top of page

Hiç Duymadığınız 50 Kahve Gerçeği


1. Kahve çekirdekleri aslında meyvedir.

#Kahve çekirdekleri, kalın ve acı bir cilde, üzümlere benzeyen dokuya sahip tatlı meyveye ve sümüksü bir koruyucu tabakaya sahip kırmızı veya mor bir kahve kirazının çukurunda bulunan bir veya iki tohum anlamına gelir. İki tohumlu olanlar, peaberry olarak bilinen tek tohumlu meyvelerde bulunmayan düz bir tarafa sahiptir. Kahve, tipik çekirdeklere benzer görünümü nedeniyle yanlış bir çekirdek olarak algılanır.
2. Finlandiya dünyadaki en büyük kahve severdir.

Uluslararası Kahve Derneği'ne göre Finli başına yıllık kahve tüketimi 12 kilogramdır ve bu da Finlandiya'yı dünyanın en büyük kahve sever ülkesi yapmaktadır. Tavsiye edilmese de bazı vatandaşların günde 30 fincan kadar kahve içtiği biliniyor. Hafif kavrulmuş kahvenin evlerde ve işyerlerinde bu yaygın kullanımı, sıcaklığın eksi 40 dereceye kadar düşebildiği soğuk iklime bağlanıyor.


3. Kahve kısa sürede arabanızın yakıtını alabilir.

Sisli bir zihni hızlı bir şekilde ateşli bir zihin haline getiren Cappuccino'nun hayati bir yakıt olduğunu düşünen kahve uzmanları artık Car-puccino'yu dört gözle bekleyebilirler; yakıtı kahve olan bir araba. Bilim adamları, öğütülmüş kahveyi başarıyla biyodizel haline getirdiler, bu nedenle bir gün kahve arabanızın yakıtını alıyor olabilir. İşlem, kahve telvesinden ekstrakte edilen doğal yağları, biyoyakıta dönüştürmek için trans-esterifikasyon yoluyla organik bir çözücüye batırmayı içerir. Guinness Dünya Rekorları tarafından kaydedilen en uzun yolculuk , Mart 2010'da 1988 Volkswagen Scirocco tarafından yapıldı. 209 mil giden araba, 60 mil hıza ulaşmak için mil başına 56 espresso kullanıyor. saat başı.
4. Başlangıçta kahve yiyecek olarak tüketildi.

Kahvenin bugün bildiğimiz uyarıcı içeceğe, her ne kadar çekirdekleri ve gövdesiyle birlikte yapılsa da MS 1000 yılına kadar değildi. Daha önce, öğütülmüş meyveleri hayvansal yağ ile karıştırarak besleyici bir atıştırmalık haline getiren Doğu Afrika'daki eski kabileler için enerji açısından zengin bir protein ısırığıydı. Etiyopya'daki Galla kabilesi, yumuşatılmış kahve kirazları ve hayvansal yağ ile bu çiğnenebilir “enerji topları”nı hâlâ yapıyor.


5. Kahve bir dizi hastalık riskini azaltır.

Uzmanlar , günde 3 ila 4 fincan kahve içmenin tüm kardiyovasküler hastalık, koroner kalp hastalığı ve felç nedenlerinden kaynaklanan ölüm riskini azalttığını bulmuşlardır. Amerikan Kalp Derneği ayrıca düzenli tüketimin Tip 2 diyabet, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı riskini azalttığını bildirirken, Amerikan Kanser Derneği daha yeni çalışmaların kahve tüketimini karaciğer, ağız, boğaz ve prostat kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilendirdiğini belirtiyor.6. Sonuç olarak, günlük tüketilen 2,25 milyar fincan java var.

