top of page

Geleneksel Kahve Kavurma İle Endüstriyel Kahve Kavurma Arasındaki Farklar Nelerdir?


Dünyaca ünlü bir kahve markasının mikro-kavurmadan farklı bir amacı vardır. Bu kahve markası, mümkün olduğu kadar çok ülkede, mümkün olduğu kadar çok mağazada mümkün olduğunca çok sayıda kahve satmak isteyecektir, bu nedenle stratejileri basit ve hacim odaklıdır.

Kavurucu firmalar tam tersini yapmaktadır. Yani hacim değil kaliteye giderek ve o ürünü kavurma tarihinden birkaç gün sonra tüketmek isteyen bir tüketiciye hitap ederek ve işte taze kavrulmuş kahvenin farkını ortaya koymaktadır.

Ve burada sadece taze kavrulmuş kahveden bahsetmiyoruz, aynı zamanda kahvenin kalitesinden de bahsediyoruz. Birçok kişinin beklentilerinin aksine, büyük bir kahve markası asla yüksek kaliteli bir kahveyi pazarlayamaz çünkü o kaliteli kahvenin yine de bir maliyeti olacaktır, marka ne kadar büyük olursa olsun, yeşil kahveyi mikro kahveden daha verimli satın alacaktır. Kahve fabrikası, ancak belirli maliyetleri karşılayabilecek kadar verimli değil, temelde kahve rafa çok daha yüksek bir fiyata ulaşacaktır. Sonra düşük veya orta kaliteli bir kahveye yöneliyorsunuz, çok büyük hacimlerde bulunan kahve. Diğer bir amaç ise, kaliteyi etkileyen, mümkün olduğu kadar uzun süre geçerli olmaktır. Bir kahve, özellikle paketleme düzgün yapılmazsa, kavrulduktan birkaç hafta sonra aromatik özelliklerini kaybeder.

Öte yandan, taze kavrulmuş kahve, kavurduktan hemen sonra aromasıyla sizi memnun edebilir, çünkü az miktarda satın alırsınız ve ilgili kavurma makinesi onu az miktarda kavurur.

Dolayısıyla, farklılıklar esas olarak maliyet ve nihai satış fiyatı ile ilgili kalitedir ve sonra aynı zamanda amaç, kaliteye karşı hacimden bahsediyoruz ve bu hacim ve kalite kısmı da kavurma derecesine yansıyor.

Daha düşük kalitede bir kahve daha yoğun kavrulmalıdır, aksi takdirde yeşil fasulyenin kusurları fincanda hissedilir. Ayrıca, endüstriyel miktarlarda satılan kahve çok yoğun kavrulmazsa, çok uzun bir süre, kavurma tarihinden birkaç ay sonra satılamaz, çünkü zamanla kahve aromatik ve uçucu özelliklerini kaybeder, çözünürlüğünü kaybeder ve pratikte artık onları fincanda hissetmezsiniz, bu yüzden daha fazla çözünür hale gelmesi için daha yoğun kavrulur. Ancak bu yoğun kavurma aromatik özelliklerini etkiler, çünkü kahveye tat veren uçucu yağlar, yerini acı, yanık, topraksı gibi bilinen bir tada bırakır.

Neden o kahveye şeker koyuyoruz?

Pek çok insan kahveye şeker koyar, pek çok insan kahvenin acı olması gerektiğini ve bizim de içine şeker koymamız gerektiğini düşünür, aksi halde içemezsiniz. Hayır, bir kahvenin acı olması gerekmez, bir kahve acıdır çünkü mağaza raflarında daha uzun süre dayanamayacak kadar yoğun kavrulur, böylesi daha iyi olduğu için değil.

Bu ne anlama geliyor? Kahveye tatlılık veren kimyasal bileşenlerin yani şekerler, amino asitler, proteinler ve karbonhidratların kavurma işlemi ile kimyasal reaksiyonlara girerek uçucu yağları oluşturması demektir. Bu kimyasal reaksiyon aşırıya kaçarsa, yani yoğun bir şekilde kavrulursa, bu bileşenler tüketilir, kendileri bir yakıt olmaya başlarlar ve artık mevcut olmadıkları için kahve artık doğal olarak tatlı değildir, sadece acıdır.

Hafif bir çevre sorumluluğu ile kavrulmuş kaliteli bir kahve alırsanız, o kahveyi tam da bu bileşenlerin maksimum kapasitede bulunduğu süre boyunca tüketirsiniz ve ardından taze kavrulmuş kahvenin içinde doğal olarak amino asitler, şekerler ve karbonhidratlar bulunur. Sonra şeker koymaya gerek yoktur ya da en azından çok fazla şeker koymaya gerek yoktur çünkü doğal bir tatlılıktan faydalanacaktır.

Bu nedenle kahveye şeker konur çünkü tadı olması gerektiği gibi değildir, acı bir şey içemezsiniz.


Commentaires


bottom of page