top of page

Espresso Kreması Neden Önemlidir?

Güncelleme tarihi: 22 Eyl 2022


Espresso hazırlarken en kolay gözlemlenen unsurlardan biri kremadır. Krema nedir?

Krema, espressonun üzerinde oluşan, ona doku ve tat veren kahverengi köpüktür. Tutarlı olmalı ve bir #espresso hacminin yaklaşık %10'unu temsil etmelidir.

Süt eklenmeden sadece kahveden yapılır! Krema, latte art kreasyonlarında da önemlidir. Bol krema nasıl elde edilir?


Her barista, mükemmel bir krema olarak gördüğü şey hakkında farklı bir görüşe sahiptir. Genel olarak ne çok kalın ne çok ince olmalı ve en az iki dakika sürmelidir.

Krema, basınç altında öğütülmüş kahveden geçen suda bulunan hava kabarcıklarının çözünür kahve yağları ile birleşmesiyle oluşur.

Espresso ekstraksiyon tekniği ve deneyiminin ötesinde, krema birkaç ek faktörden etkilenebilir:

  • Taze kavrulmuş kahve çekirdekleri daha fazla krema oluşturur. Bunun nedeni, kahve çekirdeklerinin içindeki yağların kavurma işleminden sonra hala gaz çıkarmasıdır;

  • Evde kullanılan otomatik kahve espresso makineleri, profesyoneller tarafından kullanılanlardan daha az krema üretir;

  • Kahve kavurma türü ve öğütme türü. Kahve çekirdekleri çok fazla kavrulmamalıdır çünkü kahve yağını kaybeder. Ayrıca çok hafif kavrulmuş bir kahve ideal bir krema elde etmenize izin vermez. Deneyimli kahve kavurucuları, kahveyi özellikle gerekli miktarda yağı tutan espresso için kavurur;

  • Doğal olarak işlenen ve yıkanmadan işlenen kahve genellikle en iyi kremayı üretir, çünkü bu işlem sayesinde kahve çekirdeklerinde bulunan yağlar bozulmadan kalır;

Krema çok mu önemli?

Bir profesyonelden aldığınız aynı kalitede kremayı evde almayı beklemeyin. Ancak, özellikle #espresso için yalnızca taze kavrulmuş ve öğütülmüş kahve kullanırsanız, sonuçlar benzer olabilir.

Mükemmel bir espressonun tanımı bol krema gibi görünse de, gerçekte mükemmel bir krema olmadan mükemmel bir espresso elde etmek kesinlikle mümkündür. Her şey bir zevk meselesi. Kahveyi seviyorsanız, önemli olan tek şey budur.

Comments


bottom of page