Günlük küresel kahve tüketiminin 2,25 milyar fincan kahve olduğu tahmin ediliyor. The National Coffee Association tarafından yürütülen en son araştırmadan elde edilen istatistikler, Amerikan kahve içenlerin ortalama günlük alımının yaklaşık 3 fincan olduğunu göstermektedir. Kahve ticareti derneği ayrıca, 2020 Ulusal Kahve Veri Trendleri'nin bulgularına göre, Amerikalı yetişkinlerin %63'ünün günlük kahve içtiğini ve geçen gün tüketilen gurme kahvenin payının 2018'de %51'den bu yıl %61'e yükseldiğini bildiriyor ( NCDT).


7. Kahvenizin daha uzun süre sıcak kalmasını istiyorsanız krema ekleyin.

Kremalı kahve üç nedenden dolayı koyu kahveye göre %20 daha yavaş soğur: 1) Koyu renkler, açık renklerden daha hızlı ısıyı emer ve yayar. 2) Stefan-Boltzmann yasası, daha sıcak şeylerin daha hızlı ısı yaydığını söylüyor, bu nedenle krema eklemek kahvenizin sıcaklığını düşürür ve soğumayı yavaşlatır. 3) Krema, kahvenin viskozitesini arttırır ve ardından buharlaşma yoluyla ısı kaybını azaltır.
8. Kahvenin öldürücü dozu yaklaşık 70-100 fincandır.

Kahve, vücut ağırlığınıza bağlı olarak 70 ila 100 fincan arasında öldürücü olabilir, ancak bu gibi durumlar nadirdir. Güney Carolina'da bir genç, aritmiyi tetikleyen kafe latte, Mountain Dew ve enerji içeceği içtikten sonra 2017'de öldü. Kahve ile ilişkili olduğu bildirilen birkaç ölüm, çoğunlukla hızlı ve düzensiz kalp atışı ve düşük kan basıncına neden olan yüksek dozlarda kafein tozu veya tabletleri içerir. Bunun nedeni kısmen, öldürücü bir doza yaklaşmak için arka arkaya bol miktarda kahve içmeniz gerekmesi ve mide bulantısı, kusma veya baş dönmesinin buna bir son vermesi ihtimalidir.


9. Black Fildişi Kahvesi dünyanın en pahalısıdır.

Black Fildişi Kahvesi, dünyadaki en pahalı ve en nadir türdür. Kuzey Tayland'daki Altın Üçgen Asya Fil Vakfı'nda filler tarafından üretilir. Daha sonra mahutlar tarafından gübrelerinden çıkarılan Arabica kahve çekirdeklerini tüketirler. Bu sınırlı ve lüks kahveden 2 kilo üretmek için 72 kilo çiğ kahve meyvesi gerekiyor ki bu da yüksek fiyatı açıklıyor.
10. En büyük buzlu kahve fincanı 14.228.1 litreydi.

Bu dünya rekoru, 17 Temmuz 2014'te Güney Kore'de 14,228,1 litrelik devasa buzlu siyah Americano'yu yaratan Caffé Bene tarafından tutuldu. Devasa kupanın yüksekliği 10 fit 10 inç ve genişliği 3 fit 4 inçti.


11. Ortalama bir Amerikalı kahveye yılda 1.000 dolardan fazla harcıyor.

Acorns Money Matters tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, ortalama bir Amerikalının kahveye haftada 20 dolardan fazla harcadığını ve bunun yılda kabaca 1.092 dolara karşılık geldiğini ve Amerikalı işçilerin neredeyse yarısının işe gitmeden önce günlük bir düzeltme talep ettiğini kabul ettiğini gösteriyor.
12. Çok fazla kalori alma konusunda endişeli misiniz? Kahvenize şeker eklemeyin!

Bir fincan sade sade kahve sadece 2 kaloriye sahiptir. Öte yandan, bir çay kaşığı şeker tipik olarak 16 kalori içerir. Şeker, krem ​​şanti ve yüksek miktarda tatlandırıcıdan kaçınarak zengin aromalı canlandırıcı bir içeceğin tadını çıkarabilir ve birkaç fincan sıcak kahvenin içerdiği antioksidanlardan kalori biriktirmeden faydalanabilirsiniz.


