top of page

Farklı Kahve Türleri İçin Yepyeni Bir Kılavuz


Çok sayıda #kahve içicisi, kahve dükkanlarında özenle paketlenmiş kahve çekirdeklerinden çok daha farklı türde kahve çekirdekleri olduğunun farkında değil.

Gerçek şu ki, kahve dükkanlarında genellikle yalnızca Arabica, Robusta veya iki kahve çekirdeğinin karışımı arasında bir seçeneğiniz vardır . Çoğu durumda, dikkat etmiyorsanız, içeceğiniz Arabica fasulyesidir; damağınızın yıllar içinde alıştığı tat budur.


Kahvenin pazarlanma şekli nedeniyle çoğumuz sadece belirli kavurma profillerinden veya menşei kaynağından bahsetmeye başlıyoruz. Elbette, bu bilgi belirli bir kahveden ne bekleyebileceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir, ancak kahve dünyası büyük bir yer - neden kendinizi sınırlayın?

Mütevazı kahve çekirdeği birçok şekil, boyut ve türde gelir, ancak ne yazık ki bu varyasyonlar birçok normal kahve içicisinin ilgisini çekmez. Ama kahveden hoşlanıyorsanız, yani onunla ilgili her şeyden gerçekten zevk alıyorsanız , mümkün olduğu kadar çok farklı türü denemeyi kendinize borçlusunuz.

Ancak bu geniş ürün yelpazesinden yalnızca üç veya dört tür büyük ticari miktarlarda yetiştirilmektedir: Arabica, Robusta ve daha az yaygın olan Liberica ve Excelsa kahve çekirdekleri.


Dört Ana Farklı Kahve Türü

Bu yazıda şu anda ticari dolaşımda olan dört farklı kahve çekirdeği türüne odaklanacağım. Okumaya devam ettikçe, bu kahve çeşitlerini daha iyi anlamanız için bu farklı çeşitleri sizin için ayıracağız.

Arabica (Coffea Arabica)

Arabica, en iyi bilinen kahve türlerinden biridir. Amerika'da ve dünya çapında büyük bir isim olan Arabica , toplam ticari kahve üretiminin yaklaşık yüzde 75 ila 80'ini oluşturuyor .

Arabica kahve çekirdeği için tercih edilen yetiştirme iklimi yüksek rakım, hafif gölge ve hatta yağıştır. Arabica kahve ağacının boyutu diğer türlere kıyasla oldukça küçüktür ve kolayca budanabilir ve 6 fit yükseklikte tutulabilir, bu da hasat edilmesini kolaylaştırır.

Yıllar içinde, farklı bölgelerde yetişmek için yapılan değişiklikler ve hatta mor veya sarımsı meyveler veren özel çeşitler ile Arabica'nın çeşitli alt türleri olmuştur .

Bununla birlikte, tüm bunlarla birlikte Arabica, en hassas kahve bitki çeşitlerinden biridir ve bitki hastalık ve zararlılarına karşı daha savunmasızdır. Talep nedeniyle, Arabica genellikle aynı alanlarda (Monokültür) büyük miktarlarda yetiştirilir ve bu da hastalık ve zararlıların yayılmasına yardımcı olur.

Çiftçiler ayrıca, genellikle Arabica'nın genellikle gelişmediği yerlerde, mümkün olduğu kadar çok bitkiyi sıkıştırmaya çalışırlar. Bu, hayatta kalmak ve gelişmek için daha fazla gübre gerektiren mutsuz ağaçlarla sonuçlanır. Çok sayıda toksik püskürtmenin bir sonucu olarak Arabica, çevreye en uygun seçim değildir.

En iyi Arabica'lar, yeni başlayanların bile takdir edeceği birçok hassas katmana sahip oldukça karmaşık bir tada ve aromaya sahiptir. Öte yandan, ucuz, düşük kaliteli Arabica kahvesinin tadı ekşi veya acıdır ve iyi ve kötü bir Arabica kahve partisi arasında ayrım yapmak kolay olmalıdır.

Ayrıca Arabica'nın en asitli kahveler arasında olduğunu ve kahvenin çok koyu veya açık kavrulmasıyla daha da kötüleşebileceğini belirtmekte fayda var. Ayrıca mide hassasiyetiniz varsa Arabica sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Robusta (Coffea Canephora)

Robusta kahve çekirdeği popülerlik yarışmasında ikinci sırada yer alıyor. Bununla birlikte, bu tür geçmişte daha popülerdi - Arabica'dan daha fazla.

Arabica'dan farklı olarak, Robusta kahve meyvesi daha büyük ağaçlarda, sıcakta ve düzensiz yağışlarda yetiştirilmeyi tercih eder. Robusta, bu türün büyümesini kolaylaştıran bir dizi farklı rakımı tolere edebilir. Sağlamlığı nedeniyle, kahve bitkisi yetiştiriciliği hakkında çok az bilgiye sahip olan çiftçiler tarafından bile optimal olmayan ortamlarda yetiştirilebilir.

Robusta kahvesi ayrıca Arabica'nın kafein içeriğinin neredeyse iki katı olması nedeniyle çok daha az gübre ve toksik püskürtme gerektirir. Kafein, zararlılara ve hastalıklara karşı doğal bir savunmadır - daha fazla kafein, daha az tehdit anlamına gelir. Robusta'nın yetiştirilmesi ve yetiştirilmesi daha uygun maliyetli olduğundan, Robusta'nın popüler hazır kahve öğütülmüş karışımlara ve önceden paketlenmiş kahve içeceklerine eklendiğini göreceksiniz.


