top of page

En Fazla Kahve Tüketen Ülkeler; Güncel Sıralama


Kahve, dünyanın her yerinde tüketilen, sohbetleri, toplantıları neşelendiren, aynı zamanda insanları günün en iyi performansını sergileyebilmeleri için canlandıran o güzel içecek .

Herhangi bir içecek veya yiyecek gibi kahve tüketiminin diğerlerinden daha fazla olduğu ülkeler var.

Kişi başına düşen kahve miktarı Meksika'da Çin veya Arjantin'deki kadar tüketilmiyor .


Kahve tüketimine göre ülkelerin sıralaması

Sizi en çok ilgilendiren şeyle başlayalım.

Dünyadaki başlıca kahve tüketicileri kimlerdir?

Dünyadaki bu kahve tüketimi istatistikleri 2021 yılına kadar güncellendi. Bunlar bugün elde ettiğimiz en güncel veriler.

Buna rağmen, bu veriler bu yıl değişmedi.

Aşağıdaki tablo, ülkeleri bir yıl boyunca tüketim miktarına (kişi başı kilogram) göre ölçer.Ülkenizi kahvenin ana tüketicileri arasında bulmayı düşündünüz değil mi?

Bu esas olarak iki büyük nedenden kaynaklanmaktadır :

  • Avrupa Birliği ülkeleri, dünyanın geri kalanını 2'ye 1 oranında geride bırakarak dünyanın en büyük kahve ithalatçılarıdır.

Bu, ICO (Uluslararası Kahve Organizasyonu) tarafından sağlanan ve 2021'e güncellenen aşağıdaki tabloda görülebilir :


Diğer sebep ise şu:

  • Kuzey ve Kuzey Yarımküre ülkeleri , iklim koşulları nedeniyle, kahve gibi sıcak bir içeceğe başvurmaya gerçekten ihtiyaç duyuyorlar.

İspanya'da kahve tüketimi


İspanya'da şu anda kişi başına yılda 4,5 kg kahve tüketiliyor ve bu da onu ana kahve tüketicilerinin çok gerisinde tutuyor ve günde ortalama 3,5 fincan kahveye denk geliyor.

Buna rağmen bu ülkede önemli bir kahve kültürü var ve İspanyolca konuşulan ülkeler arasında kahvenin en çok tüketildiği ülke, hatta Brezilya ve Kolombiya'nın da önünde .

Daha sonra Latin Amerika'da kahve tüketen ülkelerin sıralamasını göreceğiz.

En az kahve içenler

Kahve tüketmeyen ülkeler olabilir mi?


Tablonun diğer ucunda kafein kültürü olmayan ülkeleri bulabiliriz .

Bunlar:

  • Özbekistan, Pakistan, Kenya, Azerbaycan, Çin ve Nijerya.

Bu ülkelerden hiçbiri kişi başına 0,010 Kilogram kahveyi aşamaz!

Listede Çin gibi bir dünya gücü ve özel kahvenin doğduğu ülkelerden biri olan Kenya'yı görmek şaşırtıcı .


Türkiye'de kahve tüketimi

Türkiye kahve konusunda gelişen ülkelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 10 yıl öncesine kadar kahvenin kişi başı tüketim miktarı 350 gr iken bu miktar 2021 yılında 1,1 kg olarak belirlenmiştir.


Latin Amerika'da kahve tüketimi

Şimdi kahve tüketimine göre ülkeler listesine baktığımızda hiçbir Latin Amerika ülkesinin sıralamaya girmediğini görüyoruz.

Bu sefer istatistikler, her bir ülkede günde tüketilen fincanlarla ilgilidir.Latin Amerika'da kahvenin ana tüketicisi Brezilya'dır. Sonrasında Kolombiya ve Şili gelmektedir.


Arjantin'de kahve tüketimi


Arjantin'i bu kadar düşük görmek şaşırtıcı ama bunun da bir açıklaması var. Arjantin ve Uruguay'da kahve tüketimi yarı doğrudan bir rakip içecek tarafından azaltılır Bu rakip içeceğin adı Mate olarak bilinir . Mate; Río de la Plata'da popüler olan gününüzü geçirmenizi sağlayacak klasik içecektir.


Meksika'da kahve tüketimi

Latin Amerika'nın önde gelen ihracatçılarından biri olan Meksika'da , trend, o ülkedeki kahveyi çevreleyen yeni kültür sayesinde kahve tüketiminin önemli ölçüde artacağını gösteriyor.

Bu, çoğu Latin Amerika ülkesinde, hatta Ekvador veya Peru gibi listeye girmemiş bazılarında bile olacak .

Dünya kahve tüketimi infografik sonuçlar


Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya (harika bir kahve geleneğine sahip) gibi ülkeler, dünyanın en fazla kahve tüketen 20 ülkesi arasında yer almıyor.

Uluslararası kuruluşlardan toplanan bu verilerin birçoğu özellikle şaşırtıcıdır ve aynı zamanda dünyada kahve tüketimi açısından ortaya çıkacak yeni tatlar ve yeni trendler için bir umut ışığı açmaktadır.


コメント


bottom of page