13. Sıcak kahve sindirimimize yardımcı olur.

Sıcak kahve, soğuk demlenmiş kahveden daha asidiktir. Kahvede bulunan klorojenik asit bileşiği, sindirim sistemi boyunca yiyecekleri hızlandırmak ve sindirime yardımcı olmak için mide asidi salgılanmasını tetikler ve ayrıca bağırsak hareketini uyarmak için kolon kasılmalarını aktive eder.
14. İki ana kahve türü Arabica ve Robusta'dır.

Arabica ve Robusta, tüketim için yetiştirilen iki ana kahve türüdür ve birincisi pazarın yarısından fazlasına hakimdir. Robusta, daha yüksek klorojenik asit seviyelerine ve Arabica'nın iki katı kafeine sahiptir, bu da ona hazır kahve ve espresso için ideal olan acı bir tat verir; Arabica'da ise Robusta'dan %60 daha fazla yağ bulunur ve pürüzsüz, daha tatlı bir tat üretmek için iki kat daha fazla şeker bulunur. çoğu kahve içeceği için popülerdir.


15. Brezilya en büyük kahve çekirdeği üreticisidir.

Brezilya, 1840'tan beri elinde tuttuğu bir konumla kahve üretiminde dünya lideridir. 10.000 milden fazla kahve tarlasıyla ülke, dünyada üretilen toplam kahvenin yaklaşık %30'unu üretmektedir.
16. İtalyanca «expresso»dan türetilmiştir (bastırılmış).

Espresso, "bastırılmış" anlamına gelen İtalyanca bir kelime olan "expresso" dan türetilmiştir. Sözcüğün kökleri Latince'de Exprimere'dedir, ancak İtalyanca, alfabesinde X olan bu tür kelimeleri "Espresso" yapmak için S ile değiştirmiştir. İnce öğütülmüş kahvenin kaynama noktasına yakın su ile basınç kullanılarak preslenmesinin demleme sürecini açıklar.


17. Kafeinsiz kahve kafein içerir.

Kafeinsiz kahve, bir fincan normal kahvede 80 ila 100 mg kafeinden veya bir fincan yeşil veya siyah çayda 30 ila 50 mg kafeinden çok daha az olmasına rağmen kafeinsiz değildir . Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA)   , benzer bir fincan kafeinsiz kahvenin genellikle 2 mg kafein içerdiğini, ancak bazı kafeinsiz markaların daha yüksek miktarlarda 15 mg olabileceğini söylüyor. Kafeinsiz kahvenin alkolsüz içecek üretiminde kullanılmasının nedeni az kafeindir.
18. Kahve telvesi harika bir cilt peelingidir.

Kahvedeki doğal yağlar, daha genç bir cilt için kolajen üretimini artırırken, kahvedeki hücreleri hasara karşı koruyan antioksidanlar, selülit görünümünü iyileştirmek ve şişlikleri azaltmak için cildi peeling, pürüzsüzleştirme ve sıkılaştırmada etkili kılar. Bu nedenle kahve, uçucu yağlar, güzellik maskeleri ve selülit tedavisinde düzenli bir bileşen haline geldi.


19. Hazır kahve yaklaşık 250 yıl önce ortaya çıktı.

John Dring, bu kullanışlı kahve çözümünün ilk versiyonunu 1771'de İngiltere'de icat etti ve İngiliz Hükümeti tarafından "kahve bileşimi" için bir patent aldı. Hazır kahve, çoğunlukla, gelecekteki tüketim için doğal yağları, aromayı ve lezzeti korumak için dondurarak kurutma veya püskürterek kurutma ile kurutulan toz formunda veya kapsüllerde bulunur.
20. Beethoven bir kahve bağımlısıydı.

Biyografisini yazan Ludwig Van Beethoven'ın kahvesini demlemek için kullandığı çekirdek sayısı konusunda takıntılı olduğunu ve diyetindeki vazgeçilmez bir öğenin her bir fincanı için ihtiyaç duyduğu 60 tane olduğunu doğrulamak için tam anlamıyla kahve çekirdeklerini sayacağını belirtti.


