top of page

Hamileler İçin Kahve TüketimiGün boyunca birkaç fincan kahve birçok kadın için ortak bir şeydir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında, canlandırıcı bir içeceğin sevenler, akut bir soruyla karşı karşıya kalırlar: Hamile kadınların kahve içmesi mümkün mü?


Kahve yaklaşık %0.7 - 1.5 kafein içerir. Hazır kahve üç ila dört kat daha fazla kafein içerir. Bu, bu arada, genel olarak hiç kimseye içmemesi şiddetle tavsiye edilen bu içeceğin sevenler tarafından dikkate alınmalıdır. Kahvede teofilin ve teobromin sadece eser miktarda olabilir. Ama başka bir alkaloid var - trigonelin. İnsan vücudu üzerindeki etkisi en az çalışılandır.

Kafeinin etkisi 2 ila 7 saat sürer ve en çok ilk saatte belirgindir. Vücudun burada ele alınan alkaloitlerden tamamen salınması ancak 24 saat sonra gerçekleşir.

Kafein esas olarak merkezi sinir sistemine etki ederse, o zaman teofilin - düz kaslar üzerinde. PP vitamini ile birlikte beyin damarlarını etkili ve hızlı bir şekilde genişletir. Bu teofilin ve vitamin kombinasyonu ne yazık ki sadece çayda bulunur.

Teobrominin vücut üzerindeki etkisi kafeinden biraz farklıdır. Öncelikle merkezi sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi çok daha zayıf olmakla birlikte aynı zamanda kardiyovasküler sistem üzerinde daha enerjik bir etkiye sahiptir. Teobromin kalbin aktivitesini hızlandırır, kalp kasının kasılmasını arttırır, kalbe giden kan akışını iyileştirir. Teobrominin bronşların düz kasları üzerindeki etkisi özellikle belirgindir; mevcut spazmı ortadan kaldırır ve nefes almayı iyileştirir. Kafein, ilk olarak 1820'de Alman bilim adamı F. Runge tarafından kahveden saf haliyle izole edildi, dolayısıyla adı. Kısa süre sonra, 1861'de sentetik kafein yapmayı öğrendiler. Ancak kafeinin insanlar üzerindeki etki mekanizması son zamanlarda oldukça derinlemesine incelenmiştir.

Kafein, yapraklarda, meyvelerde ve bitki tohumlarında bulunan bitki kökenli (alkaloid) doğal bir elementtir. Kafein, merkezi sinir sistemi, solunum sistemi ve kalp kasının hafif bir uyarıcısıdır. Son 15 yılda, az miktarda kafeinin insan vücudu üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı konusunda (yaklaşık 2000) bilimsel çalışmalar yapılmıştır.

Günlük ortalama kafein alımı 85 - 250 gramdır, vücudu tonlandırır, konsantrasyonu arttırır ve yorgunluğu giderir.

Hamileler için doğal kahve.

Kahvenin ana değerinin #kafein tarafından belirlendiğine dair bir görüş var: ne kadar fazlaysa o kadar iyi. Bu doğru değil. En iyi kahve çeşitleri Brezilya Santos, Colombiya Supremo - kavrulmuş çekirdeklerde yüzde bir buçuktan fazla kafein içermez ve daha düşük çeşitler - yüzde iki buçuk kadar. Ayrıca doğal kafeinsiz kahve çekirdekleri de satıyoruz. Bu kahveyi tüm #hamile kadınlara tavsiye ediyoruz. Bu kahveden sadece gerçek zevk almakla kalmayacak, sağlığınızın ve doğmamış bebeğinizin sağlığının zarar görmeyeceğinden %100 emin olacaksınız. Ancak yine de az miktarda kafein bulunacağını unutmayın ve çikolata, kola, kakao ve çayın da kafein içerdiğini unutmayın. 2-3 bardak çay veya yarım bar bitter çikolata, bir fincan kahve kadar kafein içerir!

Tıbbi açıdan kahve yapmanın en iyi yolu, taze çekilmiş kahvenin üzerine kaynar su döküp kaynayana kadar bir kez ısıtmaktır. Bu durumda aroma korunur, ancak kafein tamamen içeceğe geçmez. Normal çay oranı, 100 - 120 ml su başına 10 - 15 gram toz bırakır. Bu tür kahvenin bir porsiyonu (60 mi) 30 ila 50 mg kafein içerecektir. Sadece terapötik standart. Günde birkaç kez tereddüt etmeden bu kahvenin tadını çıkarabilirsiniz.

Hamileler için hazır kahve hakkında ne söylenebilir?

Hazır kahve, düşük değerli çeşitlerden ve küçük, standart altı çekirdeklerden yapılır ve daha fazla kafein içerir. Üretimi sırasında birçok aromatik madde buharlaşır; gerçek kahve tiryakilerinin neden taze çekilmiş kahve çekirdeklerini tercih ettikleri anlaşılabilir.


Kafein alımınızı azaltmak için genel ve basit ipuçları:

  • Robusta içeren kahve satın almak yerine %100 Arabica çekirdeğinden yapılmış kahve tercih edebilirsiniz. Kataloğumuzdaki tüm kahveler böyledir.

  • Kahve (French press, Chemex, vb.) 95-96C civarında demlenmelidir. Bu sıcaklığı 90 dereceye düşürün. Demleme işlemi daha yavaş olacak ve kafeinin bardağa tamamen girmesi için tekrar zamanı olmayacak. Ortalama olarak kettle'ın 90C'ye soğuması için 2-3 dakika beklemeniz gerekiyor.

Comments


bottom of page