top of page

İklim Değişikliği ve KahveÇiftçiden tüketiciye kahve üretimi çok büyük bir endüstriyi oluşturuyor ve dünya çapında yaklaşık 100 milyon insanın geçimini sağlıyor. Sektörün değeri yılda 10 milyar dolar. Daha geniş bir dünya ölçeğinde kahve üretimi, birçok ülkenin ihracatının çok önemli bir oranıdır ve bu, bu ülkeler için yıkıcı ekonomik sonuçlar anlamına gelebilir. Son yıllarda hastalık, zararlılar, kuraklık gibi sorunlar nedeniyle kahve üretiminde büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak hızla artıyor.

Kew Gardens 1800'lerin ortalarından beri yabani bitki koruma ve araştırmalarında ön saflarda yer almakta ve yirmi yılı aşkın bir süredir yabani kahve türlerini araştırmaktadır. Araştırmalarının çoğu, Arabica kahvesinin doğum yeri olan Etiyopya'da gerçekleştirilmiştir. Dr Aaron Davis kısa süre önce iklim değişikliğinin dünya çapında kahve üretimi üzerinde sahip olacağı şiddetli etkileri özetleyen bir dergi yayınladı. Dr Aaron Davis, bilinen tüm yabani kahve türlerinin %60'ı olduğu için Arabica kahvesinin artık nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edildiğini belirtiyor. Bunun nedeni ormansızlaşma, iklim değişikliği ve mantar hastalıklarının şiddetinin artmasıdır. Kew bahçeleri araştırması ayrıca 'yabani türler için mevcut koruma önlemlerinin kahvenin uzun vadeli geleceğini sağlamak için yetersiz olduğunu' buldu.

Etiyopya'da bulunan özel çeşitlerin benzersiz koleksiyonu nedeniyle, burada Kew tarafından çeşitli vaka çalışmaları yapılmıştır. 2012'de 'iklim değişikliklerinin Etiyopya'daki yabani türler üzerindeki etkilerinin onları 2080 yılına kadar %85 oranında azaltacağını' öngördüler. Melezleme için iklime dayanıklı yeni türler bulunurken bunun ciddi sonuçları vardır. Ana akım kahve üretiminde başarılı olan eski türlerin tümü Etiyopya'dan geldi, bunun tekrar olma ihtimali giderek azalıyor.


2017'de Kew ekibi, iklim değişikliğinin Etiyopya'nın kahve üretimi üzerindeki etkilerinin, kullanılan arazinin %60'ının yüzyılın sonuna kadar sürdürülemez hale geleceği anlamına geleceğini tahmin ettiğinden, bu tahmin kahve çiftçileri için daha da kasvetli hale geldi. Bunlar, artan sıcaklıklar, yağış kıtlığı ve ormansızlaşmanın endüstri üzerindeki etkilerine dair sert uyarılardır. Ancak bu yeni bir şey değil, çünkü Asya yakın tarihte, yaprak pası gibi mantar hastalıklarının gelişmesine ve tarlaları yok etmesine izin veren daha sıcak iklimler nedeniyle kahve üretiminde tam bir yıkım yaşadı.

Kahvenin uzmanları, çiftçileri ve alıcıları, sürdürülebilir kahve üretimini eski haline getirmek ve sürdürmek için ne yapıyor?

Kew'in araştırma ve projeksiyonları, '(çiftçilerin) riskleri daha iyi anlamalarına yardımcı olmaya, böylece yardımlı göç, orman koruma ve yenilenme gibi uygun müdahale ve planlama önlemlerinin uygulamaya konulmasına' çalışıyor. Etiyopya'da düzenli olarak desteklediğimiz bir çiftlik Kayon Dağı. Ato Esmael'in sahibi olduğu çiftlik, sosyal ve çevreye duyarlı kahve üretmek amacıyla kuruldu. Çiftlik, gübre için yalnızca hayvan gübresinin kullanıldığı yerlerde organik olarak sertifikalandırılmıştır. Heirloom kahve ağaçları, çevredeki tüm vahşi yaşamın gelişmesi için hayati bir ekosistem oluşturan, korunan ağaçların doğal bir gölgesi altına dikilir.

