top of page

Doğru Kafe Seçimi Yapın Keyfiniz Yarım Kalmasın!


Harika kahveye alıştıysanız, artık taviz vermek istememeniz doğaldır. Evde kahve yaparken her şey sizin elinizde ama kafede başkalarının sanatına güvenmekten başka seçeneğiniz yoktur.

Bölgenizde sizin için istediğiniz gibi kahve hazırlayacakları bir işletme bulmuşsunuzdur. Ama ilk kez bulunduğunuz yabancı bir şehirde kendinizi nasıl yönlendirirsiniz? Vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın, masaya oturmadan önce bu sefer işler yolunda gider mi diye size nelere dikkat etmeniz gerektiğini tavsiye edeceğiz ve gerçekten en lezzetli kahveyi içeceksiniz.


İyi kahve için en önemli üç ön koşul şunlardır:


1) Kahve makinesi ve aksesuarlarının temizliği


Parlak veya kirli bir kahve makinesi, kahvenin kahve makineleri için ne kadar önemli olduğunu söyler. İlk izlenim çok şey ortaya koyuyor, ancak kahve makinesinin mükemmel yüzey bakımı, kahve makinesinin içinin de temiz olduğunun garantisi olmayabilir. Kahve makinesinin kolu ve kafası ilk bakışta görünmez, ancak kahve ile doğrudan temas halindedirler ve bu nedenle bakımları önemlidir. Bu parçaların saflığı ihmal edilirse, üzerlerinde yavaş yavaş yağlı bir film oluşabilir, bu da daha sonra kahveyi kirletir ve tadını olumsuz yönde değiştirir.

Temizlenmemiş kahve makinesini içeriden hemen ortaya çıkaramasak da, bir şeyler tahmin edebileceğimiz diğer detayları görebiliyoruz:

  • kirli kahve makinesi

  • süt köpürtme başlığında kurutulmuş süt

  • kirli barista önlüğü

  • kahve makinesinde ters çevrilmiş fincanlar, daha da beter bez üzerlerinde kuruyor (her ikisi de fincanları aşırı ısıtıyor)

  • öğütücüde yağlanmış ve kirli kahve hunisi

  • kahve makinesinin kötü teknik durumu

  • Barista, koldaki süzgeci kullanılmış kahveden temizlemez ve vurduktan sonra yeni çekilmiş kahveyi yapışan artıkların üzerine serper. Bu noktalardan herhangi birini fark ederseniz, geri vitesi tercih etmelisiniz.

2) Kahve ve öğütülmüş tazelik Espresso keyfi yapmak istiyorsak kahvenin taze olduğundan emin olmalıyız. Tazelik sadece kavurma tarihi değil, aynı zamanda öğütülmesi ve saklanması anlamına da gelir. Kafede kahvenin ne zaman kavrulduğunu sorarsanız, ideal olarak personel size kesin cevabı verecektir. Değilse, o zaman kahveye pek ilgi duymuyor ya da kavurma tarihinden itibaren en fazla 2 yıl tüketim tarihi belirten toptancılardan gelen bir kahvedir. Kahveyi hazırlamadan hemen önce öğütmek elbette her nezih kafede yapılır. Tahılları hazırlamadan önce doğrudan kahve makinesi koluna öğüten taze öğütücüler genellikle kullanılır. Bu, iyi kahve yapmak için gerekli olan taze öğütmeyi garanti eder. Diğer varyantlardan kaçınmalısınız. Ayrıca öğütücü haznelerine de dikkat edin. Günde sadece birkaç kahvenin hazırlandığı ve haznenin ağzına kadar dolu olduğu küçük bir kafede misiniz? Tahıllar haznede ne kadar kalacak? Işık ve hava ile teması kahve çekirdeklerini göstermez, saat sırasına göre yaşlanır. Bu nedenle, haznede her zaman kafede en fazla bir gün tüketebilecekleri kadar kahve olmalıdır. Kahve makinesinin yanındaki kafede çok sıcak olan veya belki buzdolabında tahıl torbaları var mı? Duvardaki açık kutularda mı, kokulu çay dolaplarında mı yoksa temizlik malzemelerinin yanında mı?


