top of page

İdeal Kahve ve Espresso Tadı İçin Ekstraksiyon Hızı Neden Bu Kadar Önemlidir?


Kahve, suda çözünmeyen %70 oranında ağaç liflerinden oluşur. Kalan %30 suda çözünür. Kahve ekstraksiyonu sırasında öğütülmüş kahveden suda çözünen bileşenler (aromalar, yağlar, acı maddeler, asitler ve mineraller) su yardımıyla çözülür. Bu nedenle ekstraksiyon, katı bir maddeden çözünür parçaların ekstraksiyonunu tarif eder. %30'un tamamı çıkarılırsa, ancak yalnızca %18 - %22'si çıkarılırsa, fincanda en iyi lezzet sonucunu elde edemezsiniz. O zaman acılık ve asitlik arasındaki denge en iyisidir ve doğal şekersiz kahve/espressoda belli bir tatlılığın tadına bakabilirsiniz. Böylece asitlik ve acılık arasındaki denge, ekstraksiyon oranı ile belirlenebilir,

Örnek ekstraksiyon oranı: %20'lik bir ekstraksiyon oranı ve 18 g kullanılan çekilmiş kahve miktarı ile, kahveden 3,6 g madde (= 3,6 g pozitif kahve aroması) salınır.

%18 - %22 çıkarma oranı

1960'lı yıllarda, filtre kahve tüketicilerinin kahve ekstraksiyon tercihlerini belirlemek için ABD'deki Coffee Brewing Center tarafından bir çalışma yaptırılmıştır. Kahve Demleme Merkezi'nden elde edilen veriler, öğütülmüş kahvenin %18 ila %22'si sıcak suda çözüldüğünde ideal kahve ekstraksiyonunu gösterir. "Doğru demlenmiş" kahvenin bu spesifikasyonu, 1975'te kurulan Norveç Kahve Birliği (NCA), 1982'de kurulan Amerika Özel Kahve Birliği (SCAA) ve Özel Kahve Derneği dahil olmak üzere çeşitli uluslararası kahve dernekleri tarafından benimsenmiştir. Avrupa (SCA, 1998'de kuruldu). Böylece %18 – %22 arasındaki ekstraksiyon oranı küresel standart haline geldi.

Ekstraksiyon oranı dengeli bir içecek için çok önemlidir

Acılık ve asitlik arasındaki denge en iyi olduğunda bir espressonun tadı idealdir. Asitlik ve acılık arasındaki denge, bir refraktometre kullanılarak ölçülebilen ekstraksiyon hızı ile belirlenebilir. Ekstraksiyon hızı, demleme işlemi sırasında öğütülmüş kahveden kaç malzemenin kahveden ayrıldığı hakkında size bilgi verir. Bu, %18'in altındaysa, buna teknik jargonda eksik çıkarma denir. Bu durumda kahve/espresso asidiktir ve aromalar az gelişmiştir. Özellikle az çekilmiş bir kahve/espresso vücutta eksiktir. Ekstraksiyon oranı %22'den fazla ise aşırı ekstraksiyon olarak adlandırılır. Filtre kahve veya espresso acı oluyor, hoş olmayan bir şekilde yoğun ve bazen yanık tadı. Bu durumda, kahve çekirdeğinden çok fazla (hoş olmayan) içerik çıkarılmıştır.

Çıkarma oranı? Bu gerçekten o kadar önemli mi?

Bir ev barista olarak kariyerinizin başlangıcında, ekstraksiyon oranı konusu size biraz fazla büyük geliyorsa ve bununla gerçekten uğraşmak istemiyorsanız, bunu anlayabiliriz - sonuçta, her şey bir içki hazırlamakla ilgili. . Bununla birlikte, gerçekten incelemeye değer, çünkü özütleme oranı, bir kahve/espresso'nun "bilimsel" bir başarı mı yoksa başarısızlık mı olduğunu belirleyen şeydir. Bu nedenle, kahvenizin / espressonuzun iyi mi kötü mü olduğundan emin değilseniz, baristalar için VST LAB kahve refraktometresini satın almanızı öneririz. Elbette her gün böyle bir yatırım yapmıyorsunuz. Ancak bir refraktometre yardımıyla mutlak kontrol elde edersiniz. Ayrıca, espresso hazırlamadaki çeşitli bileşenleri, aniden mükemmel kahvenize / espressonuza çok yakın olacak şekilde kalibre etmenize olanak tanır.

Refraktometre olmadan bile ideal bir ekstraksiyon için yönergeler

Bir VST LAB Kahve Refraktometreniz yoksa, uyumlu bir içecek elde etmek için demleme gücü ve ekstraksiyon hızına uygun basit yönergeleri takip edebilirsiniz. Bunun için öğütülmüş kahve miktarını ve su/doldurma miktarını belirleyebileceğiniz dijital bir tartıya ihtiyacınız bulunmaktadır.

Comments


bottom of page