Tarım ve sanayi için kitlesel ormansızlaşma birçok topluluğu ve habitatı yok ettiğinden, bu sosyal ve çevresel farkındalık günümüz ikliminde çok önemlidir, bu Brezilya'dan daha fazla değildir. Yakın zamanda desteklediğimiz bir üretici olan Edio Miranda, kahve üretimini mümkün olduğunca sürdürülebilir kılmakla ilgileniyor. Mülk boyunca “yeşil pistler” tutarak toprağın bakımına, nehirlerin ve yerel türlerin korunmasına özen gösterilmesi. Gelecek nesillerin bu odağı ve hedefi, ekonomik, sosyal ve çevresel olmak üzere üç açıdan da sürdürülebilir bir işletme haline getirmesi hayati önem taşımaktadır.


Nadiren, dünyanın dört bir yanındaki uzmanların olası kahve yok olma tehdidini çözmek için yaptıkları inanılmaz çalışmaları duyuyoruz veya görüyoruz. İklim değişikliğinin kahve için oluşturduğu tehditleri anlamak önemlidir. Kahve, kirazın içindeki şekerlerin gelişimini artırmak ve daha sonra genişletmek için sıcak günler ve soğuk geceler dengesine ihtiyaç duyar. Mahsuller, iklim değişikliğinden kaynaklanan öngörülen sıcaklıklardaki artışlara dayanabilir, ancak bu ancak mahsuller için yeterli su varsa. Sorunların ortaya çıktığı yer burasıdır.

Daha yüksek sıcaklıklar ve daha uzun sıcak mevsimler, kahve üretimi için daha az yağış ve değişen mevsimlerle sonuçlanır. Yabani türlerin çoğu, çevrelerinde hayatta kalmak için uyum sağlar. Kuru koşullar, daha kısa yağışlı mevsimler veya nemli ıslak koşullara adapte olmaları nedeniyle iklime dayanıklı özellikler geliştirmek ve hastalığa toleranslıdır. Bu, 'mahsul yabani akrabalar' fikrinin ortaya çıktığı yer. Hastalık, zararlı ve iklim direnci sağlayabilecek genetik kaynaklara sahip yabani türlerin ve ilgili bitkilerin kullanılması. Bir kez bu genlerin savunmasız Arabica türlerine melezlendiği tespit edilebilir.

Bu, Etiyopya'dan Coffea Canephora adlı vahşi bir türün tanıtılmasıyla kahve endüstrisinde zaten meşhur oldu. Tür, 'üretim sorunlarını çözmek için yabani kahve çeşitliliğinden yararlanılan belirli genlere sahipti'. Yabani türlerin daha sıcak iklimlere, daha düşük kotlara ve yüksek üretkenlik ile daha kolay üretime adapte olduğunu buldular. Dayanıklı özellikleri ve güçlü tadı, sektördeki adı olan Robusta'ya ilham verdi. Yabani türlerin yetiştirilmesi konusunda daha az başarılı girişimler olmuştur. Coffea Liberica türleri, büyük verim, iyi iklim ve hastalık toleransı ile Arabica'ya inanılmaz bir eşdeğerin tüm belirtilerini gösterdi, ancak tadı korkunçtu. Robusta'nın piyasaya sürülmesinin bir sonucu, çok başarılı olmasıdır (şimdi tüm kahve üretiminin %40'ına eşittir).


En son 1954'te Sierra Leone'de görülen ve neslinin tükendiği kabul edilen Coffea Sterophylla'nın yakalanması zor bir tür olarak, 2018'de Dr. Kahve üretimi için melezleme veya yetiştirme konusunda ne kadar yardımcı olabileceği bilinmemekle birlikte, tür Arabica'yı aşan enfes tatlarla ünlü olduğu için heyecan verici bir keşif olarak kabul edilir.

Kommentare


bottom of page