top of page

Hazırlanışına ve Türüne Bağlı Olarak Kahvenin Glisemik İndeksi


Glisemik indeks (GI), ürünün sindirilmesinden sonra kan dolaşımına giren glikoz miktarını gösteren geleneksel sayısal bir değerdir. Ne kadar yüksekse, yemekten sonra kanda o kadar fazla #glikoz oluşur. Sağlıklı bir yaşam tarzı, şekeri belirli bir seviyede tutmayı içerir. Diyetten beyaz ekmek, tatlılar ve meyvelerin kullanımını ortadan kaldırarak veya sınırlandırarak bunu yapmak kolaydır. Bununla birlikte, kahve endeksleri genellikle gözden kaybolur, çünkü bu içecekleri herhangi bir durumda içmeye alışkınız: evde, partide, iş molalarında vb. Bu, bazı nüfus gruplarının sağlığını etkileyebilir, çünkü hazırlanan kahve içecekleri çeşitli tariflere göre çok yüksek bir GI'ye sahip olabilir.


GI'yi kimin bilmesi gerekiyor?


Sağlığını izleyen ve sağlıklı bir diyete bağlı kalmaya çalışan herkes için menüyü oluşturan ürünlerin #GI hakkında bilgi yararlıdır. Ancak #glisemik #indeksleri hesaplamanın hayati önem taşıdığı insan grupları var. Bunlar şunları içerir:


  • herhangi bir derecede diyabet hastası;

  • pankreas hastalıkları olan insanlar;

  • kilolu;

  • kilo vermek için diyet yapanlar;

  • profesyonel atletler.


İlk üç durumda, GI, kan şekerini düşük seviyede tutmak ve hastalığa bağlı rahatsızlıkları provoke etmemek için gereklidir. Kilo vermeye çalışanlar için, GI'yi kilo verme sürecinin etkili olduğu ancak sağlığa zararlı olmadığı bir seviyede tutmak önemlidir. Ancak profesyonel olarak ağır sporlarla uğraşan sporcular - koşucular, halterciler, vücut geliştiriciler - özellikle yarışmalar sırasında enerjiyi yoğunlaştırmak için, aksine, kan şekeri seviyesinin artması gerekir. Bu, belirli dönemlerde yüksek GI'li yiyecekleri tüketmeleri gerektiği anlamına gelir.


Kahvenin glisemik indeksi


Katkısız kahvenin GI'si oldukça yüksektir: 42-52 birim. Bu nedenle, bir içeceğin kötüye kullanılması kandaki glikoz seviyesini, kilo alımını, metabolizmayı iyi etkileyebilir. Ve birçok insanın süt, yoğunlaştırılmış süt, tereyağı, krema, yumurta sarısı ile kahve çeşitlerini sevdiğini düşünürseniz, sağlık tehlikesi sadece yoğunlaşır.


doğal


Dağlarda yetişen kahve çeşitleri, vadilerde yetişenlere göre daha az kafein ve şeker içerir. Kolombiyalı çeşitlerin en yüksek GI'ye sahip olduğuna inanılmaktadır. Arabica ve #Robusta'yı karşılaştırırsak, ikincisinin endeksi daha yüksektir. çünkü kafein miktarının iki katı.


Çözünür


Hazır tozlar ucuz Robusta çeşitlerinden yapılır, bu nedenle bu tür çözeltilerin indeksleri her zaman doğal kahveden daha yüksektir ve 50 ila 60 birim arasında değişir. Aynı zamanda, insanlar sadece GI değerini artıran şeker ve süt ile hazır bir içecek içmeyi tercih ederler.

Sütle


Bir yandan, süt kafein içeriğini azaltır, bu da glisemik indeksi de düşürmesi gerektiği anlamına gelir, ancak içeceğin kendi indeksi artar (30 birim). Sonuç olarak, süt veya krema ilavesi GI'yi arttırır. Sütlü doğal kahve için 38-42 adet, kremalı - 50-55; latte - 75-90. #Espresso ve sütlü #americano rakamları biraz daha düşüktür: sırasıyla 18-23 ve 28-33.


Şekerli


Şekerin glisemik indeksi 75 birimdir. Bu rakam, şeker eklenmiş içeceklerin performansını değerlendirmek için kullanılabilir. Bu nedenle, şekerli doğal taze demlenmiş bir içeceğin 60 birim göstergesi vardır, anında bir - 70.


Pişirme yöntemine bağlı olarak GI


Sadece katkı maddeleri değil, aynı zamanda demleme yöntemi, tahıl türü, kavurma kalitesi de önemlidir.

Demleme yöntemi hakkında konuşursak, o zaman burada kural şudur: öğütülmüş tahıllar suyla ne kadar fazla temas ederse, kafein seviyesi o kadar yüksek olur ve içeceğe daha fazla şeker buharlaşır. Bu nedenle, ristretto en düşük GI - 30 birimine sahiptir: su ile teması 15-20 saniyeyi geçmez. İkinci sırada #espresso, üçüncü sırada ise bir kahve makinesinde kapsül veya damlama yöntemiyle hazırlanır. Ve bir

Diyet yaparken içebilir miyim?


Pek çok diyet #kahveyi yasaklamaz. Bu, ciddi metabolik bozukluklar, şiddetli diyabet, ileri obezite ve diğer bazı hastalıklarda olabilir. Çoğu durumda, tıbbi veya spor diyetleri sırasında bir içecek yasak değildir. Sadece kahve indeksini hesaba katmanız ve miktarı kötüye kullanmamanız gerekir.

Bu nedenle, şeker hastaları için hazır seçeneklerden uzak durmak ve mümkünse şekersiz doğal Americano veya espresso içmek daha iyidir. Kilo vermek için diyet yapanlar için, süt, krema, özellikle yoğunlaştırılmış süt ile varyasyonların kullanımını azaltmaya ve espresso veya temel olarak hazırlanan içeceklere, örneğin lungo, macchiato, romano'ya geçmeye değer.

Comentarios


bottom of page