top of page

İlkbaharı Kahve İle Neşelendirin!


İlkbaharda insanlar psikolojik olarak kendilerini daha rahatlamış hissetseler de mevsim değişikliğine bağlı olarak yorgunluk ve halsizlik duygusuyla da baş etmeleri de gerekir. Bu durumda birçoğumuz kahveyi vitamin olarak görür. Onlarsız kesinlikle yaşayamazlar. Bir fincan kahveyle neşelenebilir, iş gününüzü uzatabilir veya kahve aromalarıyla stres atabilirsiniz. Bazıları da uykuya dalmak için kahve içer... Kimse sabahları bir ya da iki fincanı reddetmez. Kahve günün herhangi bir saatinin popüler olmasına izin veren bazı sırlar içeriyor?


Nörolog Evgeny Bulgakov, "Kafein, beynin nöronlarını etkisiz hale getirerek, onu heyecanlı bir duruma getiriyor" diyor. - Bir yandan, böyle bir etki, verimliliğini artırdığı için beynimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak diğer yandan, beyindeki metabolizma sürecinde üretilen ve bizi zihinsel aşırı yüklenmeden koruyan bir madde olan adenazinin etkisini baskıladığı için zihinsel bir bozukluğa yol açar.

Dr. Bulgakov'un bakış açısının muhalifleri, bu heyecanın bir kişinin zihinsel tepkileriyle hiçbir ilgisi olmadığından eminler ve kafeinin, yüksek sinir aktivitesinden değil, beynin yalnızca merkezi sinir sisteminden sorumlu kısımlarını etkilediğini açıklıyor. Ayrıca, Alman bilim adamlarının araştırmalarına göre kahve, intiharları önlemek için mükemmel bir araçtır. Ayrıca, günlük doz ne kadar yüksek olursa, intihar riski o kadar düşük olur. Doğru, bu mucizevi etkinin nedeni kafein değil, kahvede bulunan ve "mutluluk hormonu" olarak da bilinen serotonindir. Ve işte başka bir görüş bahar için tam zamanı!

Eski Mısır el yazmalarında bile, hazırlama yöntemine bağlı olarak ilacın zararlı veya faydalı olabileceği yazılıdır. Modern bilim adamları da zehir ve tıp arasında temel bir fark görmüyorlar. Farmakoloji ders kitaplarına göre, vücuttaki konsantrasyonu belirli bir terapötik seviyeyi aşarsa, herhangi bir ilaç zehire dönüşür. Bu kural en iyi kafeine ve sonuç olarak ana kaynağı olan kahveye uygulanabilir. Buradaki ana şey aşırıya kaçmamaktır.

Doğal kahvenin granül kahveye göre kafein oranı daha düşüktür, ancak doğal kahve de tüm gün boyunca enerji verme yeteneğine sahiptir. Ana şey, onu yapmak için ne tür kahve çekirdekleri kullanıldığını bilmek gerekir. Arabica mı? Robusta mı?

Arabica kahve ağaçları, enfes bir aroma ve harika bir tada sahip çok yüksek sınıf çekirdekler üretir. Ancak kafein içeriği açısından bu çeşitlilik daha yumuşak diye açıklanmaktadır. Robusta bir alt sınıfa aittir ve daha ucuzdur. Ama neredeyse 2 kat daha fazla kafein vardır. Arabica çekirdekleri bugün sadece herhangi bir özel mağazada değil, aynı zamanda süpermarketlerin kahve bölümlerinde de satın alınabilir.

Ancak, saf haliyle Robusta, kural olarak, ücretsiz satışa çıkmaz. Fiyatı düşürmenin veya karışımdaki kafein içeriğini artırmanın tavsiye edildiği durumlarda kullanılır. Ağırlıklı, dedikleri gibi, uzmana göre karışımdaki doğru Robusta ve Arabica oranı %30 ila %70'dir. Sadece bir uzman, öğütülmüş kahvenin bileşimini gözle belirleyebilir. Kahve çekirdeği satın alırken, çekirdeğin şekli bir kılavuz görevi görebilir. Aleksey Faleev şöyle açıklıyor: - Robusta'nın ortasında düz bir çizgi vardır. Aynı zamanda, Arabica genellikle daha büyüktür.” Kahve çekirdeklerinin bir diğer avantajı da kavurma derecesini gözle bile belirleyebilmesidir.

En "canlandırıcı" kavurma, zayıf veya Viyana usulüdür. Profesyonelleri sabah kahvesi severlere tavsiye ediyor. Bu tür tahıllardan yapılan içeceğin rengi açık kahverengidir ve tadında ekşi tonlar ayırt edilir. Orta veya Fransız kavurması kahve molaları için iyidir. Bu tür kahve beyni çalışır durumda tutar, ancak aşırı yüklenmez. Orta kavrulmuş kahve çekirdekleri koyu kahve renklidir ve bol yağlı parlaktır. Demlendiğinde, belirgin bir acılığa sahip koyu bir içecek elde edilir.

En güçlü kavurma İtalyan kavurmasıdır. Tanelere koyu kahverengi bir renk verir ve yağlılığı arttırır. İçeceğin karanlık olduğu ortaya çıkıyor, biraz "kavrulmuş" bile acı bir tadı var, ama aynı zamanda çok etkileyici ve hoş. Bu kahve siyah, kremalı, öğle veya öğleden sonra içilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı arayışı, kafeinsiz kahvenin birkaç yıl önce kahve çeşitlerinde ortaya çıkmasına neden oldu. Böyle bir içeceğin kalbi eşit şekilde atar, kan basıncı atlamaz ve ondan sonra iyi uyursunuz.


Comentarios


bottom of page