3) Doğru Hazırlama Doğru ekstraksiyon tek başına kaliteli espressonun garantisi değildir, ancak harika bir tat için temel bir ön koşuldur. İdeal olarak, ekstraksiyon sırasında doğrudan kahve makinesi ve kahve üzerinde göreceğiniz bir yer seçin. En azından doğru ekstraksiyonun nasıl olması gerektiğini biliyorsanız (daha ayrıntılı olarak buradaki makalemizde ), kahveyi beğenip beğenmeyeceğinizi hemen anlayacaksınız. Yapışkan kremasız veya kremasız bir espresso alırsanız, #ekstraksiyon düzgün çalışmadı ve bu tür kahvenin tadı muhtemelen sizi çok fazla memnun etmeyecektir.


Başka neye odaklanabilirsin?Hizmet

Çoğu kahve dükkanında kahveyi getirenden başkası hazırlar. En iyi ihtimalle #barista kahveyi hazırlar ve personel hemen masaya götürür. Hazırlanan kahve masada iki dakikadan fazla bekletilirse kesinlikle keyif alamayacaksınız. #Espresso üzerindeki krema erir, #kapuçino durumunda mikro köpük yapısı çöker, süt köpükten ayrılır, kahve utanır ve tadı değişir.

Barista'nın çekime başladığını ve bir şeyler almak için depoya gittiğini görseniz, barista süt çırparken kahve makinesinin arkasındaki aynada saçını düzeltiyorsa ya da başı ve omzu arasında bir telefonla kahve yaptığını görüyorsanız, başka bir kafe arasan iyi olur.

Her espresso hazırlığı bir sanattır ve aynı zamanda baştan sona dikkat gerektiren küçük bir simyadır.

Personel size nasıl kahve içeceğinizi veya sizin için en iyi kahveyi öğretiyor mu? Personel espressoyu küçük mü yoksa büyük mü istediğinizden emin mi? Bunlar hayal kırıklığını önleyebilecek diğer sinyallerdir.İçecek menüsü

Kahve listesindeki espresso, picolo, espresso ristretto gibi isimler pek iyiye alamet değil. Muhtemelen böyle bir kafede kahveden anlamıyordur ve risk almak size kalmış olacaktır.


Acıya karşı asidite

İdeal koşullar sağlansa ve kahve iyi hazırlanmış olsa bile beğenmeyebilirsiniz. Niye ya? Alışkın olduğunuzdan farklı bir tat profiliyle kahve yaptıkları bir kafe seçtiniz. Basitçe söylemek gerekirse, hafif kavrulmuş tanelerde meyvemsi tat, koyu kavrulmuş tanelerde ise acılık baskındır.

Geleneksel tarzda dekore edilmiş kafelerde, genellikle kahvenin klasik, acı tadını bulabileceğiniz koyu kavrulmuş İtalyan karışımları bulacaksınız. Küçük modern kafeler ve espresso barlar, çoğunlukla hafif kavrulmuş ve dolayısıyla daha yüksek asitli olan küçük kavurma makinelerinden tek seçimli seçilmiş kahvelerin trendini tercih ediyor.

Baristaya öğütücüde ne tür kahve olduğunu ve nasıl bir lezzet beklediğinizi sormaktan çekinmeyin. Bazı iyi kafelerde, oldukça meyveli veya daha normal bir tada sahip iki tahıl çeşidi (elbette iki ayrı öğütücü vardır) arasından seçim yapabilirsiniz.

Sonuç olarak

Bilinmeyen bir kafede kahve içmek her zaman biraz maceradır. Kötü kahve içmemiz için hayat kısa olsa da, yanlışlıkla ruh halinizin bozulmasına izin vermeyin. İyi ve kötü sinyalleri algılamayı ve tanımayı öğrenirseniz, başarı şansınız kat kat artar.

Size mutlu bir seçim ve en iyi şekilde hazırlanmış kahveler diliyoruz.

Comments


bottom of page