top of page

Kağıt Bardaklar Dünyada Tüketilen Kahve Miktarını Nasıl Etkiledi


Bu bir paradoks, ancak paket kahvenin modaya uygun bir trend haline gelmesi için insanlara önce kahve dükkanlarında içmeyi öğretmesi gerekiyordu.


Hijyen, Yasak ve Banliyö Yaşamı Paket Servis Kahve Kültürü Başladı

Her şey bir kağıt bardakla başladı. 20. yüzyılın başlarında Amerika'da su sütunları, onlara bağlı metal bir kupa ile sokaklarda duruyordu. İçme suyu bedavaydı, bu da soda makineleriyle iş yapacak olan girişimciler Hugh Moore ve Lawrence Luellen'in peşini bırakmadı. İnsanların suyu bedava içmek yerine satın almasını sağlayan çözüm ise kağıt bardaktı. Kolondan halka açık kupanın aksine, tazelenmenin hijyenik ve güvenli bir yolu olarak konumlandırılmaya başlandı. Ve işler hemen başladı.


Kahve, biraz sonra, Yasak sırasında kağıt bardaklarla birleştirildi. Yasaklanmış içeceklerin yerini alacak bir şey gerekliydi - ve Amerika'da gerçek bir kahve patlaması başladı ve kahve satışı karlı (ve yasal!) bir iş haline geldi. 40'lı yılların sonlarında, kahve endüstrisini desteklemek için pazarlamacılar, büyük şirketlerde bir patlama ile giden bir kahve molası geleneği başlattı. Birkaç yıl sonra kağıt bardaklı kahve makineleri ofislerde ve iş merkezlerinde boy göstermeye başladı.

Zaman geçtikçe, banliyöler büyüdükçe, ortalama bir Amerikalı'nın işe gidiş gelişleri uzadı ve hayat gitgide sonsuz bir koşuya dönüştü. Bu trendi yakalayan 7-Eleven, 1964 yılında taze kahve satan ilk şirket oldu. Tabii ki, kağıt bardaklarda.


Bir ev kahve dükkanı fikrinden kahveye trend olmaya

7-Eleven, paket kahveyi popüler hale getirdi, ancak henüz moda değildi. Büyük şehrin ritmi tarafından dikte edilen bir gereklilikti, bu nedenle farklı şirketler sürecin işlevselliğini geliştirmek için yarıştı. Ana odak, bardakların ergonomisiydi: Sıcaklığı ve süt köpüğünü korumaları ve koşarken içerseniz değerli içeceğin dökülmemesi için onları daha konforlu hale getirme.


Kahve sadece kültürü değil, tüm kahve dünyasını değiştirdi.

  • Artan kahve tüketimi. Kahve severlerin, hareket halindeyken en sevdikleri içecekten bir bardak içmek için fazladan bir nedeni var. Şuruplar, katkı maddeleri ve genel olarak geniş bir yelpaze sayesinde genellikle çayı tercih edenler bile kahveyi fincanlarda içmeye başladılar.

  • Restoran işini organize etme yaklaşımı değişti. Kahvehanelerin popülaritesi 90'larda geldi. Orada sadece kahve içmekle kalmaz, aynı zamanda doyurucu bir öğle yemeği yiyebilirsiniz: Kahve dükkanları, ucuz fast food ve daha pahalı restoranlar arasında bir ara bağlantı haline geldi. Ancak, artık kahveli küçük köşelerin formatı daha popüler - daha az alan, daha az çalışan gerektiriyor ve kriz zamanlarında daha dayanıklılar. Bu, özellikle son yıllarda yaşanan bir dizi ekonomik krizde netlik kazandı: Tam zamanlı kahvehanelerin trafiği düşerken, gitgide daha çok kahve to go formatı açıldı.

  • Çevre sorunlarına özel önem verildi. Sahte ekolojik kağıt bardaklar konusu uzun süredir gündeme getirildi: kartonun içeceğin sıcaklığına dayanabilmesi için polipropilen bir film ile kaplandığından geri dönüştürülemezler. Atmadan önce çekip çıkarmak imkansızdır, yani kağıt gibi geri dönüştürülemez. Ek olarak, dikiş yerlerinde karton içecekle temas eder, bu nedenle geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması güvenli değildir. Sonuç olarak, bardak üretimi için ağaçlar kesiliyor. Kahve şirketleri, çıkarılabilir plastik bloklar, mısır nişastası kapları ve hatta yenilebilir özel gofret kapları ile bu sorunu çözmeye çalışıyor. Ancak doğaya zarar vermemenin en kolay yolu tekrar kullanılabilir bir termal kupa kullanmaktır.

Pratik kahve, meşgul insanlar için harika bir formattır. Bir bardak sıcak içecek hareket halindeyken neşelenmeye yardımcı olur, kış yürüyüşlerinde içinizi ısıtır ve en sıradan güne özel bir hava katar.

Ancak paket servis kahve kültürü daha çok bir çevredir. Kim sosyal ağlarda bir yürüyüşten kişiselleştirilmiş imzalar veya güzel resimler içeren kupalar yayınlamadı? Ayrıca hazır kahve, tüm ürünlerin maliyetinin bir ölçüsü haline geldi: bize “bir kapuçino fiyatına” mal ve hizmetler sunuluyor.


Bilinen konsepte geri dönelim: kahve her şeyden önce bir içecektir. Yapabileceğiniz ilk ve en iyi şey, herhangi bir kafede Americano veya cappuccino'yu kolayca koyabileceğiniz bir termal kupa almak ve bazı yerlerde çevre duyarlılığınız için size indirim bile veriyorlar.


Kendiniz için kahveye bir sınır koymanız faydalı olacaktır, çünkü çok fazla kafeini can sıkıntısından veya alışkanlıktan - yürürken, otobüs beklerken veya benzin istasyonunda içiyorsunuz. Bu arada, kalori saymak da zarar vermez: Birçok insan, rafa veya moccachino gibi bardaklarda sadece zararsız görünen tatlı içecekleri sever. Günde gerçekten kaç porsiyon kahveye ihtiyacınız olduğunu düşünün. Bir sabah fincanı yeterli olabilir.

Comments


bottom of page