21. Kahve kedinizin ömrünü uzatabilir.

Tüylü arkadaşınız için daha uzun bir ömür istiyorsanız, yüzlerce kediyi yeniden barındıran Jake Perry'den bir yaprak ödünç almak isteyebilirsiniz. Bunlardan 2'si, Guinness Yaşayan En Yaşlı Kediler Rekorunu kırdı ve evcil hayvanlarının üçte biri en az 25 yaşına kadar yaşadı. Sır? Kedilerin günlük yemeklerine eşlik etmesi için kahve ve şarap. Perry'nin veterineri idrar söktürücü kahvenin bir kedinin normalde zayıf olan böbreklerini güçlendirdiğine inanıyor.
22. Kahve ilk olarak bir keçi çobanı tarafından keşfedildi.

sana kızmıyorum. Etiyopyalı bir keçi çobanı olan Kaldi, keçilerinin tuhaf kırmızı meyveleri yedikten sonra heyecanla melediğini fark etti ve sonra onları kendi kendine yemeye karar verdi. Uyarıcı meyvelerin kendisini ne kadar canlandırıcı hissettirdiğini keşfettiğinde, onu dualar için uyanık kalmak için kullanan ve daha sonra haberi yayan keşişlere tanıttı.


23. Kapuçino, Kapuçin rahiplerinin kıyafetlerine benzediği için bu adla anılmıştır.

Cappuccino kahvesi, adını İtalya'daki Fransisken rahiplerinin giydiği cübbelerin renginden alır, çünkü cübbeleri espresso ve köpüklü sütün bu kahve karışımının rengine benzediği için Capuchin rahipleri olarak da bilinir.
24. En pahalı çeşitlerden biri olan Kopi Luwak, kısmen sindirilmiş kahve çekirdeklerinden üretilir.

Black Ivory Coffee ortaya çıkmadan önce, kedi benzeri misk kedileri, Kopi Luwak olarak bilinen dünyanın en pahalı kahvesine sıçıyordu. Misk kedileri, kısmen sindirilmiş tohumları çiftçiler tarafından toplanıp temizlenmek üzere dışkılamadan önce, sindirim sırasında fermantasyon süreciyle çeşitli tatlar kazanan kahve kirazlarını yerler.


25. Koyu kızartma daha fazla kafein anlamına gelmez.

Koyu kızartma, hafif kızartmadan daha hafiftir ancak daha büyük kahve çekirdeklerine sahiptir çünkü uzun süreli ısı onları genişletir. İkisini kahve ölçümü açısından karşılaştırırsanız, kahvenizi tartarken bir kepçe kullanırsanız, hafif kahve içeceğinizde daha fazla #kafein üretir, koyu kavrulmuş kahveden daha yüksek kafein içeriğine neden olur. Nihayetinde kafein seviyesi, ölçümünüze - kepçe veya ölçek - ve kahve çekirdeğinin türüne bağlı olacaktır.
26. Kahve Amerika'ya 17. yüzyılda geldi.

Amerika'daki ilk kahvehane 1689'da Boston'da açılmış olsa da, İngiliz hükümetinin Amerika'ya yapılan çay ve diğer ihracatlar üzerinde vergi toplamak için kanunları yürürlüğe koymasından sonra kahve nihayet 1773'te talep görmeye başladı ve bu da birçok protestocu sömürgecinin nihayet çay sevkiyatından kurtulmasına ve Boston Çay Partisi sırasında topluca çaydan kahveye geçiş.


27. Kahve, dondurularak kurutulan ilk yiyecekti.

Brezilya'daki fazla kahve ile başa çıkmak için, Nestle 1938'de dondurularak kurutulmuş kahve, besinleri ve lezzeti korurken et, süt sütü ve sebzeler gibi diğer bozulabilir gıda türlerinin korunmasının yolunu açtı. Ayrıca İsviçre'de Nescafe hazır kahveyi tanıttılar.
28. Kahvenizden en iyi şekilde yararlanmak için sabah 9:30 ile 11:30 arasında içiniz.

