top of page

French Press İçin Doğru Su Oranı


Kahve demlemenin tüm farklı yolları arasında, #French #press, oranlar söz konusu olduğunda en kolay ve en bağışlayıcı olanlardan biridir. Ama o mükemmel kahveyi tatmak için en azından bazı basit yönergeleri izlemeniz gerekir; bir bardak çamur içmekten hoşlanmıyorsanız.

Sonunda kullanmaya karar verdiğiniz #kahve / su oranı, demlenmiş kahvenizin sonucu üzerinde derin bir etkiye sahip olacaktır; yanlış anlarsanız, ya fazla ya da az çekilmiş kahveniz olur.

Belirli bir demleme yöntemine göre ideal olarak hangi zemin/su oranını kullanmanız gerektiğini açıklayan genel yönergeler hazırdır.

Bununla birlikte, Franch press için tavsiyeyi oldukça gevşek kullanabilirsiniz ve telve / su oranı, kahvenizi ne kadar güçlü veya zayıf sevdiğinize bağlı olarak açıkçası tercihinize bağlıdır.

Bu rehberde French press için altın kahve oranlarını sıralayacağız. Bunları bir sonraki demlemenizde kullanabilir veya kılavuz olarak kullanabilir ve buna göre ayarlayabilirsiniz.


Bir French Press'te Tavsiye Edilen Kahve Su Oranı


French press için kahve/su oranlarına biraz daha yakından bakalım;

Genel bir kural olarak, 1:15 ile 1:18 (1 gram kahveye 15-18 gram su) arasında bir kahve demleme oranı , çoğu demlenmiş kahve yöntemi için ideal aralıktır.

Bu aralığa "altın oran" da denir çünkü bu denklemi takip ederseniz, çoğu zaman mükemmel bir kahve tadımı garanti edersiniz.

Ama kahve dünyasında hiçbir şey taşa konmaz, kurallar çiğnenmek içindir ve pek çok insan bu oranların dışında kahveden keyif alır. Ancak tamamen kaybolduysanız ve biraz rehberliğe ihtiyacınız varsa, bunları başlangıç ​​noktası olarak kullanmakla yanlış yapmış olmazsınız.

Kahve telvesi-su oranını hesaplamak için hesap makinenizi çıkarmak istemiyorsanız, aşağıda 1:18 oranını kullanarak üç popüler French press boyutunu listeledik.

Bu basit tabloyu takip ederseniz tam olarak ne kadar kahve ve su kullanacağınızı bileceksiniz. 3 bardak350 ml19.5g8 fincan1000 ml55.5g12 fincan1500 ml83.5g

3 fincan French press muhtemelen karşılaşacağınız en küçük boyuttadır ve 12 fincan tipik olarak satılan en büyük boyuttadır.

Ancak, farklı bir boyut için oranı hesaplamanız gerektiğini fark ederseniz, suyun hacmini alın ve 18'e bölün, bu size eklemeniz gereken öğütülmüş kahvenin gramını verecektir.

Tercih Edilen French Press Oranımız

Yukarıdaki Fransız basın oran tablosu, 1 gram kahveye 18 gram su kullanır. Bu mükemmel bir şekilde çalışır ve tatmin edici bir fincan kahve üretir.

Makalenin başında belirttiğim gibi, yönergeleri oldukça gevşek bir şekilde kullanın ve kahvenizi sevdiğiniz yere düşen “tatlı” noktayı bulana kadar Franch pressin telve/su oranlarıyla oynayın.

Daha cesur, güçlü bir fincan French press kahve tercih ederseniz, hesaplamanızda daha az su kullanın. Biraz daha zayıf ve daha ince olmasını istiyorsanız, oran ile oynayın ve daha fazla su ekleyin.

Parametreler ayarlanamadığı için daha hassas oranlar gerektiren diğer kahve demleme yöntemlerinin aksine, French press daha esnektir. Kullanılan kahve-su oranını telafi etmek için diğer değişkenler (belirli sınırlara kadar) değiştirilebilir.

Kaliteli Kahve Çekirdekleri Kullanın

Franch presste kullanılacak en iyi kahve telvesi-su oranlarını tartışmak iyi ve güzel.

Ancak, sağlam bir temelle başlamazsanız ve bununla, yani taze kavrulmuş, yüksek kaliteli bütün kahve çekirdeklerini kastediyoruz istediğiniz kalitede kahveye sahip olmazsınız.

Comments


bottom of page