aza indirmek için, kendiniz için en uygun konsantrasyonu bulmanız yeterlidir. Bunu yapmak için, sadece vücudunuzu ve tavsiyemizi dinleyin:

  • Bir fincan kahve için en az bir bardak su. Dehidrasyonu önlemek için bu gereklidir. Ayrıca yeni bir yudum için tat alma tomurcuklarını tazelemek için su içerler: deneyin, işe yarıyor.

  • Günde önerilen 400 mg idealdir.

  • Hastalandığınızı düşünüyorsanız, şekerli veya tatlılı kahveden vazgeçmelisiniz - bu kombinasyon bağışıklık sisteminin aktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte, şu anda bağışıklığınızla ilgili her şey yolundaysa ve her gün uzaktan çalışmanız gerekiyorsa, bir doz glikoz gereksiz olmayacaktır.

  • Yalnızca taze tahıl ve kaliteli bir ürün seçin. Uzman olmayan bir kişinin bununla nasıl başa çıkacağı hakkında burada yazdık .

  • Oruç günleri düzenleyin - bu durumda en sevdiğiniz içecek kesinlikle zarar vermez. Ve aradan sonraki ilk fincan keyfi yeni renklerle ışıldayacak. Her insanın farklı şekillerde kahveye karşı tolerans geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Birisi günde 3-4 fincanın her birinden olumlu etkisini alabilir, ikinci fincan biri için çok fazla canlılık ve adrenalin getirmez.Ayrıca kahvenize zerdeçal, narenciye ekleyerek zor zamanlarda bağışıklığı destekleyebilirsiniz. Ancak bu tür bir korumanın daha çok psikolojik düzeyde çalıştığını unutmayın.

Mutluluk hormonu

Genel olarak, kahve tek başına bağışıklık sistemini hiçbir şekilde etkilemez. Tabii ki, sağlık her fincanla daha da güçlenmeyecek, ancak anında canlılık ve iyi bir ruh hali garanti edilir. Kesinlikle bağışıklığı azaltmadığını ve kesinlikle soğuk algınlığı riskini artırmadığını söyleyebiliriz. Ve en sevdiğiniz içeceğin tamamen reddedilmesi, bilenler için büyük bir stres olabilir - vücudu virüslere ve bakterilere karşı gerçekten savunmasız kılan şey budur!

Comments


bottom of page