Kortizol hormon seviyeleri uyanır uyanmaz yükselir, 3 saat sonra düşer ve bir süre sonra zirveye ulaşır. Aynı anda hem kahve hem de kortizol. Gece kuşları ve sabah 5'ten daha erken uyananlar, uyandıktan 3 saat sonra kahve tüketimini buna göre ayarlamalı.


29. Amerika'da en çok tanınan ikinci koku.

Kahve, fıstık ezmesi ve güller Amerika'da en çok tanınan üç koku.30. Hamilelik sırasında kahve içilmesi tavsiye edilmez.

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji, hamileyken veya emzirirken günlük kahve tüketiminizi 200 mg kafein altında tutmanızı önerir. Kafein, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artıran ve plasentayı geçtikten sonra bebeğin uyku alışkanlıklarını etkileyebilen bir uyarıcıdır, çünkü bebek henüz yüksek düzeyde kafein işleyecek donanıma sahip olmayabilir. Kafein ayrıca düşük doğum ağırlığı ile ilişkilendirilmiştir.


31. 29 Eylül Amerika'da Ulusal Kahve Günüdür.

29 Eylül Amerika'da Ulusal Kahve Günüdür ve çoğu restoran ve kafede ücretsiz #Frappuccino veya sübvansiyonlu özel kahve karışımlarının tadını çıkarabileceğiniz en iyi gün.
32. Türkiye'de kahvehanelerine “Akıllıların Mektebi” diyorlar.

1475'ten sonra, kahve içenler performansları izlemek ve bilgi, haber güncellemeleri ve kafeinli içeceğin tadını çıkarırken teşvik edici konuşmaları paylaşmak için bir araya geldiler. Bu, mantar gibi büyüyen kahvehanelerin “Akıllıların Okulları” olarak adlandırılmasına neden oldu.


33. Bir kahve ağacının olgunlaşması 3-4 yıl sürer.

Kahve, tohumun ekildiği dönemden kirazların hasat için olgunlaştığı zamana kadar yaklaşık 3 ila 4 yıl sürer. Olgunlaşma süresi, belirli kahve türlerine göre değişir. Güneşten ve kuvvetli rüzgardan korumak için gölgede nemli iklimde en iyi şekilde büyür.
34. ABD'de sadece Hawaii ve California kahve yetiştiriyor.

Hawaii ve California, siyah, volkanik toprak ve avokado ağaçlarının tepeleri nedeniyle kahve yetiştiren ABD'deki tek eyalettir ve Amerika'nın ithal ettiği kahvenin çoğunluğu Güney Amerika'dan gelmektedir.


35. Dünyanın en popüler ikinci içeceğidir.

Kahve, dünya çapında en çok tüketilen içecek olarak çaydan sonra ikinci sıradadır ve çeşitli hastalıklara karşı risklerimizi azaltmanın yanı sıra bağışıklık sistemimizi güçlendirmede oynadığı hayati rolü bulan son araştırmalarla kullanımının artması zorunludur.
36. Kahvehaneler uzun süre hükümetler tarafından terk edildi.

Kahve işletmelerinde sosyal etkileşimde bulunmak ve her türlü konuda tartışma ve münazara yapmak için toplanan insan sayısı ve o sırada devam eden devrimler göz önüne alındığında, bazı hükümetler başlangıçta bu işletmelere şüpheyle yaklaştı ve aktif olarak kim oldukları patronları yasaklamaya veya sınırlamaya çalıştı. korkulan isyan ve ihanet planlayabilir.


37. Boston Çay Partisi kısmen bir kafede planlanmıştı.

1773'te protestocuların Boston Limanı'na çay sandıkları attığını gören ve Amerikan Devrimi ile sonuçlanan Boston Çay Partisi, kısmen Boston'daki bir kafede planlandığı için, yukarıdaki kahve gerçeğindeki korkuların tamamen temelsiz olmadığını söyleyebilirsiniz. Protestocular, ithal ettikleri çay için vergi toplama konusunda İngiltere tarafından dışlanmalarına karşı mücadele ediyorlardı.
38. Kahvede 1.200'den fazla kimyasal bileşik vardır.

