top of page

Espressoyu neden karıştırmalıyız?


Espresso'nun daha güçlü bir kahve biçiminden başka bir şey olmadığı konusunda yanlış bir kanı vardır , ancak gerçekte bu, kahve hazırlama yöntemidir.

Espresso severlerin çoğu, sunduğu güçlü ve yoğun tatlarla basitçe tanımlamak için bu tanımı tercih eder.

Specialty Coffee Association'a (SCA) göre , " espresso , 9-10 atmosfer basınç kullanılarak 90.5-96.1ºC'de temiz suyun zorlandığı 7 ila 9 gram arasında kahve ile hazırlanan ve 25-35 ml'lik bir içecektir. kahvenin öğütüldüğü, böylece ekstraksiyon süresinin 20 ila 30 saniye arasında olduğu”.

Peki neden espressoyu karıştırmalıyım?

Espressonun içmeden önce karıştırılmasının nedenlerinden biri, öncelikle kremanın esnekliğini değerlendirmektir, bunun ekstraksiyon kalitesinin ve ayrıca kızartmanın tazeliğinin bir göstergesi olduğunu akılda tutmaktır.

#Espresso krema kırılana ve yeniden şekillenene kadar karıştırılırsa, elastik olarak kabul edilir ve bu nedenle iyi bir espresso olarak kabul edilir , ancak bu kahvenin iyi olduğunun en büyük kanıtı değildir, lezzet her zaman hakimdir.

Espresso'nun karıştırılmasının ikinci ve en önemli nedeni dengedir , hayatta elde edilmesi en zor şeydir, espressoyu karıştırmanın sihirli bir şekilde daha dengeli hale getireceğini söylemiyorum, ancak espressoyu karıştırarak çok daha iyi bir içeceğe sahip oluyoruz. daha homojen ve damağımız her yudumda çok daha doğru bir algıya sahip oluyor.

Bardağı hareket ettirmek aynı şeyi yapar mı?

Bu, kahveyi oksijenlendirmek ve aromatik bileşikleri uçucu hale getirmek için her şeyden daha fazla hizmet eder, ancak yoğunluklardan bahsetmişken, içeceği entegre etmek daha az etkilidir, büyük ve değerli dengemizi aramak için bir kaşık kullanmak kesinlikle çok daha etkilidir .

Dengesini bulabilmek için espressomuzu karıştırmalıyız ve içtiğimiz kahvenin taze olması gibi hazırlığın doğru yapıldığını da doğrulamalıyız.

Comentários


bottom of page