Aroma açısından Arabica ile karşılaştırıldığında, Robusta kahve ağızda ve vücutta daha ağır hissettirir. Elinize iyi kalitede bir Robusta alacak kadar şanslıysanız, asidin düşük olduğunu, acılık içermediğini ve çikolata alt tonuyla inanılmaz derecede pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

İyi veya kötü bir Robusta içtiğinizi bileceksiniz, tat farkı son derece belirgindir.

Robusta'nın çok yönlülüğü nedeniyle, Robusta'nın gizli lezzet profillerini geliştirebilen ve kilidini açabilen buharda pişmiş süt, süt köpüğü veya şeker (harika bir #latte veya #kapuçino yaratmak için) eklemekten korkmayın. Koyu kavrulmuş Robusta, kremayı gözle görülür şekilde iyileştiren Robusta nedeniyle, sokak espressosunun da gizli bileşenidir .

Dikkat: Soğuk demlenmiş veya hafif kavrulmuş buzlu kahve Robusta, bu dünyanın dışında bir lezzet profiline sahip bir kahve içeceği garanti eder.

Liberika (Coffea Liberica)

Bunu okuyan birçoğunuz için, Liberica çeşidi, bırakın içmeyi, muhtemelen duymamış olduğunuz bir çeşittir. Liberica çekirdeğini bu kadar benzersiz yapan şey, çok farklı bir lezzet profiline sahip tamamen farklı bir kahve türü olmasıdır.

Liberica çekirdeklerinin boyutu Arabica ve Robusta'ya göre çok büyüktür . Liberica kahvesi ayrıca, kahve çekirdeğine alt kısımda bir kanca şekli veren, bir tarafının diğerinden daha alçak olduğu benzersiz bir özelliğe sahiptir. Bu eşsiz şekle sahip dünyadaki tek kahve bitkisidir.

Özel yetiştirme ortamları gerektiren #Arabica ve Robusta'nın aksine Liberica, güneydoğu Asya'daki orman ortamlarında 30 metrelik güçlü ağaçlarda yetişir. Neyse ki, Liberica orman ortamında neredeyse zahmetsizce büyüyebilir, aksi takdirde yıllar önce soyu tükenmiş olurdu.

Bitki sayısı azalırken, 1995 yılında Filipinler'de bir koruma çalışması yürütüldü. Yetkililer bulabildikleri son 500 bitkiyi topladılar ve Filipin kahve yetiştirme bölgelerinde işbirliğine dayalı bir yeniden ekim programı başlattılar.

Bugün, “saf” Liberika bulmak için mücadele edeceksiniz ve bu kahve türünün gelecek nesiller için korunması için çaba gösterilmesine rağmen, dünyanın Arabica takıntısı, ticari olarak yetiştirilen Liberika miktarının azalmasına neden oldu. Liberica'nın zamana direnip dayanamayacağını sadece zaman gösterecek .


Lezzet açısından, #Liberica'nın hafif bir dumanı vardır. Bu çengelli kahve çekirdekleri ayrıca meyvemsi ve çiçeksi olarak karşımıza çıkan olağanüstü bir aromaya sahiptir. Bazıları Liberica'nın “kahve” gibi bir tadı olmadığını ya da odunsu tadından vazgeçtiklerini söylüyor. Buna karşılık, diğerleri canlandırıcı lezzet profilinin tadını çıkarır. Liberica'nın tadını çıkarmanın en iyi yolu, normal kahve karışımınıza %10 oranında eklemek ve onu buğulanmış sütle birleştirmektir - katacağı aroma, demlemenize harika bir faktör verecektir!

Excelsa (Kahve Excelsa)


Excelsa kahvesi, dünya kahve üretiminin yaklaşık %7'sini oluşturan bir diğer nadir kahve türüdür. Liberica ile benzer özellikleri paylaşıyor ve yakın zamanda bir Liberica çeşidi olarak yeniden sınıflandırıldı. Bununla birlikte, benzer bir sınıflandırmayı paylaşsalar da, Excelsa çekirdeği o kadar çarpıcı biçimde farklıdır ki, Excelsa'yı tamamen ayrı bir tür olarak düşünmenize kolayca kanarsınız.

Esas olarak Excelsa'yı orta rakımlarda büyük, güçlü ağaçlarda yetiştiği Güneydoğu Asya'da bulacaksınız. Liberica gibi, Excelsa çekirdeklerinin kendine özgü bir şekli vardır, ancak boyutları biraz daha küçüktür.

Excelsa, belirgin meyvemsi tadıyla derinlik ve ekstra bir karmaşıklık katmanı eklemek için tipik olarak kahve karışımlarında, özellikle ev karışımlarında kullanıldığı güneydoğu Asya'da ve çevresinde sevilir.

Excelsa kahvesinin aroması pek çok kahve tiryakisi için çekici değildir ve bir kez demlendikten sonra #Excelsa benzersiz ve çekici bir tada sahip olsa da, birçok kahve dükkanının bunun yerine Arabica veya Robusta'nın hoş aromasını sunmasının nedeni onun kokusudur.

Comments


bottom of page