Kahvede bulunan ve sindirime yardımcı olan ve kahvenin lezzetini etkileyen anahtar bileşiklerden biri olarak klorojenik asitten daha önce bahsetmiştik. Ek olarak, kahve, maksimum lezzet ve aroma elde etmek ve yağlarını bozulmadan korumak için optimum demleme koşulları gerektiren karmaşık bir içecek yapan 1000'den fazla bileşiğe sahiptir.


39. Tüketilen kahvenin %70'inden fazlası Arabica'dır.

Arabica kahvesi, dünya çapında tüketilen kahvenin dörtte üçünü oluşturuyor. En üstün kalite olarak kabul edilir ve Robusta'dan daha hafif ve tatlı bir lezzet ve daha az kafein için popülerdir.
40. Kahve, petrolden sonra piyasada en çok ticareti yapılan ikinci üründür.

Kahve sadece geleceğin arabalarına yakıt sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda şu anda dünyanın petrolden sonra en çok ticareti yapılan ikinci ürünü olarak birçok ekonomiyi besleyerek pazarda artan kahve talebini güçlendiriyor.


41. Kahveye süt eklenmesi ilk olarak 17. yüzyılda bir Fransız doktor tarafından önerildi.

Bir Fransız doktorun kahvenin acılığını yumuşatmak ve asitliğini azaltmak için hastalarına kahveyi sütlü içmelerini tavsiye etmesi üzerine uygulama başlamış ve kahveyi toz kahveyi bir bez torbaya koyup kaynamış su ile demleyerek yapan Fransızlar bu uygulamaya başlamışlardır. bir çay poşeti, sabah kahvaltısında benimsedikleri ve günün geri kalanında espresso tükettikleri bir içecek olan café au lait'i keşfettiler ve bu tarihe sadık kaldıkları bir trend.
42. George Constant Louis Washington hazır kahve işlemini icat etti.

George Constant Louis Washington, 1. Dünya Savaşı sırasında askerler tarafından “George fincanı” olarak etiketlenen değerli bir savaş alanı desteği olan hazır kahvede seri üretimi icat etmesiyle tanınır.


43. Kahve depresyonla savaşmaya yardımcı olur.

Kahve, depresyonla savaşmaya, motivasyonu artırmaya ve enerji seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olan birçok antioksidan ve uyarıcı ile yüklüdür. Bu çalışmada 8.146 depresyon hastası olmak üzere 346.913 kişi üzerinde yapılan ankette kahvenin depresyona karşı koruyucu etkisi olduğu tespit edildi. Harvard araştırmacıları ayrıca daha yüksek dozlarda kafeinli kahve alan kadınların depresyon riskinin daha düşük olduğunu buldu. Ayrıca günde 7 fincana kadar intihar riskinin kademeli olarak azaldığını, ancak tüketimin 7 fincan kahveyi aşması durumunda arttığını bildiriyorlar.
44. Kahve bir antioksidan kaynağıdır.

Kahve, hücrelerimizi serbest radikallerden koruyan ve oksidasyonun etkilerini azaltan bol miktarda antioksidan da dahil olmak üzere 1.200 bileşene sahip olan bağımlılık yapan bir içecektir; renkli sebze ve meyvelerde bulunan bir antioksidan olan fenolik asit; anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahip aroma üreten melanoidin; bakteri tedavisinde kullanılan kinin; ve tabii ki baş ağrılarını iyileştiren, depresyonu azaltan ve bir dizi kanser riskini azaltan ve ayrıca biliş ve uyanıklığı artıran kafein.


