top of page

Evinizde Kahve Tüketiyorsanız Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Bugün size kahve almaya karar verdiğinizde bir kahveden ne beklediğinize bağlı olarak doğru seçimi yapabilmeniz için bazı bilgiler veriyoruz.

Bir seçim yaparken, bir kahve satın alırken iki yönü dikkate almak çok önemlidir: zevkiniz ve belirli bir tada ne kadar bağlı olduğunuz veya yeni bir şey deneyimlemeyi ne kadar sevdiğiniz. Pratik olarak üçüncü değişken nasıl yapıldığıyla bağlantılıdır. İlgili kahveyi alırken bu 3 değişkeni hesaba katarsanız daha uygun bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

İlk siparişinizi vermeden önce doğru seçimi nasıl yaparsınız?

Bir web sitesine gidiyorsunuz ve doğasına, kökenine veya özelliğine göre fiyatlarına göre farklılaşan çok sayıda kahve görüyorsunuz. Kökeninde geldikleri ülkeyi, bölgeyi de ayrıca inceleyebiliyoruz.


Brezilya, Kolombiya, Etiyopya, Kenya? Daha genel bir yaklaşım benimserseniz, bir kahvenin gelebileceği 4 ana coğrafi alan vardır: Afrika kahveleri oldukça yüksek bir asitlik ile karakterize edilir, kahvenin en derin genomunu korur, oldukça yüksek bir rakımda büyür (neredeyse 2000 m.) Kenya, Etiyopya, Ruanda, Burundi, Uganda veya Tanzanya, asidik ve meyvemsidir.

Sonra Güney Amerika'da daha çikolatalı, daha az asidik ve daha az dolgun olan kahveler vardır.

Burada Brezilya, Kolombiya, Peru, Bolivya'dan bahsediyoruz.

Sonra Orta Amerika'ya çıkıyoruz ve Guatemala , Honduras , Kosta Rika, Nikaragua, El Salvador, Panama, biraz farklı rahatlama ve iklime sahip ülkeler var. Burada, Afrika'dakine benzer ancak bunun yerine daha nemli olan Güney Amerika'dan daha yüksek rakımlardan bahsediyoruz. Burada kahveler Güney Amerika'dakinden daha asidiktir ancak Afrika'dakiler kadar asidik değildir. Meyveli-çiçekli ve daha büyüktürler. Bunları kategorize edecek olursak, Afrika ve Güney Amerika'dakiler arasına yerleştirebiliriz. Tabi ki küçük sapmalarla burada çok meyveli kahveler veya dolgun kahveler de bulabilirsiniz ama genel özellik olarak Güney Amerika'daki kadar dolgun ve çikolatalı değiller, onlar kadar meyveli ve ekşi de değiller.

Arabica kahvesi haritasındaki son bölge, tek menşeli ve spesiyalitesi Asya olacaktır.

Prensip olarak, Asya'da çok sayıda sağlam ve liberal kahve yetiştirilir, daha ucuz ve daha ticari ve daha endüstriyel çeşitler. Arabica kahvesi de bilinir, ancak Hindistan'da çok az ve Vietnam'da daha az ve pratik olarak Asya'daki en büyük Arabica kahve üreticisi ülke Endonezya'dır. Bu bölgelerde toprak volkaniktir, ancak Afrika ve Orta Amerika'daki kadar yüksek değildir ve mikro iklim nem ile karakterize edilir ve oraya gelen ve mutasyona uğrayan kahvenin genomu dikkate alındığında, Asya'daki kahve daha yüzeyseldir. Daha çok baharat notalarına gidiyorlar. Çoğu baharatın baharat bölgesi olan Asya'dan geldiğini çok iyi biliyoruz.

Daha narin, daha meyvemsi-çiçeksi gövdeli kahveler (kahve kıvamında, aktığını gördüğünüzde, tadına baktığınızda ne kadar tutarlı ve yağlı olduğunu görebilirsiniz). En az dolgun kahveler, filtre hazırlama yöntemleri, french press, su ısıtıcısı dahil ev yapımı filtrelerde en iyi sonucu verir.

Su ısıtıcısında yapılan kahve çok yoğun bir kahve olsa da yine de kahvenin notalarını ön plana çıkaran bir yöntemdir.

Yani, bir su ısıtıcısında veya filtreyle ilişkilendirilebilecek herhangi bir yöntemle kahve hazırlarsanız ve burada Moka potu hariç tutuyoruz, çünkü o bir filtre kahve değil espresso tadında bir kahve türüdür. Afrika veya Orta Amerika'dan daha lezzetli bir kahve içebilirsiniz. Espresso türünde bir kahve tercih ederseniz veya evinizde espresso makinesi, Moka pot kahve makinesi varsa, o zaman daha dolgun kahveler ve daha fazla çikolata demeniz önerilir. Güney Amerika, Orta Amerika, belki Asya kökenli kahveler olabilir . Yine bu öneriler herkesin genel isteklerini de dikkate alır, daha az dolgun ama meyveli çiçekli bir kahve alıp ondan espresso yapmak kesinlikle yanlış değildir. Tıpkı daha çok çikolatalı bir kahve içmenin yanlış bir tarafı olmadığı gibi. Evde kahve yapmayı, yönteminize göre kahvenin hangi özelliklere sahip olacağını ve yeniliklere ne kadar açık olduğunuzu bildiğiniz sürece doğru seçimi yapabileceksiniz. Daha aromatik, daha meyveli ama daha az dolgun bir kahve denemek istiyorsanız, Kenya, Etiyopya veya Afrika bölgesinden diğer kahveleri tercih edebilirsiniz. Biraz daha kokulu notalar için Kolombiya, Peru'yu alabilir veya daha cesursanız ve meyveli notalarla bir şeyler denemek istiyorsanız Guatemala, El Salvador'u tercih edebilirsiniz. Daha aromatik, daha meyveli ama daha az dolgun bir kahve denemek istiyorsanız, Kenya, Etiyopya veya Afrika bölgesinden diğer kahveleri tercih edebilirsiniz.


コメント


bottom of page