45. Honoré de Balzac'ın günde 50 fincan kahve içtiği sanılıyor.

19. yüzyıl Fransız yazar ve oyun yazarı Honoré de Balzac'ın günde 50 fincan kahve içtiği ve hatta bağımlılığını bir seferde iki fincan kahve içmeyi önerdiği “Kahvenin Zevki ve Acıları”nda belgelediği bildiriliyor. birkaç gün daha çalışmaya devam etmek için mümkün olan en az su ile en iyi öğütmeyi ürettiniz. Kahvenin kanı harekete geçirdiğini ve kasları harekete geçirdiğini, sindirim süreçlerini hızlandırdığını, uykuyu kovaladığını ve bize biraz daha uzun süre zekamızı kullanma kapasitesi verdiğini belirtti.
46. ​​Kahve ağaçları 30 fit yüksekliğe kadar büyüyebilir.

Kahve, 30 fitten daha yüksek bir yüksekliğe kadar büyüyebilir ve optimal bir ortamda 100 yıla kadar yaşayabilir. Hem Arabica hem de Robusta yılda 60 inç yağış gerektirir, ancak ideal sıcaklıklarında farklılık gösterirler, ilki 59 ila 75 derece Fahrenheit'te gelişir ve ikincisi 75 ila 85 derece Fahrenhayt arasında değişen sıcaklıklarda iyi performans gösterir. Arabica yüksek bakım gerektirir ve hasat başına nispeten az kahve meyvesi üretirken, Robusta'nın yetiştirilmesi daha kolaydır çünkü daha sıcak havalara dayanabilir, parazitlere ve hastalıklara karşı dirençlidir ve daha fazla kahve verir.


47. Sadece kırmızı kahve meyveleri kahve çekirdekleri içerir.

Toplama olgunluğuna gelen kirazlar kahve çeşidine göre yeşilden kırmızıya veya sarıya dönse de günümüzde yetiştirilen olgun kahve kirazlarının çoğunda kırmızı en yaygın renktir. Kırmızı kahve meyvesi, kahve çekirdeğinin tamamen geliştiğini ve hasat için hazır olduğunu gösterir.
48. Kahve çoğu ilacın etkinliğini artırabilir.

Kahve, baş ağrılarını hafifletmek için asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçların etkinliğini artırır; Hücreler üzerindeki oksidatif etkileri azaltmak için serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kolonu kolonoskopi ve endoskopi için hazırlayan lavmanlar ve diğerlerinin yanı sıra Hepatit C'nin ilerlemesini yavaşlatır. Ayrıca, diğer hastalıklar için alabileceğiniz ilaçların yan etkisi olarak bu hastalıkların gelişmesini engelleyen çeşitli hastalık türlerinin riskinin azalmasıyla da bağlantılıdır.


49. Kahve sürahisinin dolu olup olmadığını izlemek için Cambridge Üniversitesi'nde ilk web kamerası kuruldu.

İlk web kamerası 1991 yılında Cambridge Üniversitesi'nde Dr. Quentin Stafford-Fraser ve Dr. Paul Jardetzky tarafından kuruldu, böylece çalışanlar masalarından bir cezvenin sekmelerini tutabildiler. Paylaşılan sürahinin canlı görüntülenmesini sağlamak ve kahve beslemesini rahatça izlemek için Bilgisayar laboratuvarındaki ağa bağlı bilgisayarlara bir kamera bağlandı. İki yıl sonra, Daniel Gordon ve Martyn Johnson bu kamerayı internete bağladı ve sürahi artık milyonlarca insan tarafından çevrimiçi olarak görüntülenebildi ve bu, erken web'in belirleyici bir yönü haline geldi.
50. İtalyan baristaları ortalama 45 yaşında.

Yaşla birlikte deneyim gelir. Bu, ortalama 45 yaşında olan ve bu iş için 2 ila 3 yıl eğitim alan İtalyan baristalarının neden mükemmelleştiğini ve cüretle, bugün keyif aldığımız bazı özel #kahve karışımlarını, özellikle de kıskanılacak espressolarını neden desteklediğini açıklıyor. İtalyanlar espressolarını kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak ciddiye alıyorlar ve fiyatlandırmasını düzenleyen resmi mevzuat bile var.


